Dzirkstele.lv ARHĪVS

Palagus pārvērš par mākslas darbiem

Diāna Odumiņa

2015. gada 13. augusts 00:00

424
Palagus pārvērš par mākslas darbiem

Lizuma “Sauliešos” - slavenā gleznotāja Jāņa Brektes (15.08.1920. - 27.12.1985.) dzimtas mājās – pirmdien,
10.augustā, valdīja burzma un satraukums. Tur bija kolektīvas radošās darbības kulminācija. Mākslinieka mazmeita Patrīcija Brekte kopā ar pulku jaunu cilvēku dabūja gatavu neparastu ideju.

Ar ceļa ruļļa palīdzību uz baltas gultas veļas tika iespiests melnas krāsas zīmējums, kuru iepriekš uz klišejas bija veidojuši visi šā projekta dalībnieki. “Kaut ko tādu darīju pirmo reizi, līdz šim esmu bijis nodarbināts galvenokārt asfalta rullēšanā,” “Dzirkstelei” saka ceļa ruļļa vadītājs Māris Kusiņš no Gulbenes.
“Dzirkstele” novēroja, ka palagu apdrukāšanas organizēšanā Patrīcija bija gluži kā kordiriģente - gan izrīkoja pārējos, gan nodeva citiem savu iedvesmu. Priecājās un aplaudēja visi. Arī Patrīcijas vecāki, mākslinieki Ilona Brekte un Viktors Namajunas. Tā kā mājas pagalmā galvenokārt skanēja angļu valoda, bija skaidrs, ka te darbojas starptautiska komanda. Tā arī bija. Tie visi, kā noskaidroja “Dzirkstele”, bija Latvijas-Polijas jauniešu apmaiņas projekta dalībnieki.
Šā projekta pievilcība ir pirmreizībā, pirmatklājuma priekā, ko piedzīvoja daudzi dalībnieki. Arī 19 gadus vecais lizumnietis Edvīns Vecvērdiņš, kurš radoši izbauda vasaru pirms studiju uzsākšanas Ventspils augstskolā. “Esmu mākslinieku kompanjons – drīzāk tā. Bet klišejas veidošanā piedalījos arī es,” viņš saka “Dzirkstelei”.
“Šis projekts ir domāts tam, lai cilvēki mācītos cits no cita. Lai eksperimentētu! Projekta tēma ir mežs. Katrs dalībnieks piedalījās vismaz viena elementa – auga vai zvēra – izgrebšanā mūsu kopējā kompozīcijā, kas kalpoja par klišeju, lai mēs varētu to drukāt uz gultas pārvalkiem. Šajā pašā tehnikā taps arī spilvendrānas,” “Dzirkstelei” stāsta projekta asistente Kristiāna Kalniņa. 
“Klišejas nedēļu grebtas ar tulznām delnās,” ir rakstīts “www.facebook.com” Lizuma pagasta profilā. K.Kalniņa piebilst, ka ceļa ruļļa pielietošana auduma apdrukāšanai bijusi tikai viena no metodēm. Projekta dalībnieki izmēģinājuši arī citus variantus: zīmējumu no klišejas audumā uzberžot ar karotēm, uzkāpjot uz auduma un tā izmantojot sava ķermeņa svaru auduma apdrukāšanai. Tikusi iedarbināta arī preses iekārta, kas atrodas “Sauliešos” kopš 1967.gada un ir mantota no J.Brektes.

(Turpinās no 1.lappuses)

I.Brekte “Dzirkstelei” saka, ka ar prieku vēro meitas Patrīcijas darbošanos projekta vadīšanā. “Viņā enerģija plūst pāri malām. Visus var savākt un uz mutes nav kritusi. Dabū gatavu šķietami nereālo,” viņa saka ar lepnumu. I.Brekte bilst, ka ir labi “Sauliešos” just tēva – J.Brektes – garu. “Viņš mūsos visos ir. Viņš stāv tepat blakus,” piebilst māksliniece. Par J.Brektes gara labvēlību liecinot arī tas, ka jauniešiem izdevās iedarbināt mākslinieka preses iekārtu, kas nav lietota gadu desmitiem ilgi. Mākslinieka meita atgādina, ka J.Brekte tikai pa pusei bijis gleznotājs. Otra viņa lielā aizraušanās ir bijusi grafika. Tāpat kā mākslinieka mazmeitai Patrīcijai.
No P.Brektes profilā “www.facebook.com” rakstītā izriet, ka šo neformālās izglītības projektu ar māksliniecisku ievirzi viņa ir lolojusi divus gadus. Dalībnieki ir brīvprātīgie 18 līdz 30 gadus veci cilvēki – 11 Latvijas un tikpat Polijas pārstāvju. Galvenais nosacījums  bija vēlme izmēģināt roku mākslā – grafikā. Varēja pieteikties arī tie, kuri nekad līdz šim ar kaut ko tādu nebija nodarbojušies. Projekta norises vieta un laiks - Lizums no 2. līdz 13.augustam. Dalībniekiem šajās dienās bija nodrošināts siltais ēdiens un dzīvesvieta.
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājas lapā lasāms, ka pagājušajā gadā “Erasmus + Jaunatne darbībā” programmā ar 13 242 eiro atbalstīts projekts “Self made bed cover – Forest”, kuru iesniegusi mākslas studija “Peahen”, kuru pirms astoņiem gadiem Rīgā izveidojusi māksliniece P.Brekte. ◆