Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pedagogi streikos savās darba vietās

Malda Ilgaža

2015. gada 20. novembris 00:00

55
Pedagogi streikos savās darba vietās

Pedagogu brīdinājuma streiks notiks vienu dienu, 27.novembrī, viņiem atrodoties savā darba vietā, taču nepildot tiešos darba pienākumus. Par to, kāda būs šīs dienas kārtība, katra izglītības iestāde izlemj uz vietas.

Baidās būt malā stāvētāji
Gulbenes vidusskolas direktors Aivars Mednis bilst, ka viņš jautājumu par brīdinājuma streiku ļaujot risināt arodbiedrībai. Direktors jauš, ka tomēr lielākā daļa vidusskolas pedagogu piedalīsies brīdinājuma streikā. “Šobrīd neskaidrību ir vairāk nekā skaidrības par šo streiku, jo līdz šim ar kaut ko tādu īpaši daudz neesam saskārušies, bet, ja jau arodbiedrība organizē šādu protesta akciju, tad jau būs arī kaut kādas precīzākas norādes,” domā A.Mednis.
Litenes pamatskolas direktore Sarmītei Locānei par streiku ir divējādas izjūtas. “Ja mēs nepiedalīsimies brīdinājuma streikā, no vienas puses būsim streiklauži, bet, runājot par lauku skolu, ko darīs īpaši jaunāko klašu skolēni, kuru vecāki šajā dienā būs darbā? Kur šie bērni paliks? Protams, viņi var nākt uz skolu, kur tiks ar kaut ko nodarbināti. No otras puses, lauku cilvēkiem īsti nav informācijas un saprašanas par to, kā veidojas skolotāja darba alga. Vecākiem šķiet, ka salīdzinoši ar citiem skolotājs tomēr katru mēnesi saņem stabilu un pietiekami lielu algu, kāpēc jāstreiko. Šobrīd mums nevienam skolotājam skolā pat īsti slodze vairs nesanāk, tomēr nedomāju, ka pēc jaunajiem darba samaksas aprēķiniem šī situācija uzlabosies. Tāpēc es šo streika jautājumu vērtēju divējādi, jo neatceros, ka citkārt, kad arī tika rīkoti streiki, kaut kas radikāli mainītos,” prāto S.Locāne.     
Lejasciema vidusskolas direktore Ineta Maltavniece stāsta, ka pati šajā dienā noteikti nestreikos, jo uzskata, ka šobrīd šis streiks nav būtisks. “Mēs pat īsti vairs nesaprotam, kas notiek, jo informācija varas gaiteņos nemitīgi un strauji mainās. Nu jau vairs tik daudz pat nerunā par pedagogu darba samaksas jauno modeli, tāpēc nesaprotu, par ko tad īsti ir šis streiks,” uzsver I.Maltavniece.

Uz skolu jānāk nebūs
Lejasciema vidusskolas arodorganizācijas vadītājs Aldis Doropoļskis   skaidro, ka vidusskolā brīdinājuma streikā tomēr piedalīsies lielākā pedagogu daļa, tāpēc reāli mācību stundas šajā dienā notikt nevar. “Mēs jau iepriekš skolēniem esam izstāstījuši, ka šajā dienā uz skolu nākt nevajag, jo skolotāji, kuriem tajā piektdienā ir jāvada mācību stundas, izteikuši gatavību streikot. Tomēr, ja kādam skolēnam nav iespējams streika dienā palikt mājās, jo vecāki ir darbā, tad viņš drīkst droši braukt uz skolu, jo skolēnu autobuss būs. Skolā mēs izdomāsim, ko darīt, lai šiem bērniem nebūtu garlaicīgi, bet mācību stundas tās nebūs. Šie skolēni tiks arī paēdināti un aizvesti uz mājām. Uzskatu, ka viņi nebūs cietēji,” saka A.Doropoļskis.
Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklītis” vadītāja Vija Pušķe stāsta, ka streika dalībniekus šajā dienā kolektīvs šoreiz atbalstīs morāli. “Mums nenācās izdarīt izvēli. Jau vasarā šajā dienā bija plānota konference, kad pie mums pulcēsies pārstāvji no visas Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēm, tāpēc strādāsim tāpat kā katru dienu. Nekādu izmaiņu nebūs un bērni varēs nākt uz bērnudārzu,” saka V.Pušķe. 

Aicina atbalstīt skolotājus
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība aicina skolēnu vecākus respektēt tos pedagogus, kuri 27.novembrī piedalīsies brīdinājuma streikā, un rast iespēju bērnus šajā dienā nevest uz izglītības iestādēm, tādējādi paužot atbalstu un cieņu skolotājiem.