Cīņa pašam ar sevi

Gints Šķenders: “Bodibildingā atlēts sevi it kā uzzīmē.”
Gulbenietis Gints Šķenders Latvijas atklātajā bodibildinga čempionātā, kas novembrī risinājās Salaspilī, kļuva par Latvijas čempionu kategorijā “Bodybuilding Novice”.
Gints kādreiz nodarbojies ar trīscīņu, bet tad saņēmis piedāvājumu izmēģināt spēkus šajā sporta veidā. “Cilvēki, kas izteica man šo piedāvājumu, redzēja, ka man ir potenciāls, un lūdza, lai es atsūtu savas fotogrāfijas,” stāsta Gints. “Tas bija 2.oktobrī. Pēc divām dienām saņēmu atbildi, ka vajadzētu mēģināt startēt čempionātā. Līdz sacensībām tobrīd jau bija palikušas vairs tikai septiņas nedēļas, parasti ir vajadzīgi vismaz trīs mēneši, bet es nolēmu pamēģināt – kas sanāks, sanāks! Palasīju pieejamo literatūru, un tā ar 5.oktobri viss sākās!”
Vesela zinātne
Gintam pirmā nedēļa šķitusi ļoti viegla. “Pagāja otrā nedēļa, jau bija grūtāk, bet, kad bija pagājusi trešā nedēļa, bija jau pavisam grūti. Pēc treniņa, atnākot mājās, spēcīgi reiba galva, jo uzturā ogļhidrātu nebija gandrīz nemaz, bija tikai olbaltumvielas un tauki. Vienīgie ogļhidrāti bija 50 grami auzu pārslas brokastīs, pārējais uzturs bija gaļa un salāti. Diētas laikā ēdienam nedrīkst pievienot arī nekādas garšvielas, kuras satur sāli, jo sāls organismā aiztur ūdeni, kā arī maksimāli jāizvairās no cukura. Enerģijas nebija, spēka nebija, dažubrīd tomēr sanāca apēst arī kādu saldumu, tad sajutos labāk. Tā es arī turējos šīs nedēļas. Ēdiens izmaksāja ļoti dārgi, klāt, protams, jārēķina vēl arī uztura bagātinātāji. Tos es pagaidām lietoju mazāk, jo līdzekļu ir tik, cik ir, un sponsoru pagaidām arī man vēl nav,” stāsta Gints. Bet visinteresantākās sajūtas bijušas pēdējā nedēļā, kad katru dienu bija jāsāk dzert 10 litri ūdens, ogļhidrātu uzturā nebija un bija tikai salāti un vistas fileja. “10 litrus ir ļoti grūti iedzert, tas sagādā īstas mocības. Uz tualeti, protams, ir jādodas ik pēc 20 minūtēm, bet tā tam ir jābūt. Tā aizrit pēdējā nedēļa. Protams, līdztekus tam vēl ir arī treniņi. Pēdējā nedēļā tie bija pat četrreiz dienā – divi spēka treniņi un divi velotreniņi pa 30-40 minūtēm. Šie kardiotreniņi bija pat vēl svarīgāki nekā spēka treniņi. Tas viss, patiesību sakot, ir ļoti sarežģīti, vesela zinātne. Pats visu šo informāciju meklēju, pats tam visam gāju cauri, it neviens man nepalīdzēja un neko priekšā nepateica,” stāsta Gints.
Piedāvā Pasaules čempionātu
Tuvojoties sacensību dienai, pāris dienas iepriekš ir jāsāk ēst ogļhidrāti, savukārt olbaltumvielas nevar, tad beidzas arī treniņi. “Sacensības notika svētdienā, tāpēc sestdien ap pusdienlaiku bija
optimāli īstais brīdis pilnībā pārtraukt ūdens lietošanu. Sanāca izturēt apmēram 25 stundas bez ūdens piliena un padzerties drīkstēju tikai tad, kad biju jau nostartējis, bet tas nesagādāja it nekādas grūtības. Jo ilgāk var izturēt bez ūdens, jo “sausāks” būsi sacensību dienā! Tad ir redzams katrs muskulis, cilvēks ir pilnīgi kā skulptūra. Pats sevi esi it kā uzzīmējis, un tā, patiesību sakot, ir patīkama sajūta,” saka gulbenietis. “Pirms sacensībām, protams, bija arī milzīgs uztraukums, bet tam nebija pamata, veicās man tiešām ļoti labi, mani atzina par ļoti perspektīvu savam vecumam un aicināja arī piedalīties Pasaules junioru čempionātā, kas, visticamāk, vasaras sākumā notiks Kiprā. Kvalifikācija notiks tepat Latvijā maija vidū, ja viss noritēs veiksmīgi, droši vien došos uz Pasaules čempionātu. Man ir 23 gadi, tā ir pēdējā iespēja nostartēt junioru čempionātā un pacīnīties arī par augstākā kaluma medaļu.”
Atkarīgs no paša gribasspēka
Gints atzīst, ka gatavošanos bodibildinga sacensībām var saukt par cīņu pašam ar sevi. “Cik tev pašam gribasspēks būs stiprs, tik arī daudz tu varēsi sasniegt. Bija grūti, bet es sevi pārvarēju un izturēju!” viņš saka. “Protams, pēc sacensībām gribējās pilnīgi visu - frī kartupeļus, picas, saldējumu, šokolādi. Divās dienās no 84 kilogramiem man bija 92 kilogrami. Man nebija sāta sajūtas, ūdens arī krājās ķermenī, acis bija aizpampušas. Šajā gadījumā straujais svara pieaugums ir izskaidrojams ar to, ka pēc tik dzelžainas diētas organisms ir bijis “bada” stāvoklī un, pēkšņi saņemot lielu daudzumu nepieciešamo uzturvielu un ūdens, tas nekavējoties visu lietderīgo burtiski “sastumj” un patur rezervēs, jo organisms domā, ka atkal tiks badināts,” stāsta Gints. “Pirmā nedēļa pēc sacensībām bija ļoti smaga, domāju, ka neiešu uz treniņiem un tomēr sevi piespiedu iet, kas palīdzēja arī atkopties. Tagad jau atkal jūtos normāli, mazliet vēl sevi palutinu arī ar kādu našķi, bet janvārī jau atkal būs tas viss jāierobežo. Uzturs ir pats svarīgākais. Šad tad pat var izlaist kādu treniņu, bet nedrīkst izlaist ēdienreizes. Kad gatavojos sacensībām, man bija 8-10 ēdienreizes dienā. Jāēd bieži un konkrētas porcijas. Viss ir sasvērts, izrēķināts un viss notiek konkrētos laikos.”
Tas ir darbs!
Gints spriež, ka viņam ir pateicīga ķermeņa uzbūve un viņš visu laiku ir labā formā. “Protams, ja paskatās sacensību fotogrāfijas un salīdzina, kāds esmu tagad, man pašam gribas raudāt. Gribas visu laiku būt tādam, bet ir jāsaprot, ka forma, kāda ir sacensību laikā, ir apmēram uz stundu, cilvēks to ilglaicīgi nevar izturēt. Sacensību laikā klāt ir arī mediķi, jo gadās, ka atlēti arī krīt un ģībst. Un pozēšana vispār ir ļoti sāpīga un grūta. Tev ir jāizgriež muskuļi, ja to nedarīsi, tu sevi nevarēsi parādīt. Es, piemēram, centos pozēt pie spoguļa pēc katra treniņa, jo tas padara muskuli stingrāku un izteiksmīgāku,” saka Gints. Viņš atzīst, ka savā pieredzē varētu dalīties gari un plaši. Viņš arī ir iekārtojis sava veida dienasgrāmatu, kurā katru dienu veic cītīgus pierakstus par treniņiem, uzturu. “Režīms ir ļoti stingrs un nedrīkst padoties. Es pat teiktu, ka tas ir darbs! Latvijā gan ar to naudu nepelnīsi. Bet viennozīmīgi pēc pirmā panākuma man ir āķis lūpā un gribas turpināt. Tiešām ļoti gribētos, lai Pasaules junioru čempionātā vieta uz goda pjedestāla atrastos arī man, bet tas, protams, būs atkarīgs, cik es pats to būšu pelnījis - cik būšu strādājis un sevī ieguldījis. Kādreiz es domāju, ka trīscīņa ir grūta, šobrīd varu pateikt, ka šis sporta veids ir daudz grūtāks. Bet tieši tas man arī patīk, ka strādā ar visu ķermeni - skaties, analizē, kura muskuļu grupa atpaliek, uz to liec lielāku akcentu. Tā ir neatlaidība, mērķtiecība. Patiesību sakot, tas jau kļūst par dzīvesveidu!”
Par Gintu Šķenderu
◆ Vecums: 23 gadi.
Strādā Gulbenes novada pašvaldības policijā.
Kļuvis par Latvijas čempionu Latvijas atklātajā bodibildinga čempionātā kategorijā “Bodybuilding Novice”.
Bodibildings, kuru sauc arī par kultūrismu un atlētismu, ir sporta veids, kurā atlēta rezultātu sacensībās nosaka viņa ķermeņa proporcijas, muskulatūras reljefs un muskuļu apjoms, masa. Pasaulē bodibildings ir ļoti populārs sporta veids.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"