Dzirkstele.lv ARHĪVS

Bez amatu maskas

Diāna Odumiņa

2015. gada 4. decembris 00:00

2729
Bez amatu maskas

Deputāte Sandra Daudziņa iesaka pašvaldības darbiniekiem neturēties pie aizgājušo gadu klišejām

Aizvadītajā sasaukumā Sandra Daudziņa bija Gulbenes novada domes priekšsēdētāja, šajā sasaukumā – deputāte. Viņa pierādījusi, ka svarīgi ir būt vietējā politikā, nevis ieņemt tajā atbildīgu amatu.
- Tu balsoji par Andri Vējiņu kā priekšsēdi. Vai vēl domā, salīdzini, kā būtu, ja būtu? Kā vērtē Andra Apinīša pirmos soļus priekšsēdētāja amatā?
- Jā, es balsoju par Andri Vējiņu. Šķita, ka jādod iespēja viņam realizēt deputāta laikā izteiktos priekšlikumus, jāļauj pašam atbildēt uz neērtajiem jautājumiem, ko palaikam ir uzdevis domes vadībai.
Tagad neko nesalīdzinu, priekšsēdētājs ir ievēlēts un strādā. Par pirmajiem soļiem – var just, ka viņam ir savs redzējums, vēlme strādāt. Lai izdodas! Taisnība, šis tas man nav bijis pieņemams, to esmu pateikusi pašam un tieši. Uzskatu, ka mums ir jāmācās pašu ievēlētus priekšstāvjus cienīt, ne tikai noniecināt. Tā mēs noniecinām paši sevi.
- Kā vērtē, ka sešu gadu laikā novada pārvaldīšanā it kā nekas nav mainījies?
- Visi esam nervozi, baidāmies no pārmaiņām, esam gatavi turēties pie aizgājušo gadu klišejām. Saprotami, jo ir laiks, kad mums nevienam nav nekādu garantiju par rītdienu.
Es neteiktu, ka pārvaldēs nekas nav mainījies. Tas atkarīgs no pārvaldnieka mērķtiecības un iniciatīvas. Neuzskaitīšu šeit labākos un sliktākos piemērus, varu tikai teikt, ka bijušajam novada deputātam Guntim Blūmam bija taisnība – daži pārvaldnieki strādā, zinādami, ka viņus iecēla deputāti, nevis ievēlēja iedzīvotāji. Varbūt ir vērts padomāt par to, kā iedzīvotāji varētu izteikt viedokli par savas pārvaldes vadītāju.
Izmaiņas grāmatvedības politikā neuztveru kā štatu pārdali. Saprotu, ka nav mērķis samazināt 3-4 grāmatvežu likmes, bet pārredzēt laukumu no viena skatpunkta. Stipri šaubos, vai iedzīvotājiem ir svarīgi, cik grāmatvežu ir pārvaldēs. Lietderīgāk ir atbalstīt lietas, kas pārvaldēs ir “dzīvas”, piemēram, Druvienā dzīvesziņas, tradīciju izkopšana, Stāmerienā tūrisms. Pagastiem pašiem jāuztausta sava dzīvības dzīsla.
Piekrītu, ka štatu novada domē ir par daudz. Kāpēc pati nepieķēros mazināšanai? Nebija viegli no jauna radīt tik lielas pašvaldības pārvaldi, nodrošinot visas funkcijas un iekļaujot no 14 pašvaldībām saņemto mantojumu. Bija jāpalaiž tas process un jāpavērtē, kā darbojas, lai varētu sākt kaut ko mazināt. Atzīšos, atsevišķos gadījumos skarbāku lēmumu pieņemt traucēja apstākļi, ka pazinu cilvēkus, zināju ģimenes apstākļus.
- Kā redzi situāciju ar izglītības iestādēm?
- Mēs nevaram nerēķināties ar situāciju, ka iedzīvotāju novadā paliek mazāk. Es neesmu par izdzīvošanu, esmu par dzīvošanu. Nav iespējams saglabāt visas skolas, samaksājot pedagogiem pienācīgu algu, aprīkojot tās ar jaunākajām tehnoloģijām. Nav mūsu bērniem jāizaug ar domu, ka mēs nevaram atļauties to, ko var citi.
Vai kāds var saprast, kādas ir sajūtas, kad jāaizver pašas sakārtota un lolota skola? Bet vai, mūkot no šī lēmuma, es varu aizmukt no problēmas?
Ir skumji, ka aizveram skolas un iekārtojam namus sociālām vajadzībām. Tad ir pārdomas, kāpēc nebija lemts strādāt pašvaldībā laikā, kad bija jāceļ jaunas ēkas, jāatver iestādes.
Priecājos par mākslas un mūzikas skolu direktoru iecerēm attiecībā uz Bērzu skolas ēku. Cik vien būs iespējams, atbalstīšu radošiem cilvēkiem atbilstošas vides veidošanu, labo ideju īstenošanu.
Budžeta līdzekļu lietderīgākas tērēšanas nolūkā mūsu partijas deputāti iesniedza ierosinājumu pārskatīt pašvaldības automašīnu noteiktās garāžas vietas, aprīkot tās ar GPS sistēmām.
- Novada tēls. Nevis parādei, bet kādu šo tēlu veidojam novada iedzīvotāju acīs?
- Mūsu novads ir vienīgais tāds – mums visiem dārgs ar 13 dažādiem pagastiem un vienīgo pilsētu kā pērli viducī. Mēs esam noslēgti, bieži vien neiecietīgi, bet varam paveikt lielas lietas. No Gulbenes novada nākuši daudzi dižgari, kurus visi zinām. Kas notiek šobrīd? Vai, izveidojot novadu, pašvaldības zaudēja savu noteikšanu un līdz ar to daļu patriotisma? Man reizēm šķiet, ka mēs cits citu mīlam par maz. Mēs baidāmies būt vienkārši, sirsnīgi, slēpjamies aiz svarīguma, amatu maskas. Man ļoti pietrūka novada vai pilsētas pārvaldes vadītāja apsveikuma valsts dzimšanas dienas priekšvakara pasākumā un kopīgi iedegtās pirmās adventes sveces. Varbūt mums vajag 18.novembrī kopā nodziedāt valsts himnu un izbaudīt svētku salūtu? Lāčplēša dienā redzējām, cik ļoti mēs gribam svinēt svētkus visi kopā, plecu pie pleca, uzsmaidot cits citam.
Akmentiņu iemetīšu arī avīzes dārziņā. Mēs esam noguruši lasīt negatīvus lielus virsrakstus. Tik ļoti gribas priecāties par to, kas izdodas, nesist tiem, kam gadās paklupt, bet padot roku uzmundrinot un atbalstot.
- Jaunie aizbrauc uz ārzemēm, kaut mīl Gulbeni, novadu. Kā šo mīlestību gudri izmantot nākotnes labā?
- Ļoti grūts jautājums. Jo vairāk tāpēc, ka tas mani skar personīgi.
Es domāju, ka viss, ko mēs varam darīt mūsu tuvinieku tālumā labad, ir mīlēt pašiem savu zemi, savu novadu, citam citu. Nežēloties, negausties, nečīkstēt. Dzīvot un strādāt ar prieku.
- Pašvaldības policija. Kā tā ir sevi parādījusi, pierādījusi?
- Man nav ziņu par pašvaldības policijas ikdienas darbu, par panākumiem, par konkrētiem mērķiem un to izpildi. Nevaru vērtēt tās darbu kopumā, zinu, ka policijā ir cilvēki, kas cenšas savu dabu veikt godprātīgi. Nezinu, kāpēc bija nepieciešams palielināt policijas štatus. Man nav pieņemams, kā tā tika izveidota. Bet, kā jau teicu, negribu noniecināt cilvēku darbu, palaikam redzu policijas darbiniekus, pildot pienākumus.
- Vai gatavojies nākamajām pašvaldību vēlēšanām, vai kandidēsi? Vai sarakstā būs arī Vijārs Griķis un citas populāras personības no tavas partijas?
- Droši vien jautājums tāpēc, ka novada deputāti no Latvijas Zemnieku savienības ir uzsākuši regulāras tikšanās ar pagastu iedzīvotājiem. Tās nav vēlēšanu sakarā, līdz vēlēšanām vēl tālu. Lai gad savulaik, būdama novada domes priekšsēdētāja, organizēju tikšanās ar iedzīvotājiem samērā bieži. Lai varētu lemt par iedzīvotāju vajadzībām, ir jāieklausās cilvēkos. Mūsu ir tik maz novadā, vajag tikties pēc iespējas vairāk.
Redzu, ka es, būdama deputāte, varu būt noderīga. To ir teikuši arī kolēģi, deputāti no manas un citām partijām. Vēlētāji var būt droši, ka es respektēšu viņu izvēli, tāpat kā iepriekš.
Vijārs par sevi lai atbild pats! Nav jau tāda nemainīga kandidātu saraksta. Tas būs jāveido pēc gada, pusotra.
- Kāds kopumā tev ir bijis šis aizejošais gads, ko gaidi no nākamā gada?
- Esmu apmierināta ar dzīvi. Man aug ņipri mazdēli, savu brīvo laiku veltu vaļaspriekam – darbam dārzā. Esmu pasūtījusi jaunas rožu šķirnes, gaidu pavasari, bet izbaudu arī šo atpūtas un miera laiku.
Man ir interesants darbs, uz kuru eju ar prieku, ir jaukas kolēģes. Cik ir manās spējās, iesaistos pašvaldības norisēs, lēmumu gatavošanas procesā, arī iedzīvotājiem skaidrojot pašvaldībā notiekošo.
Gaidot gadumiju, arvien savas vēlmes nākamajam gadam uzrakstu. Gada beigās redzu, kas piepildījies. Protams, ar uzrakstīšanu vien nav līdzēts, ir jācenšas.
Mierīgu, apcerīgu, piedošanas piepildītu Ziemassvētku gaidīšanas laiku!