Dzirkstele.lv ARHĪVS

Atmiņā un darbos - “Lakatiņš zilais”

Malda Ilgaža

2015. gada 24. septembris 00:00

142
Atmiņā un darbos - “Lakatiņš zilais”

Pulcējot kuplu apmeklētāju skaitu, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā šonedēļ tika atklāta Gulbenes novada amatniecības izstāde, kurā līdz oktobra beigām būs aplūkojami 43 dažādās tehnikās un krāsās veidoti darbi.
Visu novada rokdarbnieču kopā pulcētāja un izstādes idejas autore ir Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa. “Esmu ļoti saviļņota un priecīga par to, ka šodien tiek svinēti Gulbenes novada tautas mākslas svētki. Svētku brīdis ir diezgan īss, bet pirms tam ir padarīts liels darbs. Tā ir liela laime, ka ir draugi un vienādi domājošie, ka esam tik daudz, ka mums ir vienots redzējums un mērķis. Izstāde ir mūsu kopdarbs, kas atklāj, cik mēs esam atšķirīgi. Piemēram, pati esmu audēja, bet priecājos par gaisīgo zīdu. Paldies visiem izstādes dalībniekiem!” teica B.Akmentiņa. Viņa mudināja rokdarbnieces padomāt par jaunām idejām un jauno darba sezonu. “Ja šobrīd izstādē dominē rokdarbnieces, tad, domājot par jaunām iecerēm, tajās jābūt iesaistītām visām tautas lietišķās mākslas nozarēm,” piebilda “Sagšas” vadītāja.

Dažāds atklāsmes veids
Novada rokdarbnieces, darbos liekot dominēt zilajam tonim, ir audušas, tamborējušas, mezglojušas, apgleznojušas plecu lakatus un šalles, aptamborējušas kabatlakatiņus, veidojušas gobelēnu, pat apgleznojušas zilus šķīvjus, jo katrai meistarei individuāli, rokdarbnieču pulciņam, amatnieku kopai kopīgi vai radošajai biedrībai ir sava zilā lakatiņa atklāsmes veids. Šis atšķirīgais redzējums izstādes apmeklētājiem vairākkārt lika izsaukties: “Cik skaisti! Cik viegli un gaisīgi!”
Dzejniece un māksliniece Daiga Kalinka uzskata, ka ir īstais laiks, kad godā ceļami lakati, kas cilvēkus sildījuši un priecējuši paaudzi no paaudzes, kurus sedz uz pleciem, sien ap galvu, noglabā pūra lādēs, darina tikai paši sev vai dāvina citiem. Viņa uzskata, ka izstādē aplūkojamie darbi ir katra autora domu izloloti, enerģētiski uzlādēti un ļoti personiski, jo katram cilvēkam ir sava zilā dzīves krāsa.

Kaut kas vairāk par pašu prieku
Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vecākā konsultante Edīte Siļķēna atgādināja to, cik labi dažādās izstādēs sevi apliecinājusi studija “Sagša”, par ko ir gan prieks, gan lepnums. “Bet vēl lielāks prieks ir par to, ka arī mūsu novada cilvēki no pagastiem sāk veidot šos kvalitatīvos darbus, satiekoties lietišķās mākslas studijās un pulciņos. Jūs gribat izdarīt kaut ko vairāk, ne tikai paši savam priekam vai pārdošanai kaimiņiem, bet kopīgas izstādes darbu veidošana ir solis uz mazliet nereālu pasauli. Visi izstādes darbu autori, kuri ir meklējuši zilos toņus saviem darbiem, ir pildīti ar cerībām, ilgām un sapņiem. Tas, ko jūs darāt, ir tautas tradīciju pārmantošana un atdošana nākamajām paaudzēm nevis iesīkstējušā vecīgā formā, bet mūsdienīgā un modernā veidā. Arī tā ir mūsu tautas māksla, kas top šodien,” teica E.Siļķēna un atsauca atmiņā dzejnieka Imanta Ziedoņa “Zilo pasaku”, kurā zilais cerību zirgs sasaucas ar rokdarbnieču veikumu. Ar ziediem tika sveiktas visas pulciņu, studiju un kopu vadītājas.
Ozolkalna jauniešu lietišķās mākslas studijas vadītāja Laila Ķiploka kopīgas izstādes iekārtošanu vērtē pozitīvi. “Šādas izstādes ir ļoti vajadzīgas. Novada lietišķās mākslas darba darītājiem vairāk vajadzētu nākt kopā, braukt pieredzes apmaiņas braucienos, rīkot seminārus. Priecājos, ka arī jaunieši labprāt apgūst amatu prasmes, bet jauniem cilvēkiem vienmēr ir maz laika. Lai saaicinātu visus kopā, nākas ieguldīt lielu organizatorisko darbu. Vairākas meitenes jau mācās Rīgā, tāpēc studijā pulcējamies pa brīvdienām. Idejas ierosinu gan pati, gan viņas iesaka. Cenšamies darīt to, kas patīk jauniešiem, jo viņi vēlas ātru darba rezultātu. Ja nākamajā gadā atkal būs kāda izstāde ar konkrētu tēmu, tad noteikti piesaistīsimies. Patīkami, ka studijas dalībnieces piesaista arī savas draudzenes no pilsētas,” stāsta L.Ķiploka. 
Izstādē ar saviem darbiem piedalās Beļavas pagasta rokdarbu kopa “Dzīpariņš”, Tautas lietišķās mākslas studija “Sagša”, Gulbenes radošā apvienība “5.māja”, Gulbenes novada Amatnieku biedrība, Stradu pagasta radošā studija “Magone”, Galgauskas rokdarbu pulciņš, Ozolkalna jauniešu lietišķās mākslas studija, Stāmerienas rokdarbnieču pulciņš, Lizuma amatnieku kopa “Laipa”.