Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kā atrisināt problēmu?

Diāna Odumiņa

2015. gada 11. augusts 00:00

749
Kā atrisināt problēmu?

Balvu slimnīcā 31.jūlijā pulksten 2.05 ātrā palīdzība no Gulbenes nogādāja kādu 87 gadus vecu sievieti ar sasistu galvu. Viņa tikusi ievietota ķirurģijas nodaļā. Nākamajā dienā seniore palātā citām pacientēm žēlojusies, ka mājās ārdurvis ir palikušas neaizslēgtas un uz galda istabā – mobilais telefons.

Sieviete baiļojusies, ka viņas dēls, kas ir cieņā ar alkoholu, mātes prombūtnes laikā izsaimniekos māju. Sieviete no galvas nezināja nevienu tālruņa numuru, lai no slimnīcas sazvanītu citus radus vai kaimiņus un lūgtu izpalīdzēt. 
Par sirmgalves nedienām iežēlojusies kāda palātas biedrene, kura piezvanīja uz “Dzirksteles” redakciju un stāstīja par šo situāciju, kā arī vaicāja: “Kurš var palīdzēt un šai sievietei uz slimnīcu nogādāt viņas telefonu un mājas atslēgu?”
“Dzirkstele” noskaidroja, ka 3.augustā sirmgalve jau ir atgriezusies mājās, viņas veselībai komplikācijas pagaidām nav radušās. Par pacientes traumu mediķi ziņojuši policijai, jo bijušas aizdomas, ka sievietei galvā ir sista brūce.

Gadījums ir mīklains
Gulbenes rajona prokuratūras virsprokurors Aivars Circens “Dzirkstelei” saka, ka par šo gadījumu ir informēts, jo minētā paciente sākotnēji ātrās palīdzības mediķiem it kā esot teikusi, ka ir cietusi no dēla rokas, taču vēlāk šo informāciju pati noliegusi un stāstījusi, ka kritusi un pret akmeni pārsitusi galvu. Situācija esot tāda, ka sieviete šajā mājā nedzīvo viena, mājā dzīvo arī viņas piederīgie, sievietes aprunāto dēlu ieskaitot.
Neesot retums gadījumi, kad pacienti iedomājas: ja paziņos, ka gūtā trauma ir krimināla, nebūs jāmaksā par ārstēšanos slimnīcā. Taču Valsts policijas darbinieki Gulbenē skaidro situāciju un pieprasījuši informāciju no mediķiem Balvu slimnīcā, lai noskaidrotu, vai cietusī traumu ir guvusi pati vai arī kāds viņai ir palīdzējis to gūt.

Var lūgt, lai mediķi piezvana radiem
A.Circens saka, ka šajā un līdzīgās situācijās pacientiem slimnīcā par savām sadzīves problēmām ir jāinformē medicīniskais personāls un jālūdz padoms. Nekādas trešās personas, piemēram, palātas kaimiņi, šīs problēmas atrisināt nevarēs.
“Var lūgt, lai mediķi piezvana radiem. Ja tas nav iespējams, jālūdz, lai zvana uz pašvaldību, kuras pienākums ir palīdzēt saviem iedzīvotājiem. Pašvaldība ir tā, kas palīdz nodrošināt pacienta mājvietas saglabāšanu. Tas attiecas uz gadījumiem, kad slimnīcas pacients ir vientuļš cilvēks,” skaidro A.Circens. Viņš uzsver: slimnīcas mediķiem ir jāzina, kam kurā gadījumā ir jāpadod ziņa tālāk, lai palīdzētu cilvēkam. Savukārt pašvaldības ziņā ir tas, kādā veidā palīdzēt savam iedzīvotājam parūpēties par mājokļa drošību, piemēram, aizsūtot pašvaldības policijas pārstāvjus, lai aizslēdz mājas durvis.

Sazinās ar sociālajiem
darbiniekiem
SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” izpilddirektore Ināra Ņikuļina “Dzirkstelei” saka, ka ir informēta par šo gadījumu. Paciente slimnīcā mediķiem teikusi, ka neko nevar paskaidrot par savas traumas gūšanas apstākļiem. “Viņa teica, ka neko nezina, kur un kā ir kritusi. Tāds bija viņas paskaidrojums naktī, kad tika atvesta uz slimnīcu. Vēlāk sieviete skaidroja, ka laikam traumu guvusi brīdī, kad sareiba galva un viņa nokrita,” stāsta I.Ņikuļina. Viņa pauž arī savu personīgo viedokli par šo gadījumu un saka: “Ja nu tiešām kādam pacēlās roka pret vecu cilvēku, tad tāds cilvēks nedrīkstētu staigāt pa zemes virsu.”
I.Ņikuļina saka, ka nav informēta, ka sirmgalve slimnīcā būtu žēlojusies, ka māja Gulbenē būtu palikusi neaizslēgta. Kad pacienti slimnīcā sūdzas par attiecībām ģimenē un par īpašuma drošību, mediķi parasti neiesaistās. “Kā mēs varam zināt, kas tur ir un kas nav patiesība. Mums pat nav tādu tiesību tur iesaistīties,” prāto I.Ņikuļina. Taču mediķi bieži sazinās ar pašvaldību sociālajiem darbiniekiem, ja nav kas atbrauc pakaļ vecajam cilvēkam, lai viņu aizvestu uz mājām. “Ir tādi gadījumi, kad piederīgie savu veco cilvēku negrib ņemt uz mājām,” viņa piebilst. Savukārt ar policiju mediķi nekavējoties sazinās un ziņo, ja rodas aizdomas, ka kāds pacients slimnīcā ir nokļuvis piekaušanas dēļ vai guvis kādu citu kriminālu traumu. “Tas notiek katru dienu,” saka I.Ņikuļina. ◆