Dzirkstele.lv ARHĪVS

Patīk ārzemju jauniešu atvērtība

Monta Zelča

2015. gada 22. septembris 00:00

795
Patīk ārzemju jauniešu atvērtība

Klarisa Bartali no Itālijas: “Aizraušanās ar tautiskajām dejām un dziesmām šeit ir ļoti spēcīga.”


Krukovsku ģimene ir viena no tām, kas uzņēma četras jaunietes no Eiropas Savienības valstīm: Itālijas, Slovākijas, Dānijas un Beļģijas. Tie bija jaunieši, kas bija ieradušies uz starptautisko jauniešu forumu “Euroweek”, kuru organizēja Gulbenes novada valsts ģimnāzija, uzņemot 186 viesus, tajā skaitā 149 skolēnus. Visi jaunieši dzīvoja vietējās ģimenēs, kur viņi iepazina latviešu kultūru un tradīcijas, dalījās ar savu pieredzi un iespaidiem. Krukovsku ģimenē aug meita Alise, kura mācās Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 11.klasē, un dēls Eduards, kurš ir šīs skolas 9.klases skolnieks. Visa ģimene rūpējās, lai viesi Gulbenē justos pieņemti un gaidīti.

Piparmētru tēja un
konfektes
Līga Krukovska stāsta, kāpēc izlēmusi uzņemt savā ģimenē ārzemju jauniešus. “Tika piedāvāta šāda iespēja, apsvērām to. Mums ir trīsistabu dzīvoklis, tāpēc varējām uzņemt divas meitenes. Vēl divas meitenes dzīvoja pie manas mammas. Ārzemju jauniešu ir daudz, un ģimnāzijā skolēnu skaits salīdzinoši pret to bērnu skaitu, kas jāuzņem, ir mazāks.” Kad Alise bija maza, viņa kopā ar mammu Līgu bija Gulbenes sadraudzības pilsētā Temā, Dānijā. Tur viņas dzīvoja viesģimenē un tāpēc nešaubījās, ka arī pie sevis jāuzņem ārzemju jaunieši.
“Jauniešiem viss bija pakārtots pēc “Euroweek” programmas, kurā katru dienu no rīta līdz vakaram ieplānotas dažādas aktivitātes. Vakaros pārrunājam aizvadītās dienas notikumus, kopīgi vakariņojām. Centāmies ēdienreizēs pasniegt latviešu tradicionālos ēdienus. Pirmajā vakarā ēdām kartupeļus ar skābētiem kāpostiem un kotletēm. Meitenes atzina, ka kotletes un karbonāde ir kaut kas līdzīgs, ko viņas savās ģimenēs gatavo. Viņām ļoti garšoja piparmētru tēja un konfektes, it īpaši “Gotiņa”. Ēdienus viņas salīdzināja ar saviem nacionālajiem ēdieniem,” atklāj L.Krukovska. “Centāmies viņām izstāstīt un parādīt maksimāli daudz, cik vien varējām, lai viņas iepazītu Gulbeni. Kopā spēlējām novusu, kas ir Latvijā izgudrota spēle. Itāļu meitene teica, ka viņa spēlē biljardu un saskatīja līdzības ar to. Braucienā ar elektrovilcieniņu apskatījām pilsētu. Vakaros viņas bija nogurušas, tāpēc vienojāmies, ko darīsim. Līdzi bija paņemtas grāmatas, bet to lasīšanai neatlika laiks.”
 
Vērtīga pieredze
L.Krukovska teic, ka uzņemt ārzemju viesus – tā ir liela atbildība, ir arī sava veida neērtības, ikdienas ritms ir izjaukts. Visa dzīve tika pakārtota šim pasākumam. “Pirms ārzemju meiteņu uzņemšanas ģimenē bija uztraukums par to, kādas būs meitenes. Esmu patīkami pārsteigta, jo viņas  ir ļoti pozitīvas, draudzīgas, komunikablas un atvērtas. Sākumā šķita, ka itāļu meitene ir atraktīvāka, taču dāņu meitene pārspēj visas no viņām. Viņai piemīt laba humora izjūta, prot par visu pasmieties, gan par sevi, gan citiem. Viņa uzturēja pozitīvu gaisotni. Meitenes nekad iepriekš savā starpā nebija tikušās. Viesojoties Gulbenē, meitenes jūtās gaidītas, uz mājām negribēja doties. “Tā ir milzīga pieredze visiem - gan  ģimenēm, uzņemot bērnus, gan skolai un novadam, rīkojot šo pasākumu un uzņemot viesus, gan arī pašiem ārzemju bērniem, komunicējot un dzīvojot latviešu ģimenēs. Ieguldīts ir milzīgs darbs un daudz laika, lai visu noorganizētu. Domāju, ka ilgi vēl ģimnāzisti un arī gulbenieši dzīvos ar aizvadītās nedēļas emocijām,” ar sajūtām dalās L.Krukovska.

Izzina Latviju
Zanda Maltauniece, 11. klases skolniece, uzsver: “Man un manai ģimenei uzņemt jaunieti savā ģimenē šķita interesanta. Arī pati esmu piedalījusies līdzīga tipa projektā. Tas bija “Erasmus+” projekts, kura gaitā šogad nedēļu biju Turcijā. Šī projekta laikā Klarisa Bartali kļuva par daļu no manas ģimenes. Viņas vislielākā vēlme bija redzēt latviešu tradicionālās dejas un dziesmas, kuras viņai arī nodemonstrēju. Izrādīju viņai pilsētu, kā arī devāmies ekskursijā uz maizes ceptuvi. Vispatīkamākie iespaidi man ir par iebraucējiem, kuri ir ļoti pozitīvi un komunikabli, kā arī esmu pamanījusi, ka ikkatrs jaunietis šeit ir atbraucis, lai izzinātu ko jaunu par Latviju.”

ārzemju jaunieši Par viesošanos Gulbenē
Patricija Danišovičova  no Slovākijas ◆ ”Mīlu ceļot un satikt jaunus cilvēkus. Domāju, ka Latvija ir interesanta valsts, un to patiešām vēlējos apmeklēt. Gribēju arī uzlabot angļu valodas prasmes, jo ārzemēs mans pienākums ir runāt angliski. Biju pārsteigta par to, ka šeit ir tik daudz koku. Slovākijā ir mazāk nekā 40 procentu mežu un vairāk ciematu. Šeit ir svaigs gaiss, cilvēki ir jauki un laipni. Man patīk, ka ir iespēja apmeklēt dažādas valstis, neizdodot pārāk daudz naudas. Pirms braukšanas uz šejieni uztraucos par savu viesģimeni. Kad uzzināju, kāda tā ir, biju laimīgākais cilvēks pasaulē.” 
  
Rebeka Nuti no Itālijas ◆ “Mani draugi ir piedalījušies šajā projektā, arī es vēlējos pamēģināt. Nekad iepriekš neesmu  bijusi Latvijā. Šī ir pirmā reize, kad te esmu, bet jau mīlu šo valsti. Cilvēki ir ļoti laipni un draudzīgi, man patīk šeit uzturēties. Vislabākais, ko var iegūt no šī projekta, ir iepazīt cilvēkus un iegūt jaunus draugus.” 

Saša Tibergīna no Beļģijas ◆ “Man patīk iepazīt jaunus cilvēkus. Ir interesanti tikties ar sev līdzīgi domājošiem no visas Eiropas. Tas ir lieliski, ja var atklāt un iepazīt citas kultūras. Ir iespēja uzlabot savu angļu valodu un pilnveidot sevi. Pirmie iespaidi, ka te ir skaista daba. 

Ida Forsberga no Dānijas ◆ “Man patīk ceļot. Kopā ar ģimeni esmu ceļojusi un pabijusi arī vasaras nometnēs. Nekad neesmu bijusi Latvijā un domāju, ka šī ir laba iespēja. Dānijā ir meži un parki, bet ne tik daudz kā šeit. Daba ir skaista un nomierinoša. Man patīk iepazīt jaunus cilvēkus, veidot draudzību. Starp Dāniju un Latviju ir nelielas atšķirības. Šeit pavadītais laiks bija lielisks, un ceru te atgriezties.”

Klarisa Bartali no Itālijas ◆ “Gulbene ir maza pilsēta, bet tā ir skaista un jauka. Lieliski, ja varam apmeklēt jaunas vietas un nedēļu dzīvot Latvijā, iepazīt dažādas kultūras, valodas un dzīvesveidus. Valoda ir ļoti atšķirīga no mūsu. Šeit ir daudz aukstāks laiks nekā Itālijā. Aizraušanās ar tautiskajām dejām un dziesmām šeit ir ļoti spēcīga.”