Vai novadā vajag vēl vienu pieminekli?

“Atceries Lāčplēšus!” - tā saucas Rekrutēšanas un jaunsardzes centra projekts, kura aktivitātēs ir aicināta piedalīties Gulbenes novada pašvaldība un tās iedzīvotāji. Projektam ir vairāki mērķi. Paredzēts arī veidot Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņai veltītas atceres vietas.
Iecerēts, ka visos novados tiks ievērots vienots stils un tiks izvietotas vienāda dizaina piemiņas plāksnes.
Pagaidām izteikts priekšlikums Gulbenes novadā izvietot vienu vienīgu šādu piemiņas plāksni, kuras aptuvenās izmaksas varētu būt gandrīz 5000 eiro. Paredzams, ka līdz galam iecere varētu realizēties 2017.gadā. Vakar, 16.decembrī, novada domes tautsaimniecības komitejas sēdē deputāti ilgi diskutēja par šo tēmu un sprieda, ka konceptuāli varbūt arī varētu piekrist priekšlikumam. Lēmumu šajā jautājumā deputāti pieņems 23.decembra domes sēdē.
Vai vēl viena piemiņas plāksne vispār nepieciešama? Varbūt vairākas plāksnes? Vai būtu jāaktualizē visu ar Gulbenes novadu saistīto Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru vārdi? Rekrutēšanas un jaunsardzes centra projekts paredz arī pašvaldību iesaistīšanos Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru atdusas vietu izcelšanā, piemiņas plākšņu izvietošanā kapu vietās. Deputāts Gunārs Ciglis sacīja, ka ar savu dzimto Litenes pagastu saista trīs Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru vārdus. Tikai viens no šiem varoņiem – Aleksis Žagars – ir guldīts Litenes kapos, divi pārējie ir aizgājuši mūžībā Sibīrijā, uz kurieni izsūtīti. Pēc G.Cigļa domām, Litenē tieši šiem diviem varoņiem būtu nepieciešama sava piemiņas vieta, kas būtu publiska. Deputāts Valtis Krauklis atgādināja, ka Gulbenē jau ir tā saucamais Brīvības piemineklis - par Latvijas brīvību kritušajiem draudzes varoņiem. Tas tika uzcelts 1929.gadā pēc kapteiņa E.Ābeltiņa meta. Pēc Otrā pasaules kara piemineklis tika nopostīts. To tēlnieks Ojārs Feldbergs pēc Gulbenes pilsētas domes pasūtījuma atjaunoja 1992.gadā. Šis piemineklis ir veltīts visiem novadā, kas cīnījušies par Latvijas brīvību, arī Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, pauda V.Krauklis.
Latvijas aizstāvju apbalvošanai 1919.gada 11.novembrī simboliski nodibināja Latvijas augstāko (un vienīgo) militāro apbalvojumu - Lāčplēša Kara ordeni. Ar šo ordeni apbalvoja tos, kas to bija pelnījuši, aizstāvot Latviju. Pavisam ar Lāčplēša Kara ordeni apbalvoti 2116 cīnītāji. Starp viņiem - 37 karavīri, kas dzimuši tagadējā Gulbenes novada teritorijā. Vēl 9 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri ir vēlāk dzīvojuši vai darbojušies Gulbenes novadā. Šāda informācija atrodama Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"