Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kolektori palīdz ietaupīt

Monta Zelča

2015. gada 30. oktobris 00:00

91
Kolektori palīdz ietaupīt

Pirms vairāk nekā gada Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestādē “Auseklītis” tika veikti apjomīgi infrastruktūras, tajā skaitā arī energoefektivitātes, uzlabošanas darbi. Tika nosiltināta ēkas fasāde, uzstādīta jauna apkures sistēma un saules kolektori. 
“Tika izbūvēta saules vakuuma kolektoru sistēma. Sešdesmit seši saules  kolektori ar kopējo jaudu 100 kW veic karstā ūdens uzsildīšanu, tādējādi samazinot resursus, kas nepieciešami siltā ūdens uzsildīšanai no centralizētās sistēmas. Kolektori atrodas uz ēkas jumta un akumulācijas tvertnes pagrabstāvā esošajā siltummezglā. Saules kolektori uz pirmsskolas izglītības iestādes jumta uzstādīti grupās pa vienpadsmit. Viena saules kolektora lietderības koeficients ir 78,5 procenti,” stāsta Gulbenes novada domes Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis. Viņš uzsver, ka uz saules kolektoru rēķina ir izdevies ietaupīt. Enerģijas ietaupījums no saules kolektoriem ir 52,57 MWh gadā, kas naudā ir aptuveni 3000 eiro.   
J.Barinskis uzsver, ka precīzāku novērtējumu par saules kolektoru ietaupījumiem varēs sniegt pēc ilgāka ekspluatācijas perioda. “Līdz šim bijušas dažādas aizķeršanās ar sistēmas ieregulēšanu pilnvērtīgai maksimāli efektīvai darbībai, bet veikti uzlabojumi. Sistēma ir uzstādīta tā, ka ir iespēja saules kolektorus lietot apkurei, ēku apgādājot ar siltumu un silto ūdeni no saules enerģijas. Pirmais ekspluatācijas gads rāda, ka enerģija apkures vajadzībām netika novirzīta. Karstā ūdens patēriņš ir ļoti liels, un tikai ļoti saulainās dienās sistēma spēj par simts procentiem nodrošināt karstā ūdens sagatavošanu, neizmantojot centrālapkuri.” 
Saules kolektori saules starojuma enerģiju uztver un pārveido siltuma enerģijā sešus līdz septiņus mēnešus gadā – no marta līdz oktobrim, lai gan laikā, kad ir apmācies, saules kolektori spēj uztvert arī izkliedēto saules starojumu.         
Saules kolektoru iegādes, piegādes, būvniecības, uzstādīšanas un ieregulēšanas kopējās izmaksas ir aptuveni 81 103 eiro. Pašvaldības līdzfinansējums ir aptuveni 40551 eiro. Alternatīvās enerģijas produktus un to ražošanas cikla izveidi nodrošināja uzņēmums SIA “Sun Invest”.
“Tiklīdz parādīsies iespējas piesaistīt ārējos finanšu līdzekļus vai pilnveidosies tehnoloģijas, tiks izvērtētas iespējas uzstādīt saules kolektorus arī uz citām Gulbenes novada pašvaldības ēkām, kur ir salīdzinoši liels karstā ūdens patēriņš. Jaunu sistēmu uzstādīšana par pašvaldības līdzekļiem, ņemot vērā esošās tehnoloģijas un cenas, bez līdzfinansējuma no Eiropas Savienības fondiem vai citiem grantiem nav ekonomiski izdevīga,” norāda J.Barinskis.