Dzirkstele.lv ARHĪVS

Cūku mēris - astoņos novada pagastos

Malda Ilgaža

2015. gada 6. novembris 00:00

1243
Cūku mēris - astoņos  novada pagastos

Novadā noteikta otrā riska zona

Gulbenes novads ir iekļauts otrajā riska zonā, jo šobrīd cūku mēris meža cūkām ir konstatēts jau astoņu pagastu teritorijās. Ārkārtīgi stingras prasības, kas jāievēro, ir noteiktas mājas cūku turētājiem. Kontroles saimniecībās notiek bez iepriekšēja brīdinājuma.
“Oktobrī tika konstatētas ar cūku mēri slimas meža cūkas Tirzas, Lizuma un Jaungulbenes pagastā. Kopumā Āfrikas cūku mēris meža cūkām ir konstatēts astoņos Gulbenes novada pagastos. Tie ir: Tirzas, Galgauskas, Stradu, Litenes, Lizuma, Jaungulbenes, Lejasciema un Beļavas pagasts. Pēdējais gadījums, kad meža cūkai tika konstatēts cūku mēris, bija no Jaungulbenes pagasta. Tas nozīmē, ka šī slimība nav nekur pazudusi un pa brīdim atkal parādās slimie dzīvnieki,“ situāciju raksturo Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa. Likums paredz, ka kritušā dzīvnieka iznīcināšana ir jāveic pašvaldībai, kuras teritorijā dzīvnieks ir atrasts.

Jāievēro 13 prasības
Dienesta inspektori ļoti aktīvi veic biodrošības pārbaudes mājas cūku novietnēs, jo viss Gulbenes novads ir iekļauts otrajā riska zonā. “Būtu labi, ja mājas cūku audzētāji tiešām ievērotu visus biodrošības pasākumus. Ministru kabineta noteikumi, kas stājās spēkā šovasar, ir jāievēro visiem mājas cūku audzētājiem. Ja pagājušajā gadā vēl bija tā saucamās atvieglotās biodrošības prasības, kad novietnē bija jābūt dezinficējošam paklājam, maiņas apģērbam un apaviem, tad tagad ir obligāti jāievēro trīspadsmit prasības,” brīdina I.Tomiņa. Piemēram, saimniecībās ir jāveic apmeklētāju reģistrācija. Ir jābūt arī tādai vietai, kur novietot blakusproduktus, ja cūka nomirst. Tai jābūt atbilstošai dzīvnieku skaitam, ūdensnecaurlaidīgai un nepiederošām personām nepieejošai. “Ja cūku audzētājs ir iegādājies dezinficējošo līdzekli, tad to vajadzētu arī lietot. Pagājušajā gadā saimnieki mazliet tā kā sasparojās un to iegādājās, bet ir grūti noticēt, ja ir nopirkta viena šī līdzekļa paciņa, kas šķīdināma piecos litros ūdens, un ar to pietiek visam gadam un vēl paliek pāri,” stāsta I.Tomiņa.
Ierodas bez brīdinājuma
Veterinārie inspektori, ievērojot savas tiesības, pie mājas cūku turētājiem ierodas bez iepriekšēja brīdinājuma. Bijis gadījums, kad saimnieks par to izrādījis savu sašutumu. “Ja cilvēks ir izvēlējies šobrīd audzēt mājas cūkas, tad ir jāsamierinās, ka šādas pārbaudes notiks un cūku novietnē inspektors ir jāielaiž. Ja dzīvnieka īpašnieks nenodrošina kādu no norādītajiem biodrošības pasākumiem, tad Pārtikas un veterinārā dienesta inspektors pieņem lēmumu par dzīvnieka realizēšanas aizliegumu. Šīs prasības ir pašu saimnieku, nevis inspektoru labā,” uzsver I.Tomiņa.   
Jāpiebilst, ka pērn trīs mēnešus cūku turētājiem tika dots laiks pārdomām, kā rīkoties. Ja viņi nespēja nodrošināt novietnē visus biodrošības pasākumus, tad cūku varēja nokaut, par to saņemot atlīdzību. Šogad naudu par cūkām vairs nemaksā, tagad cūku īpašniekiem atliek ievērot biodrošības pasākumus vai lopu nokaut un izlietot pašpatēriņam. 
I.Tomiņa uzslavē medniekus, kuri cītīgi ved uz pārbaudi nomedīto meža cūku paraugus. Tikai oktobrī no Gulbenes novada ir saņemti 110 nomedīto meža cūku paraugi. “Paraugu ņemšana beigtajām meža cūkām jau ir mūsu inspektoru darbs,” piebilst I.Tomiņa.