Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gripas komplikācijas jāārstē laikus

Diāna Odumiņa

2011. gada 30. janvāris 07:12

1906
Gripas komplikācijas jāārstē laikus

Jūlija Landsmane: "Tuberkolozes diagnozi valstī nosaka un pacientu ārstēšanu veic par brīvu."
Latviju iekaro gripa. Katru dienu Infektoloģijas centrs informē par jauniem saslimšanas gadījumiem. Līdz šim laboratoriski apstiprināti jau vairāk nekā pustūkstotis gripas gadījumu. Arī Gulbenē ir sākusies gripas epidēmija. Latvijā vairāki cilvēki ir miruši no gripas izraisītajām komplikācijām. Šosezon gripai raksturīgās blakusparādības ir dziļi augšējo elpceļu un plaušu iekaisumi. Raksturīgi, ka sevišķi smagi saslimst gados jauni pacienti. "Dzirksteles" intervija - ar Jūliju Landsmani, kura Gulbenē ir vienīgā ārste ar specializāciju plaušu slimībās jeb ftiziopneimonoloģijā.

- No draugiem un paziņām dzirdu, ka šoziem daudzi tikuši pie klepus, no kura grūti atbrīvoties.

- Ir vīrusu saslimšanas, kuras izraisa stipru klepu. Tas ir tā saucamais pēcinfekcijas klepus. Tās var ilgt divus trīs mēnešus. Pamazām pacients it kā pierod pie tāda stāvokļa. Tas ir bīstami. Sevišķi alerģiskiem cilvēkiem, astmatiķiem. Ar antibiotiku vien nebūs līdzēts. Laikus neveicot pareizu ārstēšanu, izmainās plaušu funkcija. Ko tas nozīmē? Bronhi kļūst tūskaini, sašaurinās arvien vairāk. Rezultātā no tā cieš arī sirds. Veidojas sirds mazspēja. Cilvēks sāk smakt ne tikai tāpēc, ka ir problēmas ar elpošanu, bet arī ar sirdi. Tas ir briesmīgi! Protams, šādas komplikācijas neveidojas vienā dienā. Paiet vairāki mēneši. Tāpēc ar ilgstošu klepu, ar elpas trūkumu nav jāsamierinās. Vajag iet pārbaudīties pie ārsta. Var izrādīties, ka cilvēks ir iestaigājis plaušu karsoni. Ja tas sakombinējas ar hroniskām kaitēm, tas gripas laikā ir sevišķi bīstami dzīvībai. Vēl jo vairāk, ja organisms ir novājināts, ja cilvēka uzturs bijis nepilnvērtīgs. Rodas plaušu tūska un iznākums var būt letāls. Jāpiebilst, ka arī gripa kā tāda var izraisīt plaušu tūsku, jo šī infekcijas slimība izdala toksīnus. Mēdz būt ļoti smagi gripas gadījumi, kad pacientiem rodas iekšējās plaušu asiņošanas, strutojošās pneimonijas, kas grūti ārstējamas. Vienmēr pacientam nepieciešama individuāla pieeja, jo katrs gadījums ir citāds un īpašs.


- Kā pacients var nokļūt pie jums - plaušu speciālistes?


- Pie manis var nākt ar ģimenes ārsta nosūtījumu vai bez tā. Bieži konsultēju pacientus, kas slimo ar vīrusiem, gripu un tās izraisītām komplikācijām - bronhītu, pneimoniju. Darba ir daudz. Tāpēc labāk ir iepriekš pierakstīties vizītei, citādi var gadīties, ka dzīvajā rindā būs jāsēž un jāgaida vairākas stundas. Katram pacientam veltu vismaz pusstundu. Sevišķi, ja cilvēks pie manis ir atnācis pirmo reizi. Pie manis nāk arī pacienti, kuri smēķē. Viņiem bieži vien ir raksturīgs hroniskais smēķētāju bronhīts. Pie manis nāk visu vecumu pacienti, arī bērni. Viņiem vispār mēdz būt raksturīga krekšķināšana. Katrā konkrētā gadījumā iemesls var būt cits. Piemēram, bieži vien bērni klepo pēc skriešanas, smiešanās vai raudāšanas. Tas liecina, ka bronhi sašaurinās. Tātad ir problēmas. Nav teikts, ka tā jau ir elpceļu nopietna saslimšana vai astma. Ja bērns ir saaukstējies, ja ir kaut vai viegls traheīts, bronhīts, arī tad būs raksturīgs krekšķis. Gulbenē ir pietiekami plašas diagnosticēšanas iespējas. Ne tikai rentgens. Sniedzu plaušu veselības konsultācijas un veicu spirometriju - pārbaudu plaušu funkciju. Tas palīdz izšķirt, kas tieši kait cilvēkam. Varbūt tas ir bronhīts vai pat pneimonija, bet varbūt astma. Ja tomēr ir šaubas, nosūtu pacientu uz Rīgu bronhoskopijas veikšanai. Gulbenē laboratoriski ir iespēja veikt alergodiagnostiku.

 

(Vairāk lasiet 29.janvāra "Dzirkstelē")