Jau ceturtā kritusī meža cūka

Novads – joprojām otrajā riska zonā
Šogad Gulbenes novadā ir atrastas jau četras beigtas meža cūkas. Divas no tām – Rankas pagastā, un abas ir bijušas slimas ar Āfrikas cūku mēri. Viena beigta meža cūka ir atrasta Lejasciemā, un ceturtās līķis pavisam nesen, sestdien, atrasts mežā Stradu pagastā.
No visām cūkām, arī no pēdējās, ir paņemti biomateriāla paraugi, lai ar laboratorisko analīžu palīdzību noskaidrotu, vai dzīvnieki bijuši slimi ar sērgu.
“Paldies katram, kurš Pārtikas un veterinārajam dienestam ziņo par atrastajām beigtajām meža cūkām. Tas ir jādara!” “Dzirkstelei” saka šā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa.
Mēris – arī Rankā un Līgo pagastā
Šogad mednieki Gulbenes novadā pavisam ir jau nomedījuši 347 meža cūkas, no kurām dienestā saņemti paraugi pārbaudei, vai dzīvnieki ir slimojuši ar Āfrikas vai klasisko cūku mēri. “Šogad Āfrikas cūku mēris ir konstatēts sešos Gulbenes novada pagastos – Līgo, Tirzas, Lejasciema, Lizuma, Galgauskas, Rankas. Visvairāk saslimšanas gadījumu bijis Tirzas pagastā, kur slimība konstatēta 10 meža cūkām, Līgo un Galgauskas pagastā bijis katrā pa trim inficētām meža cūkām,” saka I.Tomiņa. Pavisam novadā šogad Āfrikas cūku mēris ir konstatēts 23 meža cūkām.
Salīdzinot ar pagājušā gada nogali, šogad slimās meža cūkas ieviesušās arī Rankā un Līgo pagastā. Savukārt pagaidām šādu slimo dzīvnieku šogad nav bijis Jaungulbenē, Beļavā, Litenē un Strados, kaut pērn arī tur meža cūkām tika konstatēts Āfrikas cūku mēris.
Jāturpina medīt meža cūku mātītes
I.Tomiņa informē, ka dienestā līdz 31.martam ir pagarināts nomedīto meža cūku mātīšu biomateriāla pieņemšanas termiņš no medniekiem. Šogad Gulbenes novada mednieki dienestam jau ir iesnieguši 179 šādus paraugus. “Visaktīvākie ir bijuši Stāmerienas un Stradu pagasta mednieki, kur no katra pagasta ir iesniegts pa 33 paraugiem. Vismazāk aktīvi bijuši Līgo pagasta mednieki, kas ir iesnieguši tikai vienu paraugu, un Rankas pagasta mednieki, kas iesnieguši divus paraugus,” stāsta I.Tomiņa. Atgādinām – par katru nomedīto sieviešu kārtas meža cūku mednieks var saņemt 100 eiro samaksu. Šādi nosacījumi ir spēkā jau kopš pagājušā gada 20.novembra.
Viņa uzsver, ka Gulbenes novadā, par laimi, nav konstatēts neviens mājas cūku saslimšanas gadījums ar mēri. Tieši tāpēc šo novadu dienests ir iekļāvis tikai otrajā riska zonā, jo minētā infekcijas slimība šeit ir izplatīta tikai starp meža cūkām un mājas cūkas nav skārusi. Saskaņā ar dienestā jau astoņus mēnešus spēkā esošo rīkojumu otrajā riska zonā ir jāveic laboratoriskas analīzes visu nomedīto meža cūku bioloģiskajiem paraugiem uz Āfrikas cūku mēra genoma un antivielas klātbūtni. Savukārt mājas cūku populācijā šajā riska zonā dienests veic preventīvos pasākumus, kā arī uzrauga, kā tiek ievēroti biodrošības pasākumi, ko paredzējis Ministru kabinets.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"