Dzirkstele.lv ARHĪVS

Bagāta aveņu raža

Malda Ilgaža

2015. gada 8. oktobris 00:00

1150
Bagāta aveņu raža

Rudens aveņu audzētājiem jārēķinās, ka līdz pēdējai ogai ražu novākt neizdosies

Rudens avenes Veneranda Gibala audzē tikai ģimenes vajadzībām. Tās viņa izvēlējusies audzēt tāpēc, ka ogas nav tārpainas un praktiski neslimo. “Stādus man laipni atvēlēja radiniece, kura rudens avenes audzē daudz lielākā apjomā. Tos iestādīju šogad pavasarī, jo man tā labāk patika. Jutos drošāk, ka tās ieaugs. Tad arī augsne ir mitrāka. Rudens aveņu labākais stādīšanas laiks ir septembris un puse oktobra. Tie, kas rudens avenes vēl nav iestādījuši, to vēl var paspēt. To var darīt arī agri pavasarī aprīlī, kad zeme ir atkususi, pirms sāk plaukt lapas. Ja stādi ir garāki, tad pēc iestādīšanas dzinumus var saīsināt. Rudens avenēm noteikti patiks saulaina vieta, kas pasargāta no valdošajiem vējiem. Tiesa, man gan te tā īsti nav,” stāsta Veneranda. Izrādās, ka avenes audzētas jau Senajā Grieķijā, kur tās uzskatītas par mīlestības simbolu.

Nestāda pārāk cieši
Aveņu audzētāja uzskata, ka liela nozīme ir arī pareizai aveņu stādīšanai. Stādīšanas vietā bedri viņa veidojusi atkarībā no stāda lieluma. Lai gan standarts ir 40 centimetrus dziļa un 30 centimetrus plata bedre, tomēr Veneranda to rakusi mazliet dziļāku, lai varētu tajā ielikt jau sadalījušos kūtsmēslus un  tiem pāri pārbērt nelielu zemes kārtu. Bedrītē ieliets arī ūdens mitrumam. Stādot avenāja saknes kakliņam jāatrodas vienā līmenī ar augsnes virskārtu. Augšanas laikā Veneranda avenājus vairs nemēslo. Tas tiks darīts nākamā gada pavasarī. Tiks likti kūtsmēsli un kūdra, kas nav neitralizēta. “Avenājiem patīk augsne, kas ir nedaudz skāba, tikai skābums nevar būt pārlieku liels. PH ir 5,6 līdz 6,7. Augsnes analīzes nav veiktas. Es par augsnes skābumu spriežu, vērojot, kādas nezāles aug. Piemēram, šajā vietā labprāt aug tīruma kosa, kas ir skābas augsnes lieciniece,” stāsta Veneranda. Viņa iesaka avenāju no avenāja stādīt 50 centimetru attālumā. Ja avenāji ir iestādīti pārāk cieši, ogas gatavojas lēnāk, var rasties dažādas slimības, mazākas arī ventilēšanās iespējas. Starp avenāju rindām Veneranda ievēro divarpus metru attālumu, lai būtu vieglāk apkopt stādījumu.

Nepatīk kartupeļi un tomāti
Pirmās ogas Veneranda lasījusi jau augusta vidū. Tā kā stādījums ir nedaudz lielo koku noēnots, tās gatavojušās gausāk. Jo augam tiek vairāk saules, jo ātrāk attīstās un gatavojas ogas. Šogad stādījumā ražo divas rudens aveņu šķirnes – Krievijā selekcionētā `Babje Ļeto` un Polijā selekcionētā `Polana`. Lielākais rudens aveņu trūkums ir mūsu audzēšanas apstākļos samērā vēlīnais ogu ražošanas sākums. Līdz lielākajām rudens salnām var ievākt tikai daļu no maksimālās ogu ražas. Šī iemesla dēļ Veneranda labprāt neizvēlas šķirnes, kam ogas sāk ienākties tikai septembrī, jo tad ir jāveido plēves tunelis, lai avenāji nenosalst. “Kad salnās avenāji nosals, tos nogriezīšu līdz zemei, lai pavasarī gaidītu, kad tiks dzīti jauni dzinumi. Tad vienam krūmam atstāju aptuveni piecus sešus zarus, kas būs ražojošie. Pārējiem zariem augt neļauju. Izmantoju tā saucamo avenāju pavairošanu ar sakņu atvasēm. Atstājot vecos avenājus, arī tie ražos otrajā gadā, bet ogas gan tad nebūs tik lielas. Vienā vietā rudens avenāji var augt sešus līdz astoņus gadus. Avenes ir nakteņu dzimtas augi, tāpēc tās neiesaku stādīt vietā, kur pirms tam auguši kartupeļi vai tomāti. Tās labi nejutīsies arī starp augļu kokiem, jo tā pasliktināsies ūdens un barošanās režīms. Avenājiem neliedzu lapu koku zāģu skaidas. Ja to nav, tad kūdru,” stāsta audzētāja. Veneranda uzskata, ka rudens avenes ir vieglāk apkopt nekā vasaras. Tām nav vajadzīgi balsti, jo veidojas krūms. Pa ziemu stādījuma vietu nav nepieciešams segt, jo šo funkciju pilda sniega sega. Veneranda iecerējusi audzēt arī krūmmellenes.