Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pašvaldības kopbudžets šogad – 23 miljoni eiro

Diāna Odumiņa

2016. gada 29. janvāris 00:00

983
Pašvaldības kopbudžets šogad – 23 miljoni eiro

Cik algām tērē Gulbenes novada pašvaldībā, cik kaimiņos – salīdzināt rosina Gunārs Ciglis

Gulbenes novada kārtējā domes sēdē vakar visi 17 deputāti vienbalsīgi apstiprināja pašvaldības šāgada bezdeficīta budžetu. Pamatbudžeta ieņēmumi veido aptuveni 20 miljonus eiro (tajā skaitā no nodokļiem – 10,6 miljonus eiro), bet izdevumi – aptuveni 21 miljonu eiro.
Speciālajā budžetā plānotie ieņēmumi ir 779 tūkstoši eiro, bet izdevumi – 1,159 miljoni eiro. No pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda šogad Gulbenes novads saņems 3,690 miljonus eiro. Aizņēmumiem un līzinga maksājumiem ir paredzēts tērēt nedaudz vairāk par 924 tūkstošiem eiro. Pašvaldības makā, sākot jaunu gadu, bija atlikuši 1,436 miljoni eiro.
Pagājušajā gadā novadā pašvaldība realizēja vairākus apjomīgus projektus ūdenssaimniecības un kanalizācijas sistēmas sakārtošanā ar Eiropas Savienības fondu un pašvaldības finansējumu par kopējo summu 1,158 miljoniem eiro, bet šogad plānots finansējums ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu uzturēšanai pagastos par kopējo summu 0,342 miljoni eiro. Arī autoceļu un ielu uzturēšanai ir plānots mazāks finansējums nekā iepriekšējā gadā. Šogad ar valsts autoceļu tīkla līdzfinansējumu 70 procentu apmērā paredzēti Gulbenes pilsētas Baložu tranzītielas posma pārbūves darbi 1,132 miljonu eiro apmērā (pašvaldības līdzfinansējumu 339 tūkstošu eiro apmērā paredzēts aizņemties no Valsts kases uz 20 gadiem).

60 procenti izdevumu – pašvaldības darbinieku algas
Novada vadībai tiks tērēti 2,152 miljoni eiro. Šajā summā ietvertas domes priekšsēdētāja, vietnieka un 15 pārējo deputātu algas kopā ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā arī komisiju locekļu, domes administrācijas, pārvalžu darbinieku algas un saimniecisko, kapitālo izdevumu/pakalpojumu apmaksa. Uzsverams, ka šogad domes vadošajos amatos alga kļuvusi lielāka tikai trim – priekšsēdētājam Andrim Apinītim, vietniekam Andim Caunītim un izpilddirektorei Gunai Švikai, par ko “Dzirkstele” jau rakstīja. Nodaļu vadītājiem alga nav palielināta (nodaļu vadītājiem un galvenajiem speciālistiem novada domē mēnešalgas apmērs ir no 767 līdz 1338 eiro).
Deputāts Gunārs Ciglis domes sēdē vaicāja, cik procentus no visiem pamatbudžeta izdevumiem veido pašvaldības darbinieku algas kopā ar sociālās apdrošināšanas iemaksām. Novada domes Finanšu un ekonomikas nodaļas vadītāja Lienīte Reinsone paskaidroja, ka tie ir 60 procenti no kopējiem izdevumiem. Deputāts rosināja šos skaitļus salīdzināt ar blakus situāciju blakus esošajās pašvaldībās – Alūksnes un Madonas novada domē. Pēc G.Cigļa domām, šādi salīdzinājumā būs iespējams analizēt savas pašvaldības darba efektivitāti.
“Lai nodrošinātu minimālo darba algu, kas šogad valstī ir 370 eiro, kā arī saglabātu principu, ka katras augstāk klasificētas grupas darbinieks saņem augstāku samaksu nekā zemākas mēnešalgu grupas darbinieks un sabalansējot to ar minimālās darba algas pieaugumu, kā arī vienlaikus veicinot darbinieku konkurētspēju un motivāciju, budžetā paredzēti 260 tūkstoši eiro. Tie attiecas uz pašvaldības darbinieku algu palielināšanu visā novadā kopumā,” stāsta L.Reinsone.
Viņa piebilst, ka budžetā ir ieplānoti 100 tūkstoši eiro sakarā ar pedagogu atlīdzības jauno modeli, kas, kā solīts, varētu stāties spēkā, sākot ar 1.septembri. Pirmsskolas, vispārējās vidējās un profesionālās ievirzes izglītības iestādēs darbinieku algām pašvaldības budžetā šogad ir ieplānoti par 98 tūkstošiem eiro vairāk nekā 2015.gadā, un tas ir saistīts ar minimālās algas palielināšanos valstī un amatu grupu svarīguma nodrošināšanu.

Šogad plānoti izdevumi:

◆ Pašvaldības policijai un tās darbībai  – 152 tūkstoši eiro.
◆ Pašvaldības aģentūrai “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” un tās darbībai - 176 tūkstoši eiro.
◆ Vides aizsardzībai – 155 tūkstoši eiro.
◆ Pašvaldības teritorijas un mājokļu apsaimniekošanai – 2,918 miljoni eiro.
◆ Veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanai, uzturot 8 feldšerpunktus (2 Beļavā, 2 Daukstē un pa 1 Druvienā, Galgauskā, Rankā un Strados), atbalstot zobārsta praksi Litenē un ģimenes ārsta prakses vietas uzturēšanas izdevumus Lejasciemā – 91 tūkstotis eiro.
◆ Atpūtai un kultūrai – 2,475 miljoni eiro (tajā skaitā sporta zāļu uzturēšanai, pasākumiem, sportistu atbalstam, apbalvošanai par sasniegumiem sportā, izglītībā kultūrā – 503 tūkstoši eiro; bibliotēku darbībai – 691 tūkstotis eiro; māksliniecisko kolektīvu vadītāju un koncertmeistaru darba samaksai – 141 tūkstotis eiro; pasākumam “Latvija līgo Druvienas Silmačos – 21 tūkstotis eiro).
◆ Izglītības izdevumiem – 9,773 miljoni eiro (tajā skaitā bērnudārziem 2,353 miljoni eiro; vispārizglītojošo skolu uzturēšanai – 4,809 miljoni eiro; interešu un profesionālās ievirzes izglītības iestādēm – 828 tūkstoši eiro; pašvaldību savstarpējiem norēķiniem par skolēniem – 255 tūkstoši eiro; jauniešu centriem – 178 tūkstoši eiro) .
◆ Sociālajai aizsardzībai – 1,988 miljoni eiro (tajā skaitā pabalstiem – 433 tūkstoši eiro).