Dzirkstele.lv ARHĪVS

Karjeras nedēļa – arī Gulbenē

Monta Zelča

2015. gada 13. oktobris 00:00

680
Karjeras nedēļa – arī Gulbenē

Tīna Žmuida: “Profesija cilvēkam ir tāpat kā vārds – līdzi dodas visu dzīvi.”

Gulbenes novadā un vēl 18 Latvijas pilsētās un novados no 12. līdz 16.oktobrim norisinās Karjeras nedēļa. Karjeras nedēļas gaitā notiek dažādi pasākumi – karjeras konsultācijas, tikšanās ar profesiju pārstāvjiem un citiem. Jauniešiem paredzēti pasākumi: “Kafija ar politiķiem”, “Kēkss ar profesionāļiem”, “Saldējums ar lielajiem”. Interesentiem tiek piedāvāts tikties ar Gulbenes novada pilsētas un pagastu pārvaldniekiem, deputātiem, novada domes nodaļu vadītājiem. Lai izzinātu profesijas, jaunieši 14.oktobrī aicināti apmeklēt dažādas Gulbenes novada iestādes un uzņēmumus. Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes nodaļa piedāvā individuālās konsultācijas un nodarbības. Gulbenes bibliotēkā norisināsies praktisks seminārs “Hobijs kā bizness un pievienotā vērtība sabiedrībai”, Valmieras tehnikuma Rankas teritoriālajā struktūrvienībā būs profesiju darbnīcas.

Karjeras vadība
Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departamenta vecākā eksperte Nora Kalēja skaidro: “Karjera mūsdienās vairs nav tikai profesijas izvēle. Tā ir mērķtiecīgi vadīts process, kurā jāpanāk līdzsvars starp izglītību, darbu un privāto dzīvi. Vēlams sākt nevis ar jautājumu – par ko gribu kļūt, kad izaugšu, bet gan – kā gribu dzīvot savu dzīvi? Karjeras vadības prasmes ietver prasmes izprast sevi – ko gribu un ko no tā varu, iepazīt darba pasauli, pētīt un atrast piemērotākās izglītības iespējas un pieņemt, kā arī īstenot karjeras lēmumus. Karjeras vadības prasmes neveidojas tikai skolā, bet arī interešu izglītībā, vasaras nodarbinātībā, brīvprātīgajā darbā, ģimenē un tamlīdzīgi. Galvenais, ko jaunietim darīt, lai šīs prasmes attīstītu, ir aktīvi iesaistīties dažādās aktivitātēs, izmēģināt pat diametrāli pretējas lietas, lai saprastu, kas patīk un nepatīk, kas padodas un vēl jāattīsta.”

Intereses, prasmes un vērtības
Gulbenes 2.vidusskolas 12.klases skolniece Karīna Salmiņa pēc skolas pabeigšanas plāno iestāties Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē tiesību zinātnes programmā. “Svarīgi  ņemt vērā savas intereses, prasmes un vērtības, jo diez vai varētu pilnvērtīgi darīt darbu, kas mani neinteresē un nepatīk, protams, atalgojums ir ļoti svarīgs, taču ne noteicošais faktors profesijas izvēlē. Atvērto durvju dienas pasākumi palīdz izvēlēties, ko darīt tālāk, sniedz ieskatu studentu dzīvē. Liela daļa jauniešu nav pārliecināti, ko darīt pēc skolas pabeigšanas, izvēloties iet savu draugu pēdās vai tur, kur tiek uzņemti. Visbeidzot daudzi pamet studijas un sāk strādāt, līdz izlemj, ko darīt. Jaunieši, kurus pazīstu un kuri ir man apkārt, jau zina, ko darīs. Daži jau ir iestājušies kursos, lai pilnveidotu savas zināšanas un varētu tikt uzņemti budžeta grupā,” skaidro Karīna.  

Izteiktākas programmas
Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 11.klases skolnieks Hārdijs Nogobods konkrētu augstākās izglītības iestādi vēl nav izvēlējies, taču ir sapratis, ka savas izaugsmes iespējas saredz tieši ekonomikas jomā. “Manuprāt, skolēnu nākotnes profesijas izvēli ietekmē tas, cik labi padodas vai patīk kāds mācību priekšmets. Lielu iespaidu var atstāt arī augstskolu prezentējošas lekcijas un izdales materiāli, piemēram, bukleti,” pauž Hārdijs. Latvijā ir daudz augstskolu, kuras piedāvā līdzīgas studiju programmas. “Tātad ir divi kritēriji – atrast novirzienu un vispiemērotāko skolu, kurā uzsākt studijas. Protams, ka arī profesijas pieprasījums un darba alga ir nozīmīgi faktori. Tieši tāpēc šis jautājums ir aktuāls gadu no gada – par ko es vēlos kļūt? Uzdodot šo jautājumu draugiem un klasesbiedriem, visbiežāk var dzirdēt atbildi – “man nav ne jausmas”, bet citi saka – “vēl taču ir tik daudz laika”. Manā paziņu un draugu lokā tikai maza daļa zina, kas būs viņu nākotnes profesija, bet vēl mazāka, kurā skolā un kādā studiju programmā vēlas mācīties. Manuprāt, skolēniem vidusskolas posmā vajadzētu izteiktākas novirzienu programmas, lai rastos priekšstats, kas interesē un kas ne, jo arī negatīva pieredze ir vērtīga,” klāsta skolnieks.                                          

Saistošs mācību process
Gulbenes vidusskolas 11.klases skolniece Tīnai Žmuidai ir tēlains salīdzinājums - profesija cilvēkam ir tāpat kā vārds – līdzi dodas visu dzīvi. “Tas ir viens no grūtākajiem un atbildīgākajiem uzdevumiem, kas dzīves laikā jāpieņem. Un grūtākajos uzdevumos jau arī visbiežāk tiek pieļautas kļūdas. Tāpēc uzskatu, ka profesija ir jāizvēlas ar īpašu uzmanību.” 
Tīna plāno studēt Latvijas Kultūras akadēmijā. “Šobrīd domāju, ka varētu studēt kultūras socioloģiju un menedžmentu, bet, iespējams, izvēle būs cita. Galvenais, lai tas, ko daru, man patīk. Tālākajam mācību procesam jābūt man saistošam. Man patīk radošas “padarīšanas”: komunikācija ar cilvēkiem, darbs par un ap pasākumiem, dažāda veida rakstu darbi. Ļoti svarīgi, lai mana profesija ietvertu to visu.”