Dzirkstele.lv ARHĪVS

Savus darbus dāvina pagastam

Malda Ilgaža

2016. gada 5. aprīlis 00:00

79
Savus darbus dāvina pagastam

“Krāsu virpulī” pagasta rokdarbnieces un gleznotāji

Beļavas pagasta tautas namā Otrajās Lieldienās pulcējās pārsteidzoši daudz pagasta iedzīvotāju, kuri vēlējās būt klāt gan senču rakstu zīmju prezentācijā, gan mākslas studijas “Krāsu prieks” gleznu izstādē. Savus darbus to autori labprāt dāvināja pagastam.
“Beļavas pagasts, šķiet, ir vienīgais novadā, kur ir sava mākslas studija, ko vada Solveiga Kļaviņa. Esam ļoti priecīgi par studijas dalībnieku dāvinājumu pagastam. Izremontējām pagasta zāli. Tur viena siena ir brīva, tāpēc pie tās varēsim izvietot dāvinātās gleznas. Mums ir čakli darboņi un tikpat čakli dāvinātāji. Par rokdarbnieku kopas “Dzīpariņš” vadītāju Herundu Zušu sakāmi tikai  paši labākie vārdi. Lai Dievs dod visiem būt tik aktīviem cilvēkiem kā Herunda! Viņa spēj ieinteresēt it visā katru, kurš atrodas blakus,” saka Beļavas pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Rakstiņš.

Darina latvju rakstu zīmes
“Dzīpariņa” vadītāja H.Zuša stāsta, ka rokdarbnieču kopas dalībnieces kārtējo reizi bildušas, ka atkal vēlas strādāt pie kāda kopdarba, kā tas savulaik bijis ar sociālajai mājai “Blomīte” uzdāvināto gobelēnu. “Tautas nama vadītāja Solveiga bilda, ka dažkārt skatuves rotājumam kādā pasākumā ļoti noderētu krāšņas latvju rakstu zīmes. Tās varētu rotāt arī tautas nama priekštelpu un tamlīdzīgi. Ideju radīja arī fakts, ka senioru svētkos un valsts svētkos tautas nama vadītāja bija aizņēmusies mūsu gobelēnus, lai tos izmantotu skatuves noformējumam. Skatuve tiešām izskatījās krāšņa! Tad mēs ķērāmies pie latvju rakstu zīmju izpētes un kopīgi lēmām, kuras no tām izvēlēties un darināt. Rakstu zīmes ir izšūtas pērļu tehnikā. Kopumā ir tapušas astoņas latvju rakstu zīmes,” stāsta H.Zuša.
Rokdarbnieču latvju zīmju klāstu papildinājuši arī pagasta iedzīvotājas Anastasijas Vidzes krustdūrienā izšūtie darbi. ”Anastasija ir leģendāra kundze, kura 93 gadu vecumā pagājušā gada pavasarī atgriezusies Latvijā no Anglijas. 13 gadu vecumā viņa viena pati bez vecākiem nokļuvusi bēgļu gaitās, tad emigrācijā. Kā Anastasija pati saka, viņa mūža nogali ļoti vēlējusies pavadīt dzimtenē. Anastasija, būdama 94 gadus veca, nemitīgi liek rokām kustēties. Katram darbam viņa pati ir zīmējusi rakstu kompozīciju. Man bija iespēja nejauši ar Anastasiju iepazīties. Biju pārsteigta, ka arī cienījamā vecumā cilvēks var dzīvot aktīvu dzīvi,” saka H.Zuša. 

Atklāj savu Beļavas redzējumu
Pasākuma apmeklētāju interesi raisīja arī mākslas studijas “Krāsu prieks” vasaras plenēra, kas notika Tirzas pagastā, laikā radītās gleznas. Plenērs bija veltīts novadnieka Ludolfa Liberta 120 gadu jubilejai. Studijas vadītāja Solveiga Kļavina stāsta, ka plenēra laikā tapušie darbi tiks vesti atpakaļ uz Tirzas pagastu. Jaunās krāsās un sajūtās atklājās arī Beļavas pagasts. Tā redzējumu studijas dalībnieki arī bija atklājuši savos darbos. Par to liecina arī gleznām dotie nosaukumi, piemēram, “Augulienas pils sēta”, “Puķeskalna māja”, “Purva ainava”, “Blomīte” un citi. “Visas gleznas, kurās atklājas studijas dalībnieku skatījums uz Beļavas pagastu, mēs uzdāvinājām pagastam. Tagad pagasta telpas rotās Santas Meleces, Līgas Tuļķes, Ojāra Tirziņa, Irēnas Berkules, Tatjanas Ābeltiņas, Solveigas Kļaviņas, Tīnas Tuļķes, Alises Tuļķes un Agneses Beltes darbi,” lepojas S.Kļaviņa.
Mākslas studijas vadītāja S.Kļaviņa pirmo reizi gleznošanas interesentus aicināja kopā 2013.gada janvārī, būdama gatava atklāt glezniecības pamatus. Šajā laikā darbi ir tapuši dažādās tehnikās, ir rīkotas izstādes.