Dzirkstele.lv ARHĪVS

Nenovirzīties no maršruta!?

Diāna Odumiņa

2015. gada 27. novembris 00:00

1464
Nenovirzīties no maršruta!?

Skolēnu autobusi: novada pašvaldības teorija nesakrīt ar praksi pagastos

Gulbenes novadā skolēnu autobusi it kā mēdzot novirzīties no pašvaldībā apstiprinātajiem maršrutiem, lai aizvestu uz sava pagasta skolu arī bērnus no kaimiņu pagastiem. Tādējādi skolas cīnās par pastāvēšanu.
Novada domes izpilddirektore Guna Švika “Dzirkstelei” saka, ka viņa nevienu skolēnu autobusu šādos pārkāpumos nav pieķērusi.
“Skolēnu autobusu maršruti ir oficiāli apstiprināti, septembra sākumā tie ir koriģēti. Patiešām bija tā, ka šie autobusi brauca cits citam no muguras. Tagad ir jāskatās, vai skolēnu autobusi ārpus apstiprinātajiem maršrutiem brauc vai ne. Ja mūs informēs, mēs pārbaudīsim,” viņa klāsta. “Dzirkstele” aptaujāja vairākus pagastu pārvalžu vadītājus un deputātus, lai noskaidrotu viņu domas.

Tā bija, ir un būs – atzīst pārvaldnieki
“Negribētos teikt, ka notiek skolēnu pārvilināšana,” saka Tirzas pagasta pārvaldes vadītājs Česlovs Barkovskis. Viņš tur nesaskata īpašu pamatu satraukumam, jo tāda ir dzīve. “Brauc uz Tirzu pēc bērniem no blakus esošajiem pagastiem un arī no Tirzas brauc uz pagastiem, kas blakus. Es parēķināju - tikpat bērnu, cik no Tirzas tiek aizvesti mācīties uz skolām citos pagastos, mēs atvedam uz savu pamatskolu no kaimiņu pagastiem. Tā ka neesam ne zaudētāji, ne vinnētāji,” saka Č.Barkovskis.
Druvienas pagasta pārvaldes vadītājs Juris Graumanis stāsta, ka viņu skolēnu autobuss brauc pakaļ dažiem bērniem, kas Pērlē dzīvo aiz novada robežas. Tādējādi skolēnu autobuss savam maršrutam klāt pieķer vien pāris lieku kilometru. Pēc J.Graumaņa domām, tas ir saprātīgi.
Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milns neslēpj – daļai skolēnu uz Lejasciemu regulāri pakaļ brauc autobuss no Galgauskas. Taču tas neesot skolēnu autobuss, bet kāds privātais. Iebilst neko nevarot, jo viss notiek saskaņā ar bērnu vecāku vēlmēm. “Varbūt kādam ir izdevīgi, ja bērns nedēļu ir projām no mājām,” prāto M.Milns. Galgauskas pamatskolai ir internāts.
Rankas pagasta pārvaldes vadītājs Māris Jansons saka, ka pašu autobuss skolēnu pārvadājumos korekti ved tikai sava pagasta bērnus. Toties regulāri Rankā iebrauc Jaunpiebalgas skolēnu autobuss, kura maršrutā ietilpst blakus novada teritorija. Esot tā, ka pašmāju skolēnu autobusam no muguras seko šis otrs, taču tur neko nevarot darīt. “Tā ir ļoti liela problēma. Daudz skolēnu no Rankas brauc mācīties uz Jaunpiebalgu gan pamatskolas, gan vidusskolas vecuma posmā – tuvu 80 bērniem. Risinājums būtu viens – atcelt starpnorēķinus starp pašvaldībām, tad atkritīs šie liekie braucieni. Tad arī Jaunpiebalga nebrauks pie mums un nenotiks bērnu pārvilināšana. Jau trešo gadu pēc kārtas mēs par to runājam Pašvaldību savienībā. Nekas pagaidām nemainās, jo Latvijas lielo pilsētu pašvaldībām ir cits viedoklis,” saka M.Jansons.

Skolas grib darīt pa savam
Pašvaldība iebilst pret skolēnu pārvilināšanu no viena pagasta uz otru, skaidro G.Švika, bet vienlaikus atzīst – skolas grib darīt pa savam. Un arī dara, ja gūst atbalstu sava pagasta pārvaldē.
Deputāts Dzintars Poļaks uzskata, ka ir jārespektē vecāku tiesības izvēlēties skolu, kur mācīties viņa bērnam. Turklāt izvēlei vienmēr esot kāds iemesls. Kāda skola spējot piedāvāt salīdzinoši labāku izglītības kvalitāti, cita nodrošina labāku ēdināšanu, vēl cita – internātu.
Deputāte, novada domes izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Sandra Daudziņa šo situāciju “Dzirkstelei” komentē tā: “Skolēnu skaits samazinās, mums nākas rēķināties ar sekām, īpaši grūti situāciju pieņemt skolām. Tās sāpīgi konkurē savā starpā, skolēnus vedot no viena pagasta uz otru, gadās, ka vienai skolai garām uz citu. Protams, vecākiem nevar liegt izvēlēties skolu, bet pašvaldības autobusu maršrutus dublēt nav loģikas. Manuprāt, autobusi jāizmanto, lai skolēniem, it īpaši jaunāko klašu, nebūtu jāiet kājām uz skolu vai pieturu lieli attālumi, lai bērni droši tiktu nogādāti līdz skolai. Līdz tuvākajai skolai. Varam mēs mocīties, samudžinot skolēnu pārvadājumu maršrutus, cenšoties saglabāt visur skolas un internātus, bet tā nav attīstība nekādā mērā. Jāatver acis uz reālo situāciju un loģiski jāsaprot, kā dzīvot tālāk. Nebūt neesmu par centralizāciju vai lauku skolu likvidāciju, bet esmu par to, ka nevajag “bāzt galvu smiltīs” un domāt, kā nodzīvot vēl tikai šo gadu. Jāskatās tālāk. Gulbenes novada domes mājaslapā ir izglītības iestāžu attīstības plāna projekts 2016.-2018.gadam. Aicinu iepazīties un izteikt viedokļus, ierosinājumus!”

Pārvadājumus veic 13 skolēnu autobusi
Pašvaldībā izstrādātajā novada vispārējās izglītības iestāžu attīstības plāna projektā 2016. – 2018. gadam norādīts - “pašvaldība maksimāli ierobežo tādus skolēnu pārvadājumu maršrutus, kas dublējas kādā no posmiem vai arī nav ekonomiski pamatoti”. Dokumentā teikts, ka vienā mācību dienā novadā vidēji tiek pārvadāti 590 skolēni. Vislielākais pārvadājamo skaits ir skolēnu autobusiem Rankā, Tirzā, Stāmerienā un Lizumā – katrā pāri 70 bērnu. Pārvadājumu veikšanā lielākās izmaksas ir, nogādājot bērnus Tirzas pamatskolā, Lizuma vidusskolā un Stāmerienas pamatskolā. Savukārt vismazākās izmaksas ir bērnu nokļūšanai Stāķu pamatskolā un Galgauskas pamatskolā.
Gulbenes novadā pavisam ir 13 skolēnu autobusi. Skolēnu autobusi ir visām pagastu pārvaldēm, izņemot Stradu pagastu.
“Mums situācija ir citāda. Stāķos un Šķieneros uz vietas ir 1000 iedzīvotāju. Tur ir nodrošināti skolēni Stāķu pamatskolai. Vēl pie mums mācīties brauc bērni no Gulbenes, no Krapas Daukstu pagastā. Stāķu skolai ir internāts. Uz skolu bērni atbrauc ar sabiedrisko transportu vai atnāk kājām. Autobusu biļetes tiek kompensētas,” saka Stradu pagasta pārvaldes vadītājs Juris Duļbinskis.