Cenšamies izvairīties no “mēs un jūs”

Gulbenes vidusskolas direktors Aivars Mednis par divu skolu apvienošanu
Tikai dažas dienas atlikušas līdz jaunā mācību gada sākumam. Skolēni vēl steidz sarūpēt nepieciešamo skolas gaitu uzsākšanai, bet pedagogi aktualizē sava darba problēmas. Šogad to īpaši daudz ir Gulbenes vidusskolas direktoram Aivaram Mednim, kurš vidusskolā ir nostrādājis 17 gadus. Viņa vadītajam kolektīvam tagad ir pievienots arī slēgtās Gulbenes Bērzu sākumskolas kolektīvs.
“Nav nekāds noslēpums, ka viss, kas notiek Gulbenes vidusskolā, notiek atbilstoši Gulbenes novada domes lēmumiem. Ar šo mācību gadu vidusskolā vairs netika skolēni uzņemti 7. un 10.klasē. Šobrīd skolā ir pirmās sešas klases, 8. un 9.klase un 11. un 12.klase. 2016. un 2017.mācību gadā atbilstoši noteiktajai kārtībai, vidusskolā būs pirmās sešas klases, kā arī 9. un 12.klase. Pamatojums vidusskolas statusa saglabāšanai ir skolā īstenotais dabaszinātņu projekts, kurš noslēdzās 2011.gada decembrī. Projekta īstenošanā ir ieguldīti lieli valsts un Eiropas fondu līdzekļi, ja nemaldos, 98 tūkstoši eiro. Neievērojot projekta realizācijas noteikumus, var gadīties, ka šos līdzekļus nākas atmaksāt. Tāpēc vidusskolas statuss ir jāsaglabā vismaz līdz 2016.gada decembrim,” saka Aivars Mednis
- Cik skolēnu uzsāks jauno mācību gadu vidusskolā?
- Šobrīd pēc aprēķiniem secinu, ka mācības 1.septembrī Gulbenes vidusskolā varētu uzsākt 412 skolēni. Pērn vidusskolā mācījās 327 audzēkņi. (Bērzu sākumskolā pērn mācījās 162 audzēkņi - red.). Protams, ir notikusi skolēnu kustība gan pilsētas skolās, gan arī ārpus mūsu novada robežām, jo vecāki maina darba vietas, bet tā vismaz pagaidām nav izteikti liela. Arī pedagogi, kuri līdz šim strādāja Gulbenes Bērzu sākumskolā, runājot gan ar bērniem, gan ar viņu vecākiem, šo izmaiņu jautājumu ir risinājuši pietiekami nopietni. Rezultātā mūsu skolā ir ierādītas un sakārtotas klases tiem audzēkņiem, kuri uz vidusskolu pārnāk no slēgtās Bērzu sākumskolas. Domāju, ka vairumā gadījumu tie apstākļi, kādos varēs notikt mācību stundas, ir uzlabojušies. Mums ir izdevies sakārtot arī skolas iekšējo un apkārtējo vidi. Piemēram, pagājusī ziema, atklāti sakot, bija pirmā, kad neizjutām klimatisko apstākļu maiņu, jo klašu telpas bija siltas. Arī šovasar daudz strādājām. Piecos mācību kabinetos tika ieliktas jaunas durvis un divās telpās jauns grīdas segums. Arī speciālās izglītības klasē, kas tika iekārtota ar Rotari kluba atbalstu, daudz kas ir nācis klāt. Man ir iespaids, ka šim mācību gadam esam pat labāk sagatavojušies. Protams, arī Bērzu sākumskolai bija sava materiāli tehniskā bāze, tāpēc vidusskolā radījām apstākļus, lai pedagogi no Bērzu sākumskolas uz jauno mājvietu varētu pārcelties ar visu savu klašu aprīkojumu.
- Kā šīs izmaiņas var ietekmēt noskaņu pedagogu kolektīvā?
- Nekādā gadījumā nav runa par kaut kādu pakļautību! Ir runa tikai par sadarbību. Pedagogi, kuri veica savu misiju Bērzu sākumskolā, strādājot ar skolēniem, to turpina, tikai nedaudz citā vietā. Mans kā skolas direktora uzdevums ir radīt maksimāli labākus apstākļus. Protams, šobrīd vēl ir grūti pateikt, kā veidosies psiholoģiskais klimats kolektīvā. Varbūt kādam kolēģim būs ambīcijas, vai arī kaut kas nebūs tā, kā ir pieradis darīt, bet tāpēc jau mēs esam cilvēki, kuri spēj pielāgoties konkrētajai situācijai. Galvenais ir, lai bērni saņemtu labu izglītību un dzīvei nepieciešamās kompetences, kā tagad mēdz sacīt. Šogad mēģināsim izvirzīt un iedzīvināt tādas skolas vērtības kā atbildība par visu, ko darām, likt sevi par paraugu, ievērot savstarpēju cieņu, neatkarīgi, kas tu esi – skolotājs vai skolēns, kā arī izaugsmi. Uzskatu, ka mums ir ļoti daudz talantīgu pedagogu un skolēnu. Skolām apvienojoties, jāteic, ka abām izglītības iestādēm ir bagātīgas interešu izglītības tradīcijas. Mums ir liela vēlme, lai arī novada dome mūs atbalstītu un ļautu saglabāt šīs tradīcijas, jo bērnu attīsta ne jau tikai rakstīšana un lasīšana.
- Skolu apvienošana skar arī tehniskos darbiniekus
- Pašvaldība mūs nostādīja tādā situācijā, ka reāli izveidojās liels kolektīvs. Īsti visiem nebija darba vietu, tāpēc izveidojām komisiju, kas atklāti, neko neslēpjot, veica darbinieku izvērtējumu atbilstoši Darba likumdošanas kritērijiem. Sākumā bija doma, ka būs vairāk to cilvēku, kuriem nebūs darba turpināšanas iespēju, tomēr darbu Gulbenes vidusskolā neturpinās septiņi darbinieki, starp kuriem četri ir pensionāri. Konkrēti personālijas neminēšu, bet darbu nācās zaudēt arī tiem tehniskajiem darbiniekiem, kuri pirms tam strādāja vidusskolā. Šo rīcību ietekmēja arī novada domes noteiktās jaunās normas sētniekiem un apkopējām. Kopumā mēs esam tikai ieguvēji, runājot par tehniskajiem darbiniekiem, kuri uz vidusskolu atnāca strādāt no Bērzu sākumskolas. Piemēram, visu vasaru tehniskie darbinieki Ivars Siliņš, Valdis Putnis un Guntars Nemiķis skolas saimniecības vadītājas Gunas Kļaviņas vadībā cītīgi strādāja, pārvietojot lielu daudzumu mēbeļu, veicot remontus un tamlīdzīgi.
- Strādājāt arī pie pedagogu darba slodžu sadales
- Pagaidām tas ir pozitīvi, ka vēl nav ieviesta jaunā pedagogu darba samaksas sistēma, jo tad mums būtu grūtāk tikt ar to galā. Šobrīd nauda seko skolēnam. Ceru, ka, ņemot vērā skolēnu skaitu, finansējums būs pietiekams, lai visu skolotāju padarīto varētu atmaksāt. Skolā uzstādījums bija, lai skolēniem būtu vieglāk, skolotāji, kuri ar viņiem strādāja, to arī turpinātu, bet ir pedagogi, kas atrada darbu citur, jo, izrādās, ir ļoti pieprasīti, ir, kuri aizgāja pensijā. Mums vidusskolā lieku skolotāju nav, tāpēc domājam, kā optimāli sadalīt slodzes. Darba būs daudz visiem. Dzīvē ir dažādas situācijas, kad ir labi, ja kādam pedagogam darba slodze nav tik liela. Mans pašmērķis nav kādam skolotājam dot lielu darba slodzi, lai otram tā būtu mazāka. Cenšamies izvairīties no salīdzinājumiem “mēs un jūs”, jo mērķis visiem ir kopīgs. No Bērzu sākumskolas pie mums darbu turpinās 12 pedagogi no 17, bet kopējais pedagoģisko darbinieku skaits vidusskolā tagad ir 51. Pieļauju, ka mācību gada sākumā izmaiņas var notikt saistībā ar skolēnu skaitu, kādu var neapmierināt arī klašu komplekti. Vidusskolai trīs mācību kabineti atrodas Gulbenes novada valsts ģimnāzijas ēkā, jaunajā starpbūvē mums ir četri kabineti. Arī ēdināšanas organizācija mums būs kopīga. Ļoti ceru, ka risinājums tiks rasts un bērnus varēsim pabarot, jo iepirkuma konkursi ir tāda lieta, kur viss ne vienmēr norit raiti. (Iepirkums ir pārsūdzēts - red.). Vidusskolai savulaik ēdnīca atradās ēkas pirmajā stāvā. Kamēr vieni mācījās, citi ēda, jo starpbrīži bija pietiekami gari. Tagad starpbūves ēdnīcā skolēni ēdīs trīs maiņās, tāpēc šogad tiks saskaņoti mācību stundu laiki gan vidusskolā, gan ģimnāzijā. Paredzams, ka mācības vidusskolā sāksies pulksten 8.30, nevis 8.10. Tas liek plānot interešu izglītības nodarbības, jo pērn kāds mēģinājums notika jau pirms mācību stundu sākuma. Jāņem vērā, ka daudzi skolēni apmeklē arī mākslas, mūzikas un sporta skolu.
- Esat vidusskolu optimizācijas piekritējs?
- Sabiedrībā tiek kultivēts uzskats, ka vidējā izglītība ir ļoti dārga, jo tad vajag modernus mācību kabinetus, bet, ja tajos līdzekļi jau ir ieguldīti, nebūtu pareizi, ka par to būtu jāmaksā atkārtoti. Vidusskolas modeļa pluss ir arī kvalificēti pedagogi. Lai strādātu vidusskolā, viņiem ir jābūt plašai izglītībai, tāpēc arī mācību rezultāti, iespējams, ir labāki nekā pamatskolās. Tomēr pašvaldības rīcībā esošie resursi, atbilstoši demogrāfiskajai situācijai, ir jāizmanto racionāli. Runājot par turpmāko skolu sadarbību, ja bērni jau sākumskolā tiek rosināti domāt par savu tālākizglītību, tad arī šī skola attiecīgi nodrošina izaugsmi. Ļoti ceram uz veiksmīgu turpmāko sadarbību ar skolēnu vecākiem. Turpināsim tradīciju, rīkojot Vecāku dienas. Mūsu vīzija ir atvērta, radoša un demokrātiska skola. Ja pie skolas vēl būtu peldbaseins un savs skolas autobuss...
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"