Hobijs pārtop tēju biznesā

Pagaidām top - piecu veidu tējas
Jāievēro proporcijas
“Man ļoti garšo tējas. Jaucot, liekot kopā un malkojot dažādas tējas, rodas arī dažādas idejas. Vienmēr, kad tuvojas Ziemassvētki un jaunais gads, ir vajadzīgas dāvanas. Kāpēc, piemēram, kaimiņam neuzdāvināt skaisti iesaiņotu un noformētu tējas paciņu? Vienam kaimiņam šāda dāvana, otram, tad arī draugiem un kolēģiem. Sāku domāt, ka ap mūsu lauku māju zemes pietiek, tāpēc to tējas augu klāstu, kas jau bija atrodams dārzā, nolēmu paplašināt. Šai manai ideju tējai saldu cukurgraudu piemeta klāt fakts, ka meita Linda izlēma kļūt par farmaceiti. Viņa savulaik rakstīja arī pētniecisko darbu par kliņģerītēm, izmantojot mūsu dārzā augošās kliņģerītes. Būtībā Linda man dod padomus, kādas tējas likt kopā, kādām jābūt to proporcijām, jo ir gan tā sauktās stiprās tējas, gan ne tik stiprās,” stāsta Inese. Pie stiprajām tējām viņa min tās, kurās ir āboliņš un asinszāle. To dažādu augu sajaukumā nevar būt pārāk daudz.
Linda, vērojot mammas mazo biznesu, viņas izvēli raksturo tikai ar labiem vārdiem. “Jebkurā gadījumā man kā farmaceitei ir patīkami ieraudzīt, ka ārstniecības augi ir audzēti tepat Latvijā, jo ir diezgan maz mazo uzņēmēju, kuri ir gatavi to darīt. Tēju gatavošana ir ļoti laikietilpīgs process, lai sasniegtu kvalitatīvu rezultātu. Pats svarīgākais, ka tas ir roku darbs, ko mamma dara. Tā ir augu vākšana, kaltēšana, likšana kopā. Es tikai pieskaņoju augu augam no medicīniskās puses un augu iedarbības. Principā šīs tējas ir mammas veikums, viņas brīvā laika nodarbe. Tā ir arī ļoti liela pašpaļāvība, darīt prieks un darīt gribēšana, jo tēju sagatavošana prasa ļoti daudz laika,” saka Linda.
Skolā iemalko “Miera vējos”
Pirmajām tējām Inese devusi nosaukumus “Draugu tēja” un ”Ģimenes tēja”. “”Draugu tējas” sastāvā ir piparmētra, raudene, arī žāvēts ābols. Viss kopā tējai rada ļoti labu garšu. Ikdienā mājās ar ko tad kopā dzeram tēju? Ar ģimenes locekļiem, tāpēc tapa arī šāda nosaukuma tēja. Tās sastāvs ir nedaudz citādāks, jo ir gan pūķgalve, gan izops. Starp citu, izops ir ārstniecības augs, kas cilvēkam noņem visas negācijas. Izopa zariņus vajadzētu likt telpās, lai tur nevaldītu sliktās enerģijas. Latviešu tradīcija ir iet pirtī, tāpēc gatavoju arī “Pirts tēju”, kuras sastāvā ir augi, kas no cilvēka organisma izvada ārā visu lieko, piemēram, nātre un bērzu lapas,” Inese iepazīstina ar tējām. Šim laikam, kad cilvēkus piemeklē dažādas augšējo elpošanas ceļu slimības, viņa iesaka lietot “Ap-Čī!” tēju, kurā ir gan priežu jaunie pumpuri, gan Islandes ķērpis, asinszāle un cits. Ieteicama arī nomierinošā tēja “Miera vējos” ar apiņiem, asinszāli un citiem augiem. Inese smejas, ka pati kopā ar draugiem dzerot “Draugu tēju”. “Bet, kad skolā ir kāds stresa pilns notikums, tad ar kolēģēm iemalkojam tēju “Miera vējos” un dodamies mājās. Tēju ārstnieciskā iedarbība ir ilgāks process.” Pagaidām Inese gatavo piecu veidu tējas. Gatavošanas procesā tiek iesaistīts arī dzīvesbiedrs Jānis, kuram Inese uztic smagākos darbus, piemēram, zemes sagatavošanu tējas zāļu audzēšanai un citus.
70 metrus garas vagas
Tējām domātos augus Inese audzē vairākās 70 metrus garās vagās, kā arī dažus no tiem dodas vākt uz mežu un pļavām. Šajā laikā viņa cenšas ievērot arī Mēness fāzes, ja vien nepieviļ klimatiskie laika apstākļi. Tad augi tiek vākti dienas rīta vai vakara pusē, kad ir nokritusi rasa. Pēc augu ievākšanas tie nekavējoties tiek sagriezti.
“Platības nesniedzas hektāros, jo audzējam tikai tik daudz, lai abi ar vīru varētu augus apstrādāt, ievākt un izkaltēt, lai gan esmu bijusi saimniecībās, kur ir ārstniecības augu pļavas. Būtībā augu sagatavošana ir atvaļinājuma hobijs. Martā, aprīlī dodamies vākt jaunos priežu pumpurus,” stāsta Inese. Uz katras rūpīgi sagatavotās tējas paciņas ir norādīts saimniecības nosaukums, tējas sastāvs, tās derīguma laiks, kontakttālrunis, e-pasta adrese, kā arī uzlīme, kas liecina, ka tas ir roku darbs. Tēju gatavošana ir oficiāli reģistrēta nodarbe, ko regulāri kontrolē arī Pārtikas un veterinārais dienests. Tas ļauj Inesei savas tējas pircējiem piedāvāt ne tikai dažādos gadatirgos, bet arī vietējā pagasta veikalā. “Divus gadus braucu uz lielo Semjūdu gadatirgu Valmierā, iecienīta ir arī Valmiermuiža. Patīkami ir dzirdēt, ka cilvēki pie manis iegādājas tējas, lai tas aizvestu saviem draugiem uz ārzemēm. Tās pa šo laiku ir aizceļojušas uz Vāciju, Norvēģiju, Lielbritāniju. Tējas tiek pasūtītas kolektīvām dāvaniņām. Tirgū liela nozīme ir tam, kā prece ir noformēta, tāpēc tējas saiņoju īpašos papīra maisiņos ar caurspīdīgu lodziņu, lai pircējs varētu redzēt tās augu sastāvu,” stāsta Inese.
Ķirbju čipsi un rabarberu sukādes
Inese rakstījusi arī projektu, lai gadījumā, ja tas gūs finansiālu atbalstu, varētu iegādāties jaudīgu žāvētavu, augu griešanas ierīces un citu. Tomēr projekts neguvis atbalstu, tāpēc viņa smejas, ka pa trīs gadiem projektu esot īstenojusi pati par saviem līdzekļiem. “Lai rudzu puķe un kliņģerīte nezaudētu zieda košo krāsu, tā noteikti ir jāžāvē žāvētājā, tāpēc man nācās iegādāties žāvētavu. Pārējos augus žāvēju arī mājas bēniņos, kur ir caurvējš, tie labi žūst un arī krāsu nemaina. Es cenšos realizēt visu sagatavoto tēju daudzumu. Ja paliek pāri, tad tās izmantoju relaksējošām vannām, lai gan tēju var glabāt divus gadus.“ Malkojot tēju, Inese raudzījusi arī pēc kaut kā klāt piekožama. “Pirms pāris gadiem bija laba ķirbju raža. Ķirbjus vajadzēja kaut kā pārstrādāt. Process, kamēr tiku līdz ķirbju čipsiem, bija ilgs un interesants, jo čipsu gatavošanai neder visu šķirņu ķirbji. Ja ķirbja iekšējā daļa ir mīksta, tā nerīvējas, bet izšķīst. Neder arī mazi, nenogatavojušies ķirbji. Arī kaltēšanas procesā ir daudz dažādu temperatūras nianšu,” atklāj Inese. Rabarberu sukāžu gatavošana gan vēl ir perspektīva. Šim mērķim saimniecībā ir iestādīti rabarberi.
Fakti
◆ Raudene vienā vietā var augt 5 līdz 7 gadus.
◆ Pūķgalves atjaunojoši iedarbojas uz aknām.
◆ Bērzu lapas attīra asinis, palīdz pret reimatismu.
◆ Fenhelis uzlabo redzi, palīdz gripas un saaukstēšanās gadījumā.
◆ Kliņģerītēs ir daudz karotīna, tās nomierina, paildzina miegu un padziļina elpošanu.
◆ Pļavu ārstniecības augi vācami līdz Jāņiem.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"