Vieniem medniekiem veicas vairāk, citiem - mazāk

Litenieši sezonas atklāšanā nomedī 13 aļņus un staltbrieža govi
Kopš medību ar dzinējiem sezonas sākuma ir apritējis jau nedaudz vairāk kā mēnesis. Citiem šajā laikā medību dieviete ir bijusi ļoti dāsna, citiem tik ļoti nav veicies, bet mednieki priecājas arī vienkārši par kopā būšanu un kolektīvo medību tradīciju attīstīšanas iespēju.
Veiksmīgākās medības kluba vēsturē
Litenes mednieku kluba medniekiem ļoti veiksmīgas izvērtās pašas pirmās šīssezonas medības. “Sezonas atklāšanā nomedījām 13 aļņus un staltbrieža govi. Tika iegūtas arī skaistas trofejas. Tik veiksmīgas medības mūsu Litenes mednieku kluba vēsturē bija pirmo reizi mūžā. Sezonas atklāšana izvērtās tiešām varena,” saka kolektīva vadītājs. “Pagājušajā sestdienā arī bijām medībās un nomedījām pēdējo lielo alni, jo mums bija atļauts medīt 11 lielos aļņus un 11 aļņu teļus. Palika vairs tikai viens aļņu teļš. Tagad gaidīsim sniegu, tad vairāk varēs arī pievērst uzmanību meža cūku medībām. Arī Litenes pagastā tika konstatēts Āfrikas cūku mēris divām cūkām, bet tas bija tā epizodiski. Tagad cūkas arī ir medītas, bet vairs slimu cūku nav bijis. Šī nelaime gan mūsu pusē ir diezgan plaši izplatījusies, tāpēc nevar zināt, kas būs uz priekšu. Kā mēs ar virsmežniecības inženieri Laimoni Kļaviņu skatījāmies karti, kāda situācija bija jūnijā un kāda ir tagad, novembrī, mūsu puse jau ir gandrīz aptverta. Kā jau atzīst Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvji, meža cūkām sāk parādīties antivielas, kas nozīmē, ka tās ir pārslimojušas, tādēļ jācer, ka varbūt tomēr šī slimība pie mums apsīks un meža cūkas mums būs. Arī cilvēkiem, kas audzē mājas cūkas, būs vieglāk, tā taču ir viņa iztika un dzīve.”
Medī selektīvi
Galgauskas mednieku biedrības vadītājs Intars Vagulis stāsta, ka viņu kolektīvs medībās šajā laika posmā ir bijis pāris reizes. “Uz dižmedījumiem medības nav bijušas veiksmīgas. Mēs nešaujam visu pēc kārtas, necenšamies arī iet medībās katru sestdienu, medījam selektīvi, jo vēlamies iegūt skaistu trofeju. Gaides medībās iepriekš jau nomedījām divus aļņu buļļus un viens bullis bija ar smukiem ragiem. Protams, gaidām arī pirmo sniegu, tad ir redzamas pēdas un var arī ielenkt dzīvniekus. Lai gan, ja medītu pilnīgi visus dzīvniekus, kas nāk pretī, limiti mums jau būtu atmedīti,” stāsta mednieks. “Mēs priecājamies, ka pie mums ir atļauts rīkot dzinējmedības un varam joprojām attīstīt kolektīvo medību tradīcijas, jo daudz kur tās, cik man ir informācija, sakarā ar Āfrikas cūku mēri nemaz nenotiek,” saka I.Vagulis. Meža cūkām gan kolektīvs jau ir nomedījis atļauto limitu un izņēmis arī papildu atļaujas. Diemžēl arī Galgauskas pagastu ir skāris Āfrikas cūku mēris. “Viena meža cūka tika atrasta nupat nesen pie Tirzas tilta. Vienu cūku vasarā atradu es pats, bet tā nebija inficējusies, arī brālis bija atradis vienu, tā savukārt bija inficēta. Rimstavās mednieks bija nomedījis meža cūku, un arī tai analīzes izrādījās pozitīvas. Tas nozīmē, ka mēris nav apstājies, tas joprojām turpina izplatīties, turklāt nu jau tas ir aptvēris gandrīz visu mūsu novadu. Cūku blīvums gan joprojām ir pietiekami liels, tādēļ medīts tiešām tiek diezgan intensīvi. Mēs esam ar medniekiem runājuši, ka, iespējams, meža cūkas jau kļūst arī imūnas pret šo slimību. Kura vārgāka, tā krīt, bet, kura nav tik vārga, pārslimo,” spriež I.Vagulis. Arī medībās šajā sestdienā Galgauskas mednieki nomedījuši divas meža cūkas. “Vēl jau gan, protams, nezinām, vai tās būs veselas vai ne, uzzināsim tikai tad, kad atnāks atbilde par analīžu rezultātiem,” piebilst mednieks. Svētdien savukārt mednieki esot nodarbojušies ar bebru aizsprostu likvidēšanu, jo šo dzīvnieku ir pietiekami daudz un tie var nodarīt un arī nodara lielus postījumus.
Gaida pirmo sniegu
Mednieki, kas medī Rankas pagasta Pētera Zelča individuālajā medību objektā, šajā dzinēju medību sezonā jau nomedījuši staltbriežu govi, staltbriežu teļu, aļņu govi un aļņu teļu. “Pašreiz esam bijuši vien pāris kolektīvajās medībās. Kad uzsnigs sniegs, tad arī nopietnāk pievērsīsimies šai lietai. Kamēr kokos ir lapas, arī zvēru ir daudz grūtāk nomedīt,” saka vadītājs P.Zelčs. Viņš atklāj, ka mednieki ir nomedījuši jau arī vairāk nekā 30 meža cūkas, bet tas vairāk tika darīts individuāli - gaides medībās, arī postījumu vietās. “Pagājušajā gadā salīdzinājumam mēs pa visu sezonu kopā ar gaides un dzinēju medībām nošāvām apmēram 30 cūkas, tagad jau tikai gaides medībās esam nomedījuši vairāk nekā 30. Paldies Dievam, mūsu pagastu Āfrikas cūku mēris vēl nav skāris. Kolektīvajās medībās gan cūkas varbūt vairāk tiek dzenātas no vienas vietas uz otru, un, iespējams, tad arī šī slimība vairāk un ātrāk izplatās. Redzēs, kas notiks turpmāk, taču mēs ļoti ceram, ka šādu problēmu pie mums tomēr nebūs.”
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"