Spiesti sarosīties

Arī kaimiņu pašvaldības juridiski un praktiski meklē iespējas piesaistīt ģimenes ārstus
Gulbenē ir divas brīvas prakses vietas, kurām šobrīd nav pieteikušies ģimenes ārsti. Laika gaitā atbrīvosies vēl citas ģimenes ārstu prakses vietas, jo šie speciālisti izmanto iespēju doties pelnītā atpūtā. Nacionālais veselības dienests šo situāciju “Dzirkstelei” komentē visai skopi.
“Pašvaldība šajos gadījumos sniedz palīdzību saistībā ar dzīvojamās platības saņemšanas iespējām,” klāsta dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Evija Štālberga. Dzīvoklis ir pati mazākā problēma, pašvaldība to spēj jaunatnākušam ģimenes ārstam nodrošināt jebkurā brīdī, jo par to jau laikus ir domāts, “Dzirkstelei” apgalvo novada deputāts, sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Valtis Krauklis.
Sola lēmumu par stipendijām jau janvārī
“Palīdziet Gulbenē nodrošināt trūkstošos ģimenes ārstus!” gadumijā šādu lūgumu redakcija uzklausīja uz katra soļa. Malā nestāvēja arī deputāti. Kāpēc Gulbenes novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2014.-2030.gadam nav izcelts cilvēkresursu veidošanas jautājums? Par to gada nogalē publiski izteicās deputāts Gunārs Ciglis. Stratēģija ir nodota atkārtotai publiskai apspriešanai no šā gada 11.janvāra līdz 1.februārim. G.Ciglis norādīja, ka novadam trūkst dažādu jomu speciālistu un šajā dokumentā vajadzēja uzsvērt, kā domāts risināt šādu problēmu. Novada domes Attīstības un īpašumu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis deputāta domu saprata un bilda, ka viss ir atkarīgs no pašvaldības uzstādījuma. Gulbenes novada pašvaldībai neviens šaurs virziens, uz kuru vajadzētu mērķtiecīgi virzīt topošos studentus, pagaidām oficiāli nav nodefinēts.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis “Dzirkstelei” atklāj, ka kuluāros sarunas par ģimenes ārstu piesaisti novadam turpinās jau vismaz pusgadu. “Arī mēs, Gulbenes novada dome, maksāsim stipendijas studentiem, kuri uz šejieni atgriezīsies strādāt kā ģimenes ārsti. Jāsaprot, ka medicīnas studijas ir ilgas, kamēr tiek iegūtas tiesības strādāt par ģimenes ārstu. Tāpēc nevaram cerēt uz tūlītēju problēmas risinājumu,” saka A.Apinītis.
Lai dome būtu tiesīga attiecīgi rīkoties, paredzēts jau janvārī pieņemt pašvaldības saistošos noteikumus par pašvaldības stipendiju un mācību maksas piešķiršanu speciālistu piesaistei. Alūksnes novada domē gada nogalē finanšu komitejas sēdē ir bijis iekļauts jautājums par šādu saistošo noteikumu izveidi (“Par pašvaldības stipendiju piešķiršanu speciālistu piesaistei Alūksnes novadā”).
Par to liecina publiski pieejamā informācija. Savukārt Cēsu novada dome jau pagājušā gada 6.augustā ir apstiprinājusi saistošos noteikumus “Par pašvaldības stipendiju un un mācību maksas piešķiršanu speciālistu piesaistei”. Akcentēts, ka novadam piesaistāmi vietējie jaunieši medicīnas studenti, lai viņiem būtu stimuls atgriezties mājās un strādāt. Cēsu novada pašvaldība paredz iespēju maksāt stipendijas 50 līdz 100 procentu apmērā no valstī noteiktās vienas minimālās mēnešalgas. Šādas stipendijas var maksāt pēdējā kursa studentiem, rezidentiem, kuri apņēmušies pēc studiju pabeigšanas atgriezties strādāt pašvaldības ārstniecības iestādē - SIA “Cēsu klīnika” vai ģimenes ārsta praksē Cēsu novadā. Pagājušā gada budžetā pašvaldība šim nolūkam bija paredzējusi 5000 eiro. “Mums šīs problēmas ir kā jau visās lauku pašvaldībās. Nav nekāda leiputrija, bet kaut kā cenšamies risināt šos jautājumus,” “Dzirkstelei” saka Cēsu novada domes izpilddirektors Andris Mihaļovs.
Arī Gulbenes novada budžetā, cerams, jau šogad būs paredzēti konkrēti līdzekļi topošo ģimenes ārstu finansiālam atbalstam ar norunu, ka šie speciālisti strādās tieši šajā novadā, klāsta Andris Apinītis. Atbalsta iespējas tiek plānotas dažādas – lai stimulētu tos, kas sāk, turpina studijas vai kuri drīzumā beigs augstskolu. “Ar vairākiem potenciālajiem ārstiem, ar medicīnas studentiem mēs esam runājuši un runājam. Taču pamats priekam būs tikai tad, kad sarunas būs devušas rezultātu,” atzīst Gulbenes novada pašvaldības vadītājs.
Ir pieredze ārstu piesaistē slimnīcu apvienībai
Nav tā, ka Gulbenes novada dome pilnīgi neko nav darījusi ārstu piesaistē. Taču runa ir par SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” (uzņēmuma līdzīpašniece ir Gulbenes novada dome) atbalstīšanu. No 2010. līdz 2015.gadam Gulbenes novada dome regulāri studiju laikā maksāja stipendiju – sākotnēji prasītos 250 latus mēnesī – studentei no Gulbenes, lai viņa perspektīvā kļūtu par šajā slimnīcu apvienībā praktizējošu pediatri. Līgums paredz, ka pēc studiju beigšanas viņai šajā darbavietā ir jānostrādā vismaz 3 gadi.
Arī kaimiņu novados ir laba pieredze. Balvu novada domes izpilddirektore Imanta Serdāne “Dzirksteli” informē, ka novadā ir iestrādes topošo ārstu piesaistē Balviem. Šajā ziņā ir respektēta SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” iniciatīva. Pašvaldība, kā zināms, ir šā uzņēmuma līdzīpašniece. Jau ilgāku laiku Balvu novada dome regulāri studiju laikā maksā stipendiju topošajam ārstam. Pašvaldības Finanšu nodaļas vadītāja Olga Siņica “Dzirkstelei” precizē, ka šīs stipendijas apmērs ir 365,93 eiro mēnesī. Studenta atbalstīšana turpināsies arī šogad. “Nepieciešamības gadījumā ir paredzēts viens pašvaldības dzīvoklis, kuru varam piedāvāt jaunajam ārstam,” piebilst I.Serdāne.
Alūksnes novada domes Finanšu nodaļas vadītāja Evita Ņedaivodina “Dzirksteli” informē, ka pašvaldība jau otro gadu maksā stipendijas diviem rezidentiem, kuri pēc studiju beigšanas kā ārsti-speciālisti (traumatologs un ķirurgs) apņemas vismaz piecus gadus strādāt SIA “Alūksnes slimnīca” (tās līdzīpašniece ir Alūksnes novada dome). Finansējums rasts no novada domes budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem - vienā studiju semestrī tie ir 2950 eiro.
“Dzirkstele” noskaidroja – pagājušajā pavasarī starp Madonas novada pašvaldību un Rīgas Stradiņa Universitāti ir noslēgts sadarbības memorands par medicīnas studentu piesaisti Madonai. Šādu soli ļoti augstu vērtē arī Gulbenes novada pašvaldības vadītājs.
Madonas novada domes Finanšu nodaļas vadītāja Biruta Vindele “Dzirkstelei” stāsta, ka nupat pašvaldībā jau apsver arī, kā novadam piesaistīt jaunus ģimenes ārstus. “Runa ir par pašvaldības dzīvokļa piešķiršanu un par stipendijas maksāšanu topošajiem ārstiem,” viņa klāsta. Pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts “Dzirkstelei” saka: “Mēs meklējam iespējas, lai jaunie ģimenes ārsti varētu piestrādāt arī kā dežūrārsti SIA “Madonas slimnīca.”
Atgādinām!
◆ Nacionālais veselības dienests uzsver: iedzīvotāji, kuri palikuši bez sava ģimenes ārsta, var vērsties pie tiem ģimenes ārstiem, kas šobrīd nodrošina veselības aprūpi Gulbenē, bet ārpus ģimenes ārstu darba laika medicīniskus padomus var saņemt, zvanot uz valsts organizēto ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darbdienās pulksten 17.00 - 8.00, brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti).
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"