Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kalnienas muižu apciemo Volfu dzimtas pēcteči

Evita Brokāne

2015. gada 22. oktobris 00:00

876
Kalnienas muižu apciemo Volfu dzimtas pēcteči

Baroneses Gizelas fon Volfas mazbērni izzina dzimtas vēsturi un iepazīst vecmammas bērnības un jaunības takas

Oktobra sākumā Kalnienā viesojās Kalna muižas baroneses Gizelas fon Volfas, vēlāk fon Brašas, mazbērni. Viņus šeit uzņēma kalneniete Inga Lapse.
“Iedvesmojoties no Gizelas fon Volfas dzejoļa par Kalnienu, bānīti, vējdzirnavām, viņas mazbērni bija nolēmuši apceļot Baltijas valstis – Igauniju un Latviju - un iepazīt savas vecmammas bērnības un jaunības takas. Tā kā šai baronesei bija saistība arī ar Kalnienu jeb Kalna muižu - te viņa aizvadījusi bērnību, pēc tam šeit dzīvojusi arī laikā, kad jau bija precējusies un viņai dzima bērni, mazbērni nolēma apciemot arī Kalnienu. Lai sameklētu kontaktus, viņi bija rakstījuši uz Alūksnes tūrisma informācijas centru, kas savukārt  iedeva Kalnienas bibliotēkas e-pasta adresi. Bibliotekāre, zinādama, ka es vairāk esmu iedziļinājusies muižas vēsturē, pārsūtīja šo informāciju man. Sazinājos ar vienu no mazmeitām – Brigitu Milleri, kurai šobrīd ir 70 gadi, - un uzņēmu viņus šeit, lai parādītu tās vietas, kas vēl ir saglabājušās no muižas laikiem,” stāsta I.Lapse.

Turpinās uzturēt kontaktus
Kalnienu šajā reizē apciemoja desmit Volfu dzimtas pēcteči, kas dzīvo Vācijā, Lielbritānijā, Norvēģijā, arī Austrijā. Viņi bija atlidojuši uz Tallinu un tad caur Pērnavu, Bīriņiem, Kalnienu un Tartu izbraukuši loku, apceļojot visas vietas, kas saistītas tieši ar viņu dzimtu un dzimtas notikumiem. “Gizelai bija septiņi bērni, kuru bērnubērni dzīvo pa visu Eiropu. Kalnienu viņi pameta 1918.gadā, kad tika izveidota Latvijas valsts. Vācu muižnieki tajā laikā devās bēgļu gaitās sākumā uz Igauniju un pēc tam arī uz Vāciju,” stāsta I.Lapse. “Viņi bija ļoti pārsteigti, ka tik daudz kas vēl ir saglabājies no sendienām, pārsteidza viņus arī tas, ka es tik daudz zinu gan par muižas vēsturi, gan arī par viņu ģimenes saitēm. Viņi bija ļoti satraukti un  priecīgi, līdzīgi jutos arī es.” Neviens no šiem baroneses pēctečiem, kas šoreiz bija ieradušies, Kalnienā iepriekš nav bijuši. I.Lapse stāsta, ka viņa atceras tādu faktu, ka deviņdesmitajos gados šeit bijusi viena no Brigitas (Gizelas mazmeitas) māsīcām, kas dzīvo Norvēģijā. Pēc šīs ciemošanās viens no kungiem jau izteica domu, ka nākamajā gadā te atkal noteikti varētu atbraukt jau ar savu sievu un bērniem.
Herdera institūta mājaslapā internetā I.Lapse atradusi Kalnienas muižas iekštelpu fotogrāfijas un tagad, sarunājoties ar baroneses pēctečiem, uzzinājusi, ka šīs fotogrāfijas viņiem ir mājās. “Gizelas jaunākais dēls joprojām ir pie veselības un dzīvo Vācijā. Viņa meita, kas arī bija ieradusies Kalnienā, stāstīja, ka viņš arī ir tas, kurš vairāk cenšas apkopot visas ģimenes vēsturi. Viņa solīja arī atsūtīt fotogrāfijas no muižas laikiem. Sarunājām arī ar Brigitu, ka turpināsim uzturēt kontaktus,” stāsta I.Lapse.

Muižas ēka – joprojām pārdošanā
Mazbērnus interesēja arī, kāda bijusi vietējo cilvēku attieksme pret baroniem. “Cik esmu lasījusi dažādos avotos, Kalnienas muižas barons fon Volfs bija diezgan pretimnākošs, ziedoja naudu arī vietējām biedrībām un skolai. Šķiet, ka arī starp vietējiem iedzīvotājiem valdījis labs noskaņojums,” stāsta I.Lapse. Baroneses pēcteči ļoti vēlējās redzēt arī dzirnavas, kas bija minētas dzejolī, kas viņus iedvesmojis doties arī uz šejieni, bet no dzirnavām diemžēl vairs palikuši tikai pamati. “Gizela bija arī uzrakstījusi stāstu grāmatiņu, kad viņa dzīvoja šeit ar bērniem. Šī grāmatiņa ir rakstīta rokrakstā  vācu valodā. Caur šiem stāstiem var uzzināt arī sadzīvi. Tos ilustrē mazi, ļoti smalki zīmējumi par bērnu piedzīvojumiem bērnības zemē. Apskatīju šīs grāmatiņas kopiju, varbūt ar laiku šādu kopiju izdosies iegūt arī mums.”
Apskatot muižas ēku, baroneses pēcteči stāstīja, ka līdzīga situācija ar šādām ēkām ir arī citviet. Arī Vācijā ēkas tiek atstātas un šādā stāvoklī tās arī stāv pamestas. Arī muiža Igaunijā, pie Tartu, kas ir viņu vectēva muiža, esot tieši tādā pašā stāvoklī. “Es jau viņiem ieminējos, ka muižas ēka šobrīd ir tirgošanā. Viņi apjautājās par summu un atzina, ka tā neesot liela, bet apzinās, cik lielus ieguldījumus tā prasa. Nav jau māksla īpašumu nopirkt, tas pēc tam ir arī jāuztur,” saka I.Lapse. Šobrīd Kalnienas muižas ēka joprojām ir pārdošanā, nekādas citas informācijas vietējiem iedzīvotājiem par to vairs nav. Viņi priecājas, ka vasarā muižas apkārtne vismaz tikusi appļauta.
Gizela Emīlija Albertīne Aleksandra fon Braša (kādreiz fon Volfa) dzimusi 1891.gada 31.martā. Precējusies ar Rūdolfu Vilhelmu Ernstu fon Brašu. Mirusi 1944.gada 31.augustā Vācijā.