Izkaļ 1000 bānītim veltītas suvenīrmonētas

Pēc Gulbenes novada domes pasūtījuma novembrī Beļģijas monētu kaltuvē izkaltas 1000 suvenīrmonētas, kas veltītas bānītim. Tieši Gulbenes-Alūksnes šaursliežu vilciens ir atpazīstamākais novada simbols un turklāt arī vienīgais Baltijā regulāri kursējošais šāds pasažieru pārvadājumu transportlīdzeklis.
Vienas monētas kalšana pašvaldībai ir izmaksājusi 3,39 eiro.
Interesenti ir jautājuši “Dzirkstelei”, vai jauno suvenīrmonētu varēs iegādāties ikviens. Šāda iespēja nav paredzēta. Monētas ir domātas tikai pašvaldības reprezentācijai, uzņemot viesus vai braucot ciemos, “Dzirkstele” to uzzināja novada domes Finanšu un ekonomikas nodaļā.
Bānītim veltītā ir jau otra veida suvenīrmonēta, kura Beļģijā kalta pēc Gulbenes novada pašvaldības pasūtījuma. Iepriekšējā izgatavota 2013.gada augustā, un uz tās ir attēloti trīs sudraba gulbji. Toreiz vienas suvenīrmonētas kalšana izmaksāja 5,15 eiro, izgatavots tika tikpat monētu, cik šoreiz, - 1000. Tas bija saistīts ar to, ka bija nepieciešams izveidot sagataves. Tās daļēji lietotas tika arī, kaļot jaunās bānītim veltītās monētas. Abu veidu suvenīrmonētām atšķiras tikai viena puse, otra ir vienāda – ar Latvijas kontūrkarti centrā un četrām zvaigznēm katrā malā, ietverot vārdus angļu valodā, kas tulkojumā nozīmē “Latvijas mantojums” un “Monētu kolekcija”.
Gulbenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Krevica “Dzirkstelei” stāsta, ka katras monētas diametrs ir 31 milimetrs. Monētas materiāls - vara, niķeļa un cinka sakausējums, izturīgs pret koroziju. Monētas reverss ir vienots visām Latvijas monētām kolekcijā.
Monētas biezums - 2,25 milimetri. Gulbenes novada pašvaldības suvenīrmonētas ir iekļautas Latvijas Nacionālā mantojuma suvenīrmonētu kolekcijā.
Gulbenes novada suvenīrmonētām ir sešu dažāda dizaina kartīšu iesaiņojums, katra monēta ir ievietota caurspīdīgā, viegli atveramā kapsulā. Kartītes ir tematiskas, katra no tām izceļ kādu īpašu novada vērtību. Informācija kartītēm tika sagatavota sadarbībā ar Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeju. Kartītes tapušas sadarbībā ar SIA “AA Active”, tā ir latviešu firma, kas kūrē šo projektu Latvijā.
Viena no monētas kartītēm vēsta par skaistāko Gulbenes leģendu – barona Heinriha fon Volfa un viņa sievas baroneses Marissas mīlas stāstu. Kartītes dizains atklāj arī līdz šim nepublicētu pāra foto. Nu ir iespējams par Marisu ne tikai klausīties nostāstus, bet arī aplūkot daiļavu, kas reiz laupījusi barona fon Volfa sirdi. Pagaidām vēsture klusē, kur un kā abi iepazinušies, bet kāzu laikā Heinriham bija 32 gadi, bet Marisai - tikai 18. Nostāsti vēsta, ka Heinrihs Marisu tik ļoti mīlējis, ka kādā dzimšanas dienā uzdāvinājis viņai nelielu pili - Vecgulbenes muižas Sarkano pili, bet citā – licis izrakt dīķi M burta veidā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"