Vasarā ādai īpašas vajadzības

Saule, jestrs vējiņš un plunčāšanās ūdenī, kas šajā gadalaikā iepriecina, nav tik nevainīgi, kā šķiet. Šie faktori, kā arī peldes baseinā ādu padara sausu, var sākties nieze, lobīšanās. Kurš gan nezina, pārsauļota, dehidratēta āda kļūst neelastīga un izskatās vecāka, atgādina kosmetoloģe Jeļena Dovbija.
Aizsargā, attīri, mitrini!
Vispirms vasarā jāatceras par saules aizsargkrēmu, aizsargbalzamu (ar UV filtru) lietošanu. Tā izvairīsimies ne tikai no ādas apdegumiem, atūdeņošanās, bet arī no tumšiem vai gaišiem pigmentācijas plankumiem, kas veidojas saules, mikrotraumu un vielmaiņas traucējumu iespaidā. Sievietes ādas izskatu noteikti ietekmē arī hormonālas izmaiņas organismā, menstruālais cikls, dzemdības, menopauze.
Veselīga izskata priekšnosacījums ir ādas mitrināšana. Taču pirms tam jāveic attīrīšana. Ikdienā pietiek ar nomazgāšanos, tonika vai losjona lietošanu, bet, lai veicinātu kopšanas līdzekļu, piemēram, krēma, maskas, iedarbību, vēlams reizi nedēļā ādu atbrīvot no atmirušo šūnu slāņa. To nav grūti izdarīt arī mājās apstākļos. Kafijas biezumi skrubēšanai var būt par raupju, labāk lietot samaltas auzu pārslas, kam piejauc olīvu eļļu. Tā kā vasarā āda ir īpaši jutīga, pīlings jāveic lēnām, saudzīgām apļveida kustībām, izmantojot pēc iespējas maigāku, krēmveidīgu skrubi.
Divas, trīs reizes nedēļā vēlams uzlikt kādu sejas masku. Sezonas laikā der gandrīz viss, kas izaug dārzā, piemēram, zemenes. Kaitēt šīs ogas var tikai tad, ja ir alerģija uz C vitamīnu. Tāpat jāuzmanās, ja ir kuperoze, ko izraisa asinsrites traucējumi ādas virsējā slānī, asinsvadu elastības zudums. Trauslas, plānas, ļenganas ādas gadījumā ieteicams iekšķīgi lietot K vitamīnu un meklēt speciālu kosmētiku. “Ļoti laba ir aptiekās nopērkamā “Eucerin” ārstnieciskā un kopjošā kosmētika, tostarp dušas gels uz eļļas bāzes, kas neļauj pēc mazgāšanās ādai kļūt sausai,” zina J. Dovbija.
Nevajag žēlot laiku
“Āda, tāpat kā mēs, grib gan dzert, gan ēst. Vasarā to vajag biežāk mitrināt, bet ziemā – barot. Pat tad, ja ir iespēja regulāri apmeklēt kosmetologu, vismaz pusi rezultāta garantē regulāra un rūpīga ādas kopšana mājās,” norāda speciāliste. Dzīvē par skaistumu jācīnās tikpat neatlaidīgi kā par visu citu.
Laiku pastiept vai apturēt neizdosies, bet uzturēt sevi formā vajag censties. Sievietes mēdz žigli uztriept sejas krēmu vai citu līdzekli un aizsteigties dienas gaitās. Bet nevajag žēlot laiku! Serums tāpat kā sejas maska izmantojams pēc rūpīgas ādas attīrīšanas no raga slāņa, vēl labāk – pēc pīlinga. Jo 20 līdz 28 dienu laikā notiek ādas šūnu atjaunošanās. Lai āda normāli funkcionētu pēc trīsdesmit gadu vecuma, kad vielmaiņa palēninās, nepieciešams elastīns un kalogēns. Serumu ar pirkstu galiem viegli iespaida, iemīca ādā – lai koncentrāta molekulas iekļūst dziļākajos slāņos. Iegādājoties serumu, noteikti vajag izlasīt lietošanas pamācību.”
Muskuļiem ir atmiņa
UV starojums šķērso ādas virskārtu epidermu un stimulē ādas šūnu melanocītu pigmentāciju. Cilvēkiem, kuri strādā zem klajas debess, piemēram, laukstrādniekiem, jūrniekiem, celtniekiem un sauļošanās faniem šādi plankumi var veidoties ātrāk nekā citiem. Neglītos plankumiņus var pabalināt, regulāri pirms gulētiešanas lokāli uzpilinot citrona sulu, bet rezultāts sagaidāms ne ātrāk kā pēc mēneša.
Ar agrāk populāro problēmu – vasaras raibumiem – skaistumkopšanas speciāliste pēdējos gados saskaras arvien retāk. “Iespējams, ka tas saistīts ar paaudžu maiņu un ir ne tik daudz saules, cik ģenētikas jautājums. Arī te var līdzēt saules aizsargkrēmi.”
Gan sejas, gan ķermeņa mazgāšanai J. Dovbija iesaka pārmaiņus izmantot aukstu un siltu ūdeni: kontrastduša lieliski uzlabo ādu. Pēc tam, protams, jāpalutina sevi ar ķermeņa krēmu, kas vasarā var būt par smagu, labāk izmantot losjonu vai ķermeņa pieniņu. Pēc peldēšanās jūrā, pludmales apmeklējuma noteikti jānoskalojas, jo gaisā ir dažādas baktērijas, putekšņi, sēnīšu sporas, smiltis, kas, nosēžoties uz ādas, var izraisīt kairināšanu.
Veselīgu, spirgtu izskatu, īpaši karstā laikā, nodrošina pietiekams izdzertā ūdens daudzums. Kādam tas ir litrs, citam – divi. Nevajag vienā piegājienā iztukšot lielo glāzi, labāk malkot ik pēc brītiņa. Tad šķidrums gan pakāpenisku uzsūcas, gan izdalās, neradot uztūkumu.
Sievietēm, kuras par sevi rūpējas, kosmetoloģe iesaka reizi mēnesī veikt ķermeņa un sejas masāžu, jo muskuļiem ir atmiņa. “Gravitācijas, vides piesārņojuma un citu faktoru ietekmē muskuļi un āda atslābst, noslīd. Lai kaut nedaudz tos stimulētu, mājās apgulieties bez spilvena, atslābināties un ar pirkstiem pabungojiet pa seju, rokām un kaklu! Kakla ādu padarīsit tvirtāku, pamasējot ar vēsā ūdenī samitrinātu dvieli.” ◆
Mana vecmāmiņa vienmēr zemeņu laikā lika uz sejas saspaidītas zemenes, kas ādu padara mīkstāku, gludāku. Ogām var piejaukt skābo krējumu, olas dzeltenumu. Laba sejas maska sanāk no sarīvētiem kabačiem un saldā krējuma. Nevajag baidīties eksperimentēt, bet, ja ir nosliece uz alerģiju, pirms procedūras uzliek uz vaiga nelielu piciņu masas, dažas minūtes nogaida un tikai tad klāj uz visas sejas. Nedrīkst masku likt tuvu pie apakšējiem plakstiņiem, jo izgarojumi var kairināt acu gļotādu. Pieejams skaistumkopšanas līdzeklis ir medus, to, mazliet atšķaidot ar ūdeni, var izmantot kā ķermeņa skrubīti, pievienot sejas maskai. Sevis palutināšanai mājas apstākļos noder jebkuri samalti putraimi, ko sajauc ar ūdeni, medu, upenēm, biezpienu. ◆
Jeļena Dovbija,
kosmetoloģe
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"