Dzirkstele.lv ARHĪVS

Druvienā tirgojas, mielojas, dzied un dejo

Malda Ilgaža

2015. gada 29. septembris 00:00

72
Druvienā tirgojas, mielojas, dzied un dejo

Druvienas pagastā pie Druvienas vecās skolas-muzeja pagājušajā sestdienā tika svinēti Apjumības svētki, kā arī Dzejas dienas, ko papildināja amatnieku tirdziņš, iespēja spēlēt dažādas spēles un rotaļas kopā ar Vītolu ģimeni.
“Dzejas dienas šoruden bija kā dzejas stunda – mazā konference, kas notika vecās skolas klasē un bija veltīta dzejniekam ar lielo burtu Jānim Porukam. Tās nosaukums bija “Brūklenāju vainags”. Mazajā konferencē ar nelieliem referātiem uzstājās druvēniete dzejniece Anita Graumane, kura atklāja J.Poruka mīlas dzejas līnijas. Aiva Kraukle no Lizuma pagasta “Kalaņģiem” runāja par tematu “Apsīšu Jēkabs un Poruks”, savukārt Druvienas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Jolanta Zirne atklāja Druvienu J.Poruka darbos,” stāsta Druvienas vecās skolas - muzeja vadītāja Ligita Zvaigznekalne. Visi mazās konferences dalībnieki kopīgi noskatījās filmu “Jānis Poruks”, ko veidojusi režisore Virdžīnija Lejiņa. Nelielā klases telpa bija stāvgrūdām pilna.
Interesenti pakavējās arī pie tirgotāju piedāvājuma, kā arī mielojās ar Druvienā tradicionālo “Buņģa zupu”, par kuru gādību bija uzņēmusies muzeja vadītāja.
“Par prieku pasākuma apmeklētājiem pie muzeja topošajā rožu dobē ir uzziedējusi arī roze. Šoruden  šī mēneša sākumā jau esmu iestādījusi sešas rozes, kas ir labi iesakņojušās. Turpināt stādīšanu baidos, ja nu laiks kļūst auksts,” piebilst L.Zvaigznekalne. 
Druvēniete Līga Kļaviņa atzina, ka viņai ļoti paticis pasākums, kas pulcējis daudz cilvēku. “Man ļoti patika Miķeļdienas dziesmas un rituāls. Ar interesi ne tikai es pati, bet arī citi vēroja, kā Smalu māte sien rudzu kūlīšus. Interesants bija arī auglības rituāls, kad jaunas meitas un sievas varēja stāvēt zem Jumja vainaga, lai tiktu pie veselīgiem bērniem. Šogad bija arī neparasts tirdziņš, kurā netrūka arī sieru un gaļas izstrādājumu. Bija iespējams iesaistīties arī dažādās darbnīcās, piemēram, rotu, kokamatniecības, pinumu un citās. Savukārt vecās skolas-muzeja mācību klasē pavadītā stunda visus ieveda pavisam citās noskaņās. Mums netraucēja arī lietus, kas, sācies no paša rīta, ātri vien beidzās,” stāsta L.Kļaviņa.
Apjumības svētkos, par kuru programmu rūpējās Druvienas cilts, piedalījās arī mūzikas producents un “standup” komiķis Jānis Skutelis. Savukārt Arstarulsmirus (agrāk pazīstams kā Gustavo) vadīja meistarklasi.
Ja J.Poruka darbā “Kauja pie Knipskas” Knipskas pļaviņā spēkiem mērojas skolnieki, tad svētkos notika apdziedāšanās kauja pie Knipskas. Tika izdejoti arī dažādi latvju danči kopā ar postfolkgrupu  “Dārdi”.
Visas dienas laikā Druvienas veco skolu-muzeju apciemoja un pasākumos iesaistījās vismaz 200 interesentu. Starp tiem bija ne tikai paši druvēnieši, bet arī tuvāki un tālāki viesi. “Druvienas kapos notika arī svecīšu vakars, kas arī mēdz pulcēt daudz cilvēku. Ievēroju, ka arī muzeju apmeklēja ciemos atbraukušie tuvinieki,” saka L.Zvaigznekalne.