Novads caur fotokameras objektīvu
2015. gada 23. oktobris 00:00

Alberta Lēzera fotogrāfijas izmanto nozīmīgu Latvijas vēstures notikumu atspoguļošanā
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs glabā daudz senlietu. Aptuveni ceturtā daļa no kopējā muzeja krājuma ir stikla plašu negatīvi, proti, 15 223 vienības, kas iegūti gan astoņdesmito gadu muzeja ekspedīcijās, gan cilvēku dāvinājumos muzejam. Kopumā fotogrāfiju kolekcijā pārstāvēti septiņi fotogrāfi, kuru darbība aptver tagadējo Gulbenes novada teritoriju 20.gadsimta pirmajā pusē.
Viens no tiem ir Alberts Lēzeris (1907-1947), kurš dzimis Lizuma pagasta „Brenguļos”. Fotografēšanu viņš apguvis Viļa Rīdzenieka 1. foto-amatnieku kursos Rīgā, kas notika no 1937.gada 4.janvāra līdz 9.aprīlim. Jāatgādina, ka V.Rīdzenieks bija tas vienīgais fotogrāfs, kurš dokumentēja jaunās valsts proklamēšanas svinīgo pasākumu. Fotouzņēmums “Latvijas Republikas pasludināšana 1918.gada 18.novembrī” ir vienīgā vizuālā liecība par šo notikumu. Šā viena, īpašā kadra dēļ viņa darbi kļuva ļoti populāri sabiedrībā.
Teorētiski un praktiski apguvis fotografēšanu, A.Lēzeris atvēra Jaunlatgalē (Abrene) fotodarbnīcu ar nosaukumu „Nio”. Vairākus gadus nostrādājis par fotogrāfu Abrenē, A.Lēzeris 1940.gadā pārcēlās uz Lizumu. Iekārtojis fotodarbnīcu dzimtajā pagastā, viņš turpināja fotogrāfa darbu.
Visai nepilnīgas bijušas Lizuma iedzīvotāju sniegtās ziņas par fotogrāfu, pat ziņas par A.Lēzera darbnīcas atrašanās vietu. Tomēr A.Lēzeri atceras visi ekspedīcijas laikā aptaujātie. Iedzīvotāji pat norāda, ka pirmais motocikls Lizumā piederējis tieši A.Lēzerim.
Muzeja ekspedīcijas laikā Lizuma pagastā iegūti stikla foto negatīvi, fotogrāfijas ar A.Lēzera spiedogiem un kursu beigšanas apliecība. Kopumā zināmi trīs dažādu veidu spiedogi, kurus savu fotogrāfiju atzīmēšanai lietojis šis fotogrāfs.
Pašlaik Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājumā glabājas un sabiedrībai digitāli apskatāma A.Lēzera stikla plašu negatīvu kolekcija ar gandrīz septiņiem tūkstošiem fotouzņēmumu.
A.Lēzera stikla plašu negatīvos atspoguļoti cilvēki dažādos pasākumos - kāzās, bērēs, iesvētībās un citos, kā arī organizācijās - mazpulki, skauti, gaidas, aizsargi, armija, lauku darbos un dažādu iestāžu darbos (pasts, medicīna, skola, veikals, rokdarbu darbnīcas, celtniecība, ēdnīca).
Mūsdienās A.Lēzera fotogrāfijas ir izmantotas nozīmīgu Latvijas vēstures notikumu atspoguļošanā. Piemēram, režisors Andrejs Edvīns Feldmanis savā pētījumā par traģiskiem notikumiem uz Latvijas-Krievijas robežas 1940.gadā izmantojis Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājumā esošos A.Lēzera Abrenē fotografētos robežsargus. Fotogrāfijas iekļautas 2000. un 2002.gadā izdotajās grāmatās “Masļenku traģēdija - Latvijas traģēdija”.
(Turpmāk - vēl)
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"