Dzīvniekam būs jābūt obligāti vakcinētam, čipotam un reģistrētam

Ar šā gada 1.jūliju visiem suņiem, kuri līdz šim laikam būs sasnieguši sešu mēnešu vecumu, būs jābūt čipotiem un reģistrētiem vienotajā mājas dzīvnieku datu bāzē. Līdz šim to darīja tikai tie saimnieki, kuru dzīvnieki piedalās izstādēs vai izbrauc ārpus valsts. Tagad šīs prasības skars visus suņu saimniekus, arī māju sargus laukos un pilsētās. Piebilstams, ka ir bijis četru gadu pārejas periods, kad cilvēki pamazītēm šajā laikā to varēja sakārtot. Šogad 1.jūlijā šī pāreja beigsies un sāksies obligātā prasība, kad dzīvniekam jābūt vakcinētam, čipotam un reģistrētam.
Ar ko lauku suns atšķiras no pilsētas suņa, kas dzīvo pagalmā? Ne ar ko. Tas, ka suns rikšo apkārt, ir tikai saimnieka neizdarība. Pirmkārt, suns ir jāpieskata, otrkārt, lai neklīstu riņķī, jākastrē vai jāsterilizē. Saimniekam simtprocentīgi jāatbild par sava suņa brīvsoli. Izņēmumu nav. Arī laukos suņu saimniekiem ir jānokārto visas nepieciešamās formalitātes. Vai tad mazums ir dzirdēts, ka suņi lauku apvidos klīst savā vaļā. Un ja viņi nav ne vakcinēti, ne reģistrēti, tad, pirmkārt, ir bīstami, jo dzīvnieki pārnēsā dažādas slimības, un, otrkārt, nereģistrētam un nečipotam klaidonim grūti noskaidrot saimnieku. Nenoliedzu, ka pagastā cits cita suņus pazīst, bet tas neatbrīvo no atbildības, ja notiek kādas nepatikšanas, piemēram, suns kādu sakož.
Protams, daudzus uztrauc cenas visām šīm obligātajām prasībām. Sadārdzina tikai tas, ka viss tiek darīts vienlaikus – suni potējam, čipojam un rakstām pasi, turklāt tagad – Eiropas pasi. Saprotu, ka daudzi protestē un saka: kam manam sunim Eiropas pase? Veterinārārsts to nevar ietekmēt. Prasības ir jāievēro. Čipošana nav nekas briesmīgs – nelielais mikročips ar unikālu kodu tiek injicēts sunim zem ādas. Tajā ir norādītas saņemtās potes, dzīvesvieta un saimnieks. Pēc tam veterinārārsts šo unikālo kodu ievada vienotajā datu bāzē. Izdevumi tikai sākumā ir lielāki. Pēc tam tikai paliek ikgadējās potes. Vidēji kopā jāmaksā apmēram 25 vai 36 eiro. Cenas kopsummu ietekmē tas, kādu poti izvēlas saimnieks – komplekso vai tikai poti pret trakumsērgu.
Ja dzīvnieks ir tikai čipots, bet nav reģistrēts, tad arī ir problēmas. Tādā gadījumā, ja dzīvnieks aizbēg vai noklīst, čipa nolasīšana neko nedod. Obligāti ir jābūt reģistrētam, lai būtu vienotajā datu bāzē. Ir bijuši vairāki gadījumi, kad man atved klaiņojošu suni, es nolasu čipu, bet datu bāzē nekādas informācijas nav, es ceļu augšā visus savus papīrus un, ja pie manis čipots, atrodu. Tad, ja tas ir darīts pie cita daktera, tas ir veltīgi. Ir bijušas situācijas, kad uz e-pastu atnāk no Veterinārārstu biedrības aicinājums dakteriem, ka, piemēram, atrasts dzīvnieks ar čipu un nav datu bāzē un lūdz paskatīties papīros. Pastāv arī tāda sistēma.
Daudzi uz šo obligāto prasību skatās skeptiski, bet daudzi to arī atbalsta. Tie, kas nejūtas atbildīgi un tādi arī nekad nav bijuši, arī saka, ka tas viss nav vajadzīgs un ir bezjēdzīgi. Šādos gadījumos vien atliek brīdināt, ka šo procesu kontrolēs pašvaldības un Pārtikas un veterinārais dienests. Arī soda nauda būs barga - no 7 līdz 200 eiro, ja atkārtoti konstatēs, ka prasības netiek izpildītas, - līdz pat 350 eiro. Apmēram pirms divām nedēļām Litenē pašvaldības policija reidā gāja pa mājām un prasīja uzrādīt vakcinācijas apliecības, bija sarakstīti protokoli. Bet pēc 1.jūlija būs jāuzrāda arī dzīvnieka pase, kas apliecina, ka suns ir čipots. Ja nebūs, saimnieku izsauks uz administratīvās komisijas sēdi, kur lems par brīdinājumu vai attiecīgu sodu.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"