Dzirkstele.lv ARHĪVS

Rankas muiža sāk atdzimt

Evita Brokāne

2015. gada 15. septembris 00:00

279
Rankas muiža sāk atdzimt

Eiropas kultūras mantojuma dienu Rankas muižā apmeklē ļoti daudz cilvēku

Lai baudītu Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumu “Rankas muižas apslēptie dārgumi”, priecātos par burvīgo laiku, skaisto dabu muižas parkā un muižas saimnieku lielo ieguldījumu muižas ēku saglabāšanā un atjaunošanā, uz Ranku svētdien plūda ļaužu straumes no malu malām. Cilvēku interese bija tiešām liela – Rankas muižu apmeklēja vairāk nekā 1000 interesentu.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Ilze Liekniņa stāstīja, ka Eiropas kultūras mantojuma dienu atzīmēšanas svētki aizsākušies 1984.gadā Francijā. Latvija šīm dienām pievienojusies 1995.gadā, un šogad Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tika atzīmēta jau 20.gadskārta. “Rankas muiža Eiropas kultūras mantojuma dienās piedalās jau otro reizi. Pirmo reizi tā piedalījās kā apdraudētākais kultūras piemineklis, bet šogad mēs ar prieku varam vērot sakopto vidi, domāt, cerēt un redzēt vīziju, kā tā izskatīsies vēl pēc pāris gadiem. Katru gadu Eiropas kultūras mantojuma dienās tiek pasniegtas kultūras mantojuma Gada balvas. Atzinības rakstu nominācijā “Labākais kultūras pieminekļu saimnieks” saņēma arī Andis un Gunita Āboli par Rankas muižas saglabāšanu, uzturēšanu un atjaunošanu. Novēlam iesākto turpināt, lai tas dod ierosmi arī citiem kultūras pieminekļu īpašniekiem!” teica I.Liekniņa. 
Gandarīta par muižas atdzimšanu bija rancēniete Skaidrīte. “Kāda tad jēga būtu bijusi, ja te stāvētu grausts? Man patiktu, ka šeit notiktu regulāri pasākumi un cilvēki, es domāju, nāktu un apmeklētu tos, brauktu taču arī no citām vietām.” Arī rancēniete Mudīte Šnē atzina, ka svētkos valdīja brīnišķīga atmosfēra. “Lieli malači ir saimnieki! Es priecājos par viņiem, skatos, kā viņi cītīgi šeit darbojas un strādā! Lai viņiem izdodas arī realizēt visas ieceres, lai ir viena sakopta un skaista vieta!”
Muižas saimnieks A.Ābols atzīst, ka pasākums ir izdevies. “Būs iemesls mēģināt katru gadu veidot ko līdzīgu. Protams, tas būs arī kā stimuls turpināt iesākto darbu. Daba un vieta šeit ir lielākā vērtība, un to mēs esam novērtējuši. Sākumā mums bija doma, ka šeit būs viesnīca un SPA centrs, bet sapratām, ka to visu te nevajag. Pamazām restaurēsim ēkas, kādas tās ir bijušas agrākos laikos. Nākamgad gribam atvērt vienā no ēkām koncertzāli, šobrīd restaurējam arī vēl vienu ēku. Veidosim muižas kompleksu kā apskates objektu,” saka A.Ābols.
Gunita Ābola piebilst, ka viņu mērķis ir jau 2016.gada vasaras sezonā vērt Rankas muižas teritoriju un ēkas apmeklētājiem, lai parādītu to kā vienu no Latvijas valsts kultūras pieminekļiem, kurš ir atdzimis no pilnīgi bezcerīga objekta. “Mums tuvāk sirdij būtu kultūras pasākumu organizēšana – tie varētu būt brīvdabas koncerti, kā arī koncerti atjaunotajās telpās un nelielas izstādes. Šādi āra pasākumi šeit varētu būt brīnišķīgi, jo vieta te ir ļoti piemērota. Arī paši, esot šeit, izjūtam, ka šeit ir tāda vide, miers un klusums, kur var atpūsties,” saka G.Ābola. Saimnieki atzīst, ka, organizējot pasākumus, noteikti mēģinās sadarboties arī ar pašvaldības aģentūru “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”, sadarbībā ar kuru tapa arī Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākums, kā arī ar Rankas pagasta pārvaldi.

Atjauno soli pa solim
“Mēs kā jaunie īpašnieki iegādājāmies pilsdrupas un muižas teritoriju 2003.gadā. 2004.gada Eiropas Kultūras mantojuma dienu izdevumā Rankas muiža bija 100 apdraudētāko kultūras pieminekļu Latvijā sarakstā. Kā bija teikts izdevumā: “Pēc 1990.gada ugunsgrēka ēka kļuva par lētu celtniecības materiālu ieguves vietu vietējiem iedzīvotājiem. Tādējādi skaistā agrīnā klasicisma pils pārvērtās drupās.” Šie gadi ir pavadīti, soli pa solim atjaunojot Rankas muižas godību - atjaunojot vēsturiskajā izskatā pils tiltu, izkopjot parku un jau tagad saglābjot drupas un atjaunojot ēkas,” saka G.Ābola. 2013.gadā īpašnieki sāka atjaunot bijušās klēts ēkas drupas. Tur ir ierīkota Rankas muižas bibliotēka, kurā arī pasākuma laikā varēja apskatīt Latvijas mākslinieku darbus, kas piedalījās Rankas muižas gleznotāju plenērā augusta nogalē. 2014.gada vasarā tika uzsākti renovācijas darbi drupām, ko visi Rankas pagasta iedzīvotāji atceras kā MTS ēku, kurā padomju laikos bija mehāniskās darbnīcas. Saimnieki tur plāno ierīkot telpas izstādēm un koncertiem. 2014./ 2015.gada rudenī un ziemā tika saglābti pils galvenās ēkas mūri, kas pēc diviem ugunsgrēkiem bija ļoti bīstami. Tagad tie vairs nav bīstami parka apmeklētājiem. Sienas un starpsienas ir nostiprinātas. Turklāt pils mūri vairs neiet bojā un jebkurā laikā tiem var likt jumtu. Šobrīd notiek jau arī trešās ēkas atjaunošana, kurā ilgu laiku saimnieki bija Rankas slimnīca, bet Meijendorfu laikos tā bija “Jaunā pils”.
“Šķiet, ka mainījusies ir arī vietējo iedzīvotāju attieksme. Zinot, kas te bija senāk, un redzot, kā izskatās tagad, viņi novērtē padarīto. Šis kultūras piemineklis bija nolemts nebūtībai, bet tagad tas atdzimst, tas arī ir lielākais gandarījums. Man arī ir tiešām prieks, redzot priecīgus cilvēkus šajos svētkos! Jā, mēs šeit ieguldām daudz līdzekļu, ko varbūt varētu novirzīt arī biznesa attīstībai, bet, redzot šo prieku, tas ir tā vērts!” saka G.Ābola.

Saimniekiem tas ir sirds objekts
Pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” direktore Iveta Kovtuņenko atzīst, ka kopīgiem spēkiem ir izdevies noorganizēt lieliskus svētkus Rankas muižā. “Mēs cerējām, ka apmeklētība būs laba, bet nebijām gaidījuši, ka cilvēku pieplūdums būs tik liels. Gandrīz nebija tādas vietas Latvijā, no kurienes nebija ieradušies apmeklētāji - bija no Ventspils, no Vecauces muižas, no Jērcēnu muižas, no Bauskas, no Dobeles, arī no tuvākas apkārtnes. Liels paldies Rankas pagasta cilvēkiem un brīvprātīgajiem jauniešiem, kuri strādāja šajā pasākumā, kā arī visiem, kas iesaistījās, lai pasākums būtu izdevies!” saka I.Kovtuņenko. “Milzīgs un nenovērtējams ir saimnieku ieguldījums muižas atjaunošanā. Var redzēt, ka Rankas muižas īpašniekiem šis ir sirds objekts. Ja cilvēki kaut ko dara ar sirdi un dvēseli, tad tur tiešām viss arī notiek! Savukārt mēs kā kultūrvēsturiskā mantojuma centrs esam sapratuši, ka katru gadu mēģināsim izcelt gaismā kādu no Eiropas kultūras mantojuma objektiem, jo mūsu novadā tādu ir daudz!”