Dzirkstele.lv ARHĪVS

Tarifi - “raibi” kā dzeņa vēders

Diāna Odumiņa

2015. gada 25. septembris 00:00

654
Tarifi - “raibi” kā dzeņa vēders

Pagastos jārēķinās ar iedzīvotāju sašutumu

Gulbenes novada domē sarēķināti pašvaldības sniegto ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifi. Īpaša uzmanība pievērsta ciemiem, kuros ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu ir realizēti projekti, uzlabojot ar dzeramā ūdens pievadi un kanalizāciju saistīto pakalpojumu kvalitāti.

Tarifi ir veidoti saskaņā ar metodiku, kas apstiprināta 27.augusta novada domes sēdē. Ne metodikas tapšana, ne tarifu aprēķināšana līdz šim netika publiski apspriesta. Iemesls - pirms laika nesatraukt iedzīvotājus, kamēr vēl visi aprēķini nav līdz galam precizēti. Deputāti jau akceptējuši jaunos tarifus 16. un 17.septembrī tautsaimniecības un finanšu komitejas sēdē. Tomēr visi vienojās, ka vispirms ar aprēķiniem ir jāiepazīstina iedzīvotāji, jāskaidro situācija katrā pagastā uz vietas un tikai pēc tam oficiāli varēs apstiprināt jaunos tarifus, kuriem jāstājas spēkā nākamgad. Šim procesam jānotiek līdz oktobrim, pēc tam tarifus apstiprinās novada domes sēdē, iespējams, jau oktobrī.

Nākamais būšot izmēģinājuma gads
Komitejā deputātiem Andrim Apinītim, Valtim Krauklim un Dzintaram Poļakam bija replikas un neizpratne par atsevišķām tarifu aprēķināšanas sadaļām. Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis pauda, ka ne tikai pārvalžu vadītājiem un deputātiem, bet noteikti arī iedzīvotājiem būs jautājumi par to, kāpēc novadā tarifi ir tik atšķirīgi. Piemēram, krasi izlec Līgo pagasts, kur būs novadā visdārgākais dzeramais ūdens, bet Jaungulbenē un Beļavā, Ozolkalnā, Pilskalnā un Letēs – novadā visdārgākie kanalizācijas pakalpojumi. Tas tāpēc, ka ūdenssaimniecības sakārtošanā šajos ciemos ir ieguldītas investīcijas, taču patērētāju loks ir salīdzinoši mazs. Ja, ņemot vērā visas izmaksas, novada lauku teritorijā tiktu pieņemts viens kopīgs ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifs, tas būtu mazāks un pat “konkurētu ārā pilsētas tarifu”, klāstīja A.Caunītis.
Tirzas pagasta pārvaldes vadītājs Česlovs Barkovskis teica, ka nākamais būšot jauno tarifu izmēģināšanas gads, pēc kura, visticamāk, tarifus vajadzēšot atkal pārskatīt.
Tagad pašvaldībā deputāti un darbinieki ar jaunajiem tarifiem esot iepazinušies niansēti un esot spējīgi veikt izskaidrošanas darbu, prātoja A.Caunītis. Beļavas pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Rakstiņš sacīja, ka pārvaldnieki var tikai skaidrot metodiku, iedzīvotāju viedokli iespaidot nav iespējams.

Laiks pārskatīt cenas
Saskaņā ar novada domes informāciju pagastos maksa par centralizētu dzeramā ūdensapgādi un kanalizāciju nav mainījusies piecus gadus. Tagad pienācis laiks pārskatīt cenas.
Jaunajos tarifos tiek iekļautas arī izmaksas, kas saistītas ar pamatlīdzekļu (ēku, būvju, iekārtu) uzturēšanu, transporta izmaksas (degviela, remonti, apdrošināšana, tehniskā apskate), elektroenerģijas izmaksas, darba samaksa un sociālais nodoklis, vides stāvokļa kontroles izdevumi. Tarifos iekļauta vēl ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu uzlabošanai ņemto ilgtermiņa aizdevumu (5 gadi un ilgāk) pamatsummas atmaksa un procentu maksājumi. Pašvaldības nostāja paredz, ka tarifs var tikt pārskatīts un mainīts reizi gadā.
Salīdzinājumam Gulbenē, Stāķos un Ceļmalās, kur šos pakalpojumus nodrošina SIA “Alba”, nevis pašvaldība, tarifs ūdenim ir 1,03 eiro, kanalizācijai – 1,30 eiro par kubikmetru. SIA “Energo Gulbene” šādus pašus pakalpojumus nodrošina Šķieneros, kur tarifs ūdenim nemainīgi ir 0,97 eiro, kanalizācijai – 1,07 eiro par kubikmetru.

Fakti

◆ Provizoriski apspriežamie tarifi bez pievienotās vērtības nodokļa ir šādi:
Beļavā, Ozolkalnā, Pilskalnā, Letēs  jaunais tarifs ūdenim ir 0,81 eiro par kubikmetru (iepriekš – 0,72 eiro), kanalizācijai – 1,42 eiro par kubikmetru (iepriekš – 0,56 eiro); Druvienā ūdenim – 1,06 eiro (iepriekš – 0,64 eiro), kanalizācijai – 0,75 eiro (iepriekš – 0,72 eiro); Daukstēs ūdenim – 0,66 eiro (iepriekš – tāpat), kanalizācijai – 0,33 eiro (iepriekš - tāpat); Staros ūdenim – 0,72 eiro (iepriekš - 0,66 eiro), kanalizācijai – 1,01 eiro (iepriekš 0,53 eiro); Galgauskā, Rimstavās, Sutiņos ūdenim – 0,90 eiro (iepriekš – 0,60 eiro), kanalizācijai – 1,29 eiro (iepriekš – 0,27 eiro); Jaungulbenē, Gulbītī ūdenim – 0,94 eiro (iepriekš – 0,76 eiro), kanalizācijai – 1,39 eiro (iepriekš – 0,73 eiro); Agrumos ūdenim – 0,76 eiro (iepriekš – tikpat), kanalizācijas pakalpojumu nav; Lejasciemā ūdenim – 0,83 eiro (iepriekš – 0,34 eiro), kanalizācijai – 1,37 eiro (iepriekš – 0,61 eiro); Sinolē ūdenim – 0,73 eiro (iepriekš – 0,45 eiro), kanalizācijai – 0,44 eiro (iepriekš – 0,45 eiro); Veros ūdenim – 0,77 eiro (iepriekš – 0,48 eiro), kanalizācijas pakalpojuma nav; Litenē ūdenim – 0,92 eiro (iepriekš – 0,42 eiro), kanalizācijai – 1,28 eiro (iepriekš – 0,42 eiro); Lizumā ūdenim – 0,62 eiro (iepriekš – 0,48 eiro), kanalizācijai – 0,62 eiro (iepriekš – 0,48 eiro); Līgo ūdenim – 1,32 eiro (iepriekš – 0,89 eiro), kanalizācijai – 0,43 eiro (iepriekš – 0,25 eiro); Rankā, Gaujasrēveļos, Rēveļos ūdenim – 1,09 eiro (iepriekš – 0,42 eiro), kanalizācijai – 1,30 eiro (iepriekš – 0,45 eiro), Vecstāmerienā, Kalnienā ūdenim – 0,75 eiro (iepriekš – tāpat), kanalizācijai – 0,88 eiro (iepriekš 0,66 eiro); Strados ūdenim – 0,79 eiro (iepriekš – 0,54 eiro), kanalizācijai – 1,27 eiro (iepriekš – 0,50 eiro); Tirzā ūdenim – 0,98 eiro (iepriekš – 0,86 eiro), kanalizācijai – 0,87 eiro (iepriekš 0,64 eiro) par kubikmetru.