Iepazīst pasauli no putna lidojuma

Aleksejs Kuzmins atzīst, ka paraplanierisms liek uz uz dzīvi paskatīties citādāk
Aleksejs Kuzmins atklāj, ka viņi, paraplanieristi, pārsvarā dodas uz vietām, kur parastie tūristi nebrauc. “Nokļūstot citās valstīs, pirmkārt, jau tu saskaries ar citu kultūru un vietās, kur esam mēs, var tiešām izbaudīt vietējo iedzīvotāju īsto dzīvi, kultūru, nevis to, ko parasti bauda tūristi,” stāsta Aleksejs. “Mēs ar kolēģiem un draugiem esam daudz kur bijuši, daudz ko esam pieredzējuši, bet, nokļūstot Indijā, pirmie vārdi, ko pateica mans draugs un kluba biedrs, bija – mēs šeit nomirsim badā. Daudz jau biju dzirdējis par apstākļiem Indijā, bet kaut ko tādu mēs nebijām gaidījuši, ka, sēžot pie galda, zem tā skraidīja žurkas, visapkārt lidinājās mušas, turpat līdzās staigāja govis. Pirmās divas dienas tiešām bija briesmīgas, jo eiropiešu vēderi nebija pieraduši pie tādas pārtikas. Indija mūs tiešām šokēja.” Taču cilvēki tur ir labestīgi, priecīgi, atsaucīgi. “Pēc lidojumiem kalnos gadījās piezemēties mazajos ciematiņos, visi uzreiz saskrien apkārt, grib kaut ko palīdzēt, pataustīt, parunāties. Citādāk, piemēram, ir Kolumbijā. Tur vietējie iedzīvotāji uz svešiniekiem skatās rezervēti. Kolumbijā mūs sagaidīja cits paraplanieristu klubs, no viņiem uzzinājām, ka ir vietas, kur nevajadzētu mēģināt piezemēties, jo neesot garantijas, ka atgriezīsimies. Nabadzīgajos rajonos iedzīvotāji ir diezgan agresīvi noskaņoti pret svešiniekiem.”
Jāapzinās savi spēki
Ceļojumos gulbenieši dodas kopā ar Latvijas paraplanierisma klubu “Adrenalīns”. “Mums ir vajadzīgi kalni, jo mēs tur lidojam bez motoriem, izmantojot tikai siltās gaisa plūsmas. Lidināties pa šīm siltajām gaisa plūsmām var tālu, tālu. Taču jārēķinās, ka kalnos lidošana ir mazliet citādāka. Protams, var aizlidot ļoti tālu, bet vai tu varēsi arī atgriezties? Jāzina, ko tu dari. Ja nāksies kalnos piezemēties, jāatgriežas būs kājām un tas var prasīt ļoti ilgu laiku.” Aleksejs piebilst, ka šādi gadījumi ir bijuši - cilvēki kaut kur aizlido, pārvērtē savus spēkus, ierīcēm – gan saziņas, gan arī navigācijas - nosēžas akumulatori un gadās arī letāli iznākumi. “Ir jāapzinās, ka tu lido apstākļos, kur viss ir atkarīgs no tavas meistarības un dabas un laika apstākļiem. Jā, var arī gadīties, ka vari pazaudēt un kādu laiku neatrast termālās plūsmas, tad tiešām esi spiests piezemēties, savākt kopā ekipējumu un kājām doties atkal kaut kur augstāk kalnā, no kura vēlreiz mēģināt startēt vai arī atgriezties uz savu bāzi. Jāteic, ka kalnos ir arī diezgan liels risks gūt traumas.”
Jābūt ļoti uzmanīgam
Aleksejs stāsta, ka pirms došanās uz lieliem un nopietniem kalniem ziemā tiek izmantota iespēja aizbraukt uz Tenerifi patrenēties. Tur parasti sabrauc diezgan liels pilotu skaits. “Turcijā Oludenizas pilsētu, piemēram, vispār var dēvēt par paraplanierisma meku, kur uz starta var stāvēt kādi 200 cilvēki, 200 jau būt gaisā un tikpat daudz vēl gaidīt uz nosēšanos. Kad esi gaisā starp vismaz 100 pilotiem, kas izmanto vienu termālo plūsmu, sajūta ir apmēram tāda pati, it kā tu būtu, piemēram, metro un tev būtu jāspraucas cauri visiem cilvēkiem. Sākumā ir jābūt milzīgai koncentrācijai un jābūt ļoti uzmanīgam. Pēc tam, protams, šie piloti kaut kur izkliedējas un aizlido kur kurš. Bet, arī lidojot vienam pašam, ir jābūt ļoti uzmanīgam. Pēkšņi, piemēram, var pielidot blakus divi lieli ērgļi. Arī viņi izmanto šīs termālās gaisa plūsmas, viņiem nepatīk, ka tu tur esi, un viņi cenšas tevi aizdzīt prom. Dažreiz jaunie ērgļi grib paspēlēties. Taču var gadīties, ka putni sapinas paraplāna stropēs, un tad pilots ir spiests kaut kur piezemēties.” Aleksejs atklāj, ka arī tepat Latvijā gadoties, ka kāds vanags izdomā, ka viņam vajag apsēsties uz spārna, tad ir jāmēģina putns kaut kā aizbaidīt.
Bauda arī Latviju
Kam jābūt līdzi lidojumos? Pirmkārt, tas, protams, ir ekipējums, kas sastāv no paraplāna, piekares, ir arī rezerves izpletnis. Dodoties uz lieliem kalniem, ir pat divi rezerves izpletņi. Līdzi ir arī rācija, kā arī navigācijas ierīce, arī ūdens un varbūt kādi divi banāni vai kas cits ēdams. Kalnos ir diezgan daudz jādzer ūdens, jo, dodoties līdz starta vietai un pēc tam arī lidojot, var tikt pavadītas vairākas stundas. Aleksejs stāsta, ka viņam vislabāk patīk lidot vietās, kur skatam paveras dabas kontrasti - kur blakus ir kalni, klintis un jūra vai okeāns. “Šie skati ir visiespaidīgākie. Ja vēl saule jau dodas uz rietēšanu, ainavas ir ļoti skaistas!” Taču pagājušajā gadā Aleksejs un citi piloti diezgan daudz lidojuši tepat Latvijā. “Es biju izbrīnīts, ka arī pie mums var lidot dažādus maršrutus, izmantojot siltās plūsmas. Paziņas jau vaicāja, kur mēs esam pazuduši, ka nedzird mūsu motorus gaisā. Bet mēs motorus bijām nedaudz nolikuši malā un lidojām tikai siltajās plūsmās. Un arī Latvijā ir tiešām skaisti! Protams, šeit nav tik agresīvi apstākļi un, patiesību sakot, vairāk var arī baudīt apkārtni un lidojumu, jo nav visu laiku jābūt stresā, kā tas ir lielos kalnos. Šeit tiešām var izbaudīt lidojuma brīvību!”
Zāles stresa noņemšanai
Aleksejam saistībā ar lidošanu ir arī kāds sapnis, ko viņš cer piepildīt. “Jau šobrīd apspriežam, ka vajadzētu aizbraukt uz Dienvidameriku, uz inku civilizācijas šūpuli Maču Pikču, lai ne tikai palidotu, bet arī iepazītu šo slaveno vietu,” stāsta Aleksejs. Viņš atzīst, ka viņam ir izdevies piepildīt savu sapni par lidošanu, bet viņš ir arī priecīgs, ka lidošana viņam ir likusi sākt skatīties uz dzīvi mazliet citādāk, pārvērtēt visu. “Protams, mūsu dzīve ir trauksmaina, ir daudz dažādu problēmu, rūpju, bet šis sporta veids palīdz mēģināt neuzvilkties, neiespringt, pēc tam ir arī vieglāk noteikt un atrast racionālo problēmu risinājumu. Un tas ir arī labs līdzeklis, es pat teiktu, kā zāles stresa noņemšanai. Protams, kā papildu bonuss, ir iespēja izjust lieliskas emocijas, vērojot zemi no putna lidojuma.” Aleksejs arī aicina nebaidīties un pievienoties viņiem. Viņu kluba piloti labprāt dalīsies savā pieredzē, būs iespēja izmēģināt lidot un tad jau arī pats cilvēks var izlemt, vai viņam tas ir saistoši. “Lai arī daudzi baidās no augstuma, izmēģinot saprot, ka nemaz tik traki tas nav, toties interesanti gan!”
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"