Sarkano pili nodos muzejam

Jāsāk ar vēsturiskās ēkas jumta sakārtošanu
Sarkanā pils un tās piebūve tiks nodota bezatlīdzības lietošanā Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejam uz laika posmu līdz 2025.gada beigām. Novada deputāti par to lems 29.oktobra domes sēdē, bet konceptuāli ideja jau tika atbalstīta 21. un 22.oktobrī, tautsaimniecības, finanšu, kā arī izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē.
Šāds lēmums pašvaldībai steidzami jāpieņem tālab, lai muzejs varētu startēt projektu konkursos un pils restaurācijai piesaistīt finansējumu no malas. Deputātus par to informēja novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis. Paredzams, ka Stradu pagasta pārvalde pagaidām turpinās atrasties pils piebūvē kā muzeja apakšīrnieks. ”Veicam arī sarga funkcijas šajā vietējās nozīmes kultūrvēsturiskajā piemineklī,” sacīja Stradu pagasta pārvaldes vadītājs Juris Duļbinskis.
Deputāts Gunārs Ciglis norādīja, ka muzejam būs jāparūpējas par pils jumta sakārtošanu, lai novērstu tecēšanu. Muzeja direktore Valda Vorza pauda apņemšanos tikt galā ar visām problēmām, kā arī uzsvēra, ka Sarkanā pils kā nozīmīgs objekts ir ierakstīta nacionālās attīstības plānā muzeju nozares stratēģijā. “Kopīgiem spēkiem domāsim, kā šo objektu glābt,” teica viņa. Savukārt deputāts Stanislavs Gžibovskis vēlējas zināt, vai nākotnē ir plānots saglabāt Sarkanās pils piebūvi, kas no baltas krāsas ķieģeļiem celta pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Atklājās, ka perspektīvā šo piebūvi ir plānots apdarināt ar sarkanajiem ķieģeļiem, lai vizuāli pieskaņotu pilij.
Sarkanās pils atjaunošanas projektu pašvaldība pasūtīja pirms pieciem gadiem. Projekta autors ir Rīgas arhitekts Guntis Muižzemnieks. Plānoti darbi aptuveni 2,8 miljonu eiro apmērā. Pils pēc restaurācijas būs daudzfunkcionāla ēka. Pilī iecerēts izvietot muzeja krājumus, ierīkot ekspozīciju un izstāžu telpas. Piebūvē plānots izvietot tūrisma informācijas centru, kafejnīcu, kā arī radošās industrijas centru. Tur varētu tapt suvenīri un modernā dizaina mākslas darbi, kas akcentē saistību ar novadniekiem, kuru daiļrade ir pazīstama un atstājusi pēdas Eiropā. Plānots veidot arī virtuālās izstādes, kurās būtu iespēja gūt ieskatu ievērojamo novada mākslinieku daiļradē, organizēt konferences.
19.gadsimta otrajā pusē celtā Sarkanā pils ir pašvaldības īpašums un vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Mainīt šo statusu un atzīt Sarkano pili par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli – ar šādu iesniegumu pašvaldība ir vērsusies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Par to informē novada domes Attīstības un projektu nodaļas projektu vadītāja Vita Lāčkāja. Sarkanā pils
ir Vecgulbenes muižas sastāvdaļa un atrodas Gulbenes vēsturiskajā centrā. Vecgulbenes muižas apbūvei ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss.
No 1923.gada Sarkanajā pilī atradās Gulbenes pamatskola, kura ar pašvaldības lēmumu tika slēgta 2004.gada 1.jūlijā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"