Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likuma grozījumi atvieglo dzīvi

Mārīte Dzene

2011. gada 6. janvāris 17:01

3211
Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likuma grozījumi atvieglo dzīvi

Kopš 1.janvāai spēkā ir Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likums, kurā noteiktās izmaiņas atvieglo mednieku dzīvi, kā arī mazina birokrātisko slogu viņiem un Valsts policijas atļauju sistēmas darbiniekiem.

"Dažas likuma sadaļas būtiski atvieglo un sakārto medniekiem noteiktās prasības ieroču lietošanā un glabāšanā. Iepriekšējā likuma redakcijā medniekiem atšķirībā no šoferiem nedrīkstēja konstatēt nevienu alkohola promili. Tagad, pārnēsājot, pārvadājot un lietojot medību ieroci, var būt asinīs alkohols līdz 0,5 promilēm. Tātad ir noteiktas vienādas prasības medniekiem un šoferiem," norāda Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris Laimonis Kļaviņš.  

Par kontrolšāvieniem atbild komersants
Alkohola lietošana nav nekas sevišķi pozitīvs, tomēr prakse liecina, ka rets mednieks neizdzer vienu glāzīti pēc medībām, kad tiek ceptas un baudītas medījuma aknas. Vai tas ir labi, ka tagad tas ir atļauts, var vērtēt katrs mednieks.

 

"Visu laiku runāja, ka nevajadzētu prasīt vītņstobru ieroču kontrolšāvienu atšaušanu ik pēc pieciem gadiem. Tāda prasība ir vajadzīga sportistu ieročiem, no kuriem tiek izdarīts daudz šāvienu. Turpretim dažs mednieks šajos gados izšauj tikai piecas reizes. Acīmredzot būtiska bija naudas iekasēšana no medniekiem. Tagad tādas prasības vairs nav," skaidro L.Kļaviņš.

 

Veikalos var iegādāties ieročus, kuriem jau ir izdarīti kontrolšāvieni. Tāpēc medniekiem par tiem nebūs vairs jāuztraucas. Atkārtoti kontrolšāvieni būs jāizdara tikai gadījumos, ja ierocim veikts remonts, kas var ietekmēt šaušanu. Taču komersants, kurš veic remontu, pats izdarīs kontrolšāvienus, pirms to atdod īpašniekam.

 

Ieroču glabāšanas atļauja ir beztermiņa
"Tagad likums paredz, ka ieroci medību laikā (līdz stundai) var atstāt automašīnā. Tiesa, mašīnai ir jābūt aizslēgtai. Tas nozīmē, ka mednieks, ejot par dzinēju, bisi var neņemt līdzi, bet atstāt mašīnas bagāžniekā, kur to nevar pamanīt. Tā notika arī līdz šim, taču tagad tādu iespēju vairs neliedz likums," atzīst LKļaviņš.

 

Savulaik viņš ir sastādījis pārkāpumu protokolu par ieroča atstāšanu mašīnas salonā, kur ieroča glabāšana nav atļauta arī tagad.


Ieroču glabāšanas atļaujas tagad ir beztermiņa. Līdz šim tās tika izsniegtas uz dažādu laiku atkarībā no veselības stāvokļa. Atļauju maiņa ļāva iekasēt naudu no medniekiem, taču neko būtiski nemainīja, jo atļaujā tika fiksēti tie paši dati.

 

"Protams, ja ieroci pārdod vai pērk jaunu, tad ir vajadzīga jauna atļauja. Taču medniekam, kuram visu mūžu ir viena bise, nav vajadzība to rakstīt atkārtoti," ir pārliecināts L.Kļaviņš.

 

Tagad vieglāk iebraukt un medīt Latvijā kļuvis ārzemju viesmedniekiem. Nav vairs spēkā prasība 24 stundu laikā reģistrēt ieročus policijā. Saņemot medību atļauju, viesmednieks var medīt, ja viņam ir savā valstī izsniegta mednieka apliecība un Eiropas Savienībā reģistrēta šaujamieroča apliecība.