Vai par to drīkst klusēt?

Vēl nav zināmi Lizumā 3.februārī mājas dzemdībās mirušā zīdaiņa – meitenītes – nāves cēloņi, jo ekspertīzes slēdziens pagaidām nav saņemts, “Dzirksteli” informē Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore Sintija Virse.
Lizuma bāriņtiesas vadītāja Inese Pērkone “Dzirkstelei” stāsta, ka bērnu dzemdējušās sievietes ģimenei pēc visas šīs drāmas bija nepieciešams psiholoģiskais atbalsts krīzes situācijā, kas arī tiek nodrošināts. Tā kā pati māte šobrīd nespēj pildīt savus pienākumus, jo atrodas ārstniecības iestādē, bāriņtiesa iesaistījusies situācijas risināšanā ģimenē. “Mazgadīgie bērni ir tēva aprūpē,” stāsta I.Pērkone. Viņa piebilst, ka bērni nav atrauti no ģimenes, no piederīgajiem.
S.Virse saka: “Traki gāja.” Viņa atklāj, ka pēc tam, kad jaundzimušo zaudējušo sievieti Lizumā apciemoja “TV3” un aizbrauca, “laikam burtiski pēc tam viņu (sievieti – red.) arī aizveda” uz slimnīcu. Plašsaziņas līdzekļos ir jau vēstīts, ka sieviete nogādāta psihiatriskajā slimnīcā. Turklāt tas nekādi nav saistīts ar policijas darbībām, nekāda psihiatriskā ekspertīze pagaidām sievietei nav nozīmēta, skaidro S.Virse. “Mums, policijai, svarīgākais ir noskaidrot, ir vai nav noticis noziedzīgs nodarījums,” viņa saka.
Par to, ka jaundzimušais bērns Lizumā izrādījies miris un policija to atradusi ietītu plēvē, ieliktu spainī un atstātu siltumnīcā, pirmie publiski sāka runāt “Dzirksteles” portāla apmeklētāji pašu izveidotā foruma tēmā. “Godīgu pateikšu – mēs to oficiāli neteicām, jo tas ir... briesmīgi. Gadiem esmu strādājusi policijā, un vienalga liekas, ka tas ir briesmīgi. Cik lielā mērā tas ir jāzina sabiedrībai? Bet... tā ir taisnība, ka viņu (mirušo zīdaini – red.) atrada tādu,” stāsta S.Virse. Šobrīd ir atklājies, ka Lizumā dzīvojošajai sievietei jau pirms gadiem ir bijis līdzīgs gadījums. To intervijā “TV3” atzina arī pati sieviete. Toreiz arī piedzimis bērns, kuru mēģināts noslēpt. Ekspertīze atzina, ka mazulis pasaulē nācis nedzīvs, tas bijis negadījums. Sieviete intervijas laikā ar “TV3” žurnālistiem vairākkārt akcentēja, ka, ja abas reizes mājās nebūtu bijusi viena, nekas tamlīdzīgs nebūtu noticis.
Sāpīgi ir tas, ka visā šajā situācijā ir vēl četri citi bērni, kuru mamma ir šī pati sieviete. Bērniem ir jādzīvo tālāk. Saudzējot viņus, Valsts policija vilcinājās un, cik vien ilgi iespējams, centās no kopējās notikumu statistikas neizdalīt šo vienu ārkārtīgi smago gadījumu.
“Bet tā ir tāda informācija, kuru nevar noklusēt, jo radīsies baumas. Jau bija sākušās!” atklāj policijas pārstāve Sintija Virse. Viņa uzskata, ka tomēr par šādiem gadījumiem ir jāsniedz informācija un sabiedrībai ir par šādām problēmām jārunā, jo “īsti jau kaut kas mūsu valstī nav kārtībā”, ņemot vērā, ka šis nav vienīgais šāds gadījums. “Man liekas, ka tā ir arī sociāla problēma,” domā S.Virse. Viņasprāt, smagie dzīves apstākļi, iespējams, var pamudināt sievietes rīkoties neadekvāti tā vietā, lai vienkārši izsauktu ātro palīdzību.
Vidzemē sešu gadu laikā bijuši trīs gadījumi, kad Valsts policija konstatējusi grūtniecības un dzemdību slēpšanu, kas beigusies ar traģiskām sekām. 2010.gadā līdzīga situācija piedzīvota Limbažu pusē. Tur kāda sieviete savu jaundzimušo ielikusi saldētavā, kur tas nosalis. Gulbenes novadā salīdzinoši īsā laika periodā ar pusgada atstarpi ir bijusi jau divi tādi gadījumi. Pagājušās vasaras nogalē novēloti tika izsaukta ātrā palīdzība kādai 38 gadus vecai sievietei mājas dzemdību laikā Daukstu pagastā. Dzemdības notika kūtī un gāja bojā gan māte, gan jaundzimušais bērns. Valsts policija vēlāk noskaidroja, ka sieviete, kurai jau bija vairāki bērni, pēdējo grūtniecību no visiem slēpusi un noklusējusi. Viss liecina, ka tāpat 3.februārī ir rīkojusies 43 gadus vecā sieviete Lizuma pagastā. Turklāt gan viena grūtniece Daukstu, gan otra Lizuma pagastā abas ir daudzbērnu mātes. Kāpēc viņas pakļāva tādam riskam savas pašas jaunākās atvases un arī pašas sevi, iemesli būtu jānoskaidro, lai sabiedrība no šādiem smagiem gadījumiem kaut ko secinātu un gūtu mācību.
Nevar pieņemt, bet vajag izprast
I.Pērkone apstiprina, ka ģimene, kurā konstatēta zīdaiņa nāve, Lizumā nav bijusi ne sociālā dienesta, ne bāriņtiesas redzeslokā. Pie ģimenes problēmu risināšanas šie dienesti pieslēgušies tikai pēc tam, kad bija saņemta oficiālā informācija no Valsts policijas. Turklāt ģimeni nevarot uzskatīt par tipiskiem Lizuma iedzimtajiem, viņi pagastā ir ienācēji.
Par noklusētajām dzemdībām un jaundzimušā nāves apstākļiem I.Pērkone saka: “Manā 20 gadu darba praksē šādu gadījumu agrāk nav bijis.” Taču viņa pieļauj, ka valstī palaikam kaut kas tāds jau ir bijis piedzīvots. Varbūt agrāk nebija pieņemts par to runāt publiski. Lizuma bāriņtiesas vadītāja tomēr šādus gadījumus saista ar ģimeņu ekonomiska rakstura problēmām un ar vērtību sistēmas krīzi. “Apstākļi katrā konkrētajā gadījumā noteikti var būt dažādi. Bet tas noteikti nav saistīts ar to, ka attiecīgie dienesti nepietiekami strādā ar ģimenēm. Patiesībā dienesti nemaz nevar visu zināt,” bilst I.Pērkone. Vai ir iespējams jau laikus saprast, kur ir riska situācijas, un sākt tās risināt, kamēr vēl nav notikusi nelaime? I.Pērkone saka – bāriņtiesu locekļu un sociālo darbinieku tiesības un iespējas ir ierobežotas kaut vai vispārpieņemto uzvedības normu dēļ. Viņa uzsver, ka, piemēram, sociālajam darbiniekam vai bāriņtiesas pārstāvim nav tiesību pašam pēc savas iniciatīvas sākt izjautāt sievieti, redzot, ka viņa ir gaidībās. “Tā ir intīma, sensitīva lieta. Bieži vien sieviete par grūtniecību pat radiem nestāsta, kaimiņiem un draugiem nestāsta. Tā ir ļoti privāta lieta. Ja kāda amatpersona bāztos virsū ar saviem jautājumiem, tas būtu ļoti neētiski un netaktiski. Cita lieta, ja cilvēks pats nāk pēc palīdzības pie mums,” uzskata I.Pērkone.
Prāta aptumsums vai cilvēka rīcības neprognozējamība ir faktori, kas krīzes situācijās var izraisīt negaidītas sekas. Tā domā novada deputāts, domes sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Valtis Krauklis. Viņš “Dzirkstelei” uzsver – nebija taču sociālo risku ne Lizuma ģimenē, ne Daukstu ģimenē, kur mīklainos apstākļos notikušas mājas dzemdības un gājuši bojā jaundzimušie. “Abām sievietēm jau bērni bija bijuši. Kas varēja iedomāties, ka pēkšņi notiks kaut kas tāds? Tas nav prātam aptverams!” spriež V.Krauklis. Novada sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs “Dzirkstelei” saka, ka neko negrib komentēt, un atgādina, ka, piemēram, par Daukstu gadījumu runāt esot lieguši dzemdībās mirušās sievietes un zīdaiņa piederīgie.
Dzemdību noklusēšanu atklāja mediķi
Bet vai sabiedrība vispār uzzinātu par zīdaiņa nāvi Lizumā, ja sievietei pēc dzemdībām nebūtu radušās medicīniska rakstura problēmas un netiktu izsaukta ātrā palīdzība? Piederīgie viņai izsauca ātro palīdzību. Pēc neoficiālas informācijas, sieviete esot pretojusies šim piedāvājumam. Paciente no izsaukuma vietas Lizumā tika nogādāta Balvu slimnīcā, kur veica padziļinātus izmeklējumus, “Dzirkstelei” saka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka. Tieši slimnīcā mediķi sapratuši, ka sievietei ir notikušas dzemdības, un sākuši par to jautāt, “Dzirkstelei” to apstiprina SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” izpilddirektore Ināra Ņikuļina. Ginekoloģijas un dzemdību nodaļas vadītāja Rudīte Ikere “Dzirkstelei” stāsta, ka lizumniete slimnīcā ārstējusies nedēļu. Mediķi par savādo gadījumu – stacionārā nonākušo sievieti pēc mājas dzemdībām bez bērna - arī ziņoja Valsts policijai, kura 7.februārī sievietes dzīvesvietā atrada zīdaiņa līķi. Kas noticis ar sievieti, kāpēc viņa, sākoties dzemdībām, neizsauca ātro palīdzību, vai tiešām mājās nebija neviena, kam lūgt palīdzību, vai dzemdētāja piedzīvojusi psihozi, par to Balvu mediķi neko pateikt nevar. Vai var ticēt tam, ko pati sieviete it kā ir stāstījusi “TV3”, ka nav zinājusi par to, ka ir bērna gaidībās? Gulbenes ginekoloģe Rita Skrastiņa “Dzirkstelei” atbild daļēji apstiprinoši. “Ir tādi gadījumi bijuši – sievietei nāk tā saucamais pārejas laiks. Viņai liekas, ka izmaiņas liecina par reproduktīvā vecuma beigām, bet patiesībā ir iestājusies grūtniecība,” stāsta ārste. R.Skrastiņa bilst – ja sieviete neiet pie ginekologa, var nenojaust, ka ir stāvoklī tik ilgi, kamēr bērniņš sāk kustēties vēderā. Ārste arī skaidro, ka dzemdības bez mediķu klātbūtnes sievietei ir neiedomājams pārbaudījums. Nekad nevar zināt, kā uz sāpēm reaģēs dzemdētājas psihe. Arī dzemdībās, kas notiek slimnīcā, mediķi nereti ir vērojuši, ka jaunajai mammai sākas tā saucamā pēcdzemdību psihoze. Tad steidzami ir nepieciešama psihiatra palīdzība.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"