Dzirkstele.lv ARHĪVS

Aizlidojis Rankā izglābtais gulbis

Diāna Odumiņa

2015. gada 13. novembris 00:00

4
Aizlidojis Rankā izglābtais gulbis

Cerams, ka laimīgi uz siltajām zemēm ir aizlidojis gulbis, kuru šīs vasaras nogalē Rankas iedzīvotāji bija lūguši glābt pēc ietriekšanas elektrotīklu sadales līnijā, “Dzirksteli” informē vietējais dzīvnieku aizsardzības aktīvists Sergejs Mollers.
Putnu viņš bija nogādājis kādā zemnieku saimniecībā Galgauskā, kur tas savā vaļā uzturējās ūdenskrātuvē, bet vēlāk aizlidojis. S.Molleram prieks, ka pūliņi varbūt arī nebija veltīgi. Rankā izglābtais bijis tā saucamais ziemeļu gulbis. Latvijā ziemeļu gulbis ir parasts caurceļotājs, bet valsts rietumu daļā arī samērā biežs ligzdotājs. Tas novērots ligzdojam arī Lubānas ezerā. Viņa īstās mājas ir Eirāzijas Palearktikas joslā (no Islandes līdz Krievijas tālajiem austrumiem). Lai smagais putns paceltos gaisā, tam ir jāieskrienas ar kājām pa ūdens virsmu. Ziemeļu gulbji ir uzticības simbols, viņi pārus veido uz mūžu.
Bēdīgs liktenis ir piedzīvojis otru gulbi, kuru šovasar pēc iedzīvotāju lūguma S.Mollers glāba Gulbenē, Dzirnavu dīķī. Arī šo putnu viņš nogādāja pie zemniekiem Galgauskā. Kādu laiku putns tur mitinājās dīķī, taču vēlāk nobeidzās. “Acīmredzot putns bija slims,” spriež S.Mollers. Gulbis, kuru neizdevās saglabāt, bija paugurknābja gulbis – Latvijā izplatītākās šo putnu šķirnes pārstāvis.
Jau rakstījām, ka augusta beigās gulbenieši aicināja S.Molleru glābt jauno gulbi Dzirnavu dīķī, jo vecāki, kā arī pārējie bērni viņu sitot nost. Ornitologs, Latvijas Dabas muzeja darbinieks Sergejs Boiko šo situāciju komentēja tā: “Reizēm ir tā, ka vecāki nezināmu iemeslu dēļ sit savu bērnu, turklāt tieši vienu no bērniem. Vai šim putnam ir kādi defekti, to pateikt varēs tikai veterinārārsts. Pilnīgi iespējams, ka nav nekādu defektu.” S.Boiko ieteica noķerto gulbi ielaist citā piemērotā ūdenskrātuvē, kur nebūs viņa vecāku. Ornitologs izteica cerību, ka gulbis tur pielāgosies, pieaugs un rudenī aizlidos uz siltajām zemēm. S.Boiko uzsvera, ka likums liedz sagūstīt un turēt savvaļas putnus. Ja tomēr ir vēlme to darīt, tam ir vajadzīgs nopietns pamatojums un Dabas pārvaldes atļauja.