Dzirkstele.lv ARHĪVS

Iecienītākas kļūst sēklas uz lentēm

Malda Ilgaža

2016. gada 5. aprīlis 00:00

391
Iecienītākas kļūst sēklas uz lentēm

Sēklu izvēlē - drosmīgāki

Kad dienas kļūst garākas un siltākas, cilvēki aizvien vairāk sāk domāt par dārza darbiem.  Tirdzniecības uzņēmumos, kur izvietoti sēklu stendi, kā arī specializētajos dārza veikalos dārzu saimnieki cītīgi pēta piedāvājumu. Vieni, ilgi nedomājot, izvēlas jau zināmo un pārbaudīto šķirņu sēklas, otri ilgāk groza rokās kaut ko jaunu un neredzētu. Lai gan puķu, dārzeņu, garšaugu, zirņu un citu augu sēklu klāsts ir ļoti plašs, izrādās, ka pircējos tas apjukumu nerada. 
“Interesanti, ka cilvēki ārkārtīgi seko, piemēram, žurnāla “Dārza Pasaule” ieteikumiem. Sēklas, kas šā gada pirmajos trīs mēnešos ir tur ieteiktas, ir arī topā,” saka veikala “Salvija” īpašniece Laura Dille. To apliecina arī veikala “Dārza  bodīte” darbiniece Ilze Zviedre.

Valrieksti, godži ogas un rūgtā melone
Katru gadu plašo un daudzveidīgo sēklu klāstu papildina kaut kas pavisam jauns. L.Dille stāsta, ka šogad pieprasītas ir tumši sarkanas rudbekijas. “Salvijā” tās bijušas nopērkamas arī pērn, bet šogad pircēji tās izvēloties vairāk nekā citkārt. Viņi ielāgojuši, ka veikalā ir arī valriekstu sēklas. Pārdošanā šogad bija arī koši sarkani burkāni. Veikala saimniece stāsta, ka cilvēki labprāt iegādājoties profesionālās sēklas, jo ir sapratuši, ka no tām iespējams iegūt lielāku ražu, augi nav tik uzņēmīgi pret dažādām slimībām. “Cilvēki pērk noteiktu skaitu profesionālo sēklu, jo sīkpaciņās to nav. Minimālais profesionālo sēklu daudzums ir simts sēklas,” stāsta veikala saimniece.
Jaunums šogad ir tā sauktās godži ogas jeb parastā līcija, kas tiek uzskatītas par ļoti veselīgām un ārstnieciskām. Dienā esot vēlams apēst desmit līdz divpadsmit godži ogas, kas Ķīnā un Himalajos ir pazīstamas jau 5000 gadu. Ārēji tās atgādina mazas sarkanbrūnas pupiņas. Jaunums ir arī lapu kāposti (“kale”). Nopērkamas baltās delfīnijas sēklas. Pirmo gadu tiek piedāvātas dzeltenas zemās kosmejas un nokarenās lauvmutītes. Līdz šim pārdošanā nav bijis viengadīgā meksikāņu ozola. Jaunums ir arī Āzijas kāposts (“Pak Choi”). Ir atļauts iegādāties arī kaņepju sēklas. Pašiem iespējams izaudzēt arī tabaku. “Pirmo reizi pircējiem varu piedāvāt spinātu bieti, kas ir jaunums. Pieprasītas ir arī dažādu krāsu bietes, apaļie kabači, kurus iespējams ar kaut ko pildīt, pagatavojot garšīgu maltīti, ir arī daudzgadīgā rukola un rūgtā melone,” ar sēklu klāstu iepazīstina L.Dille.

Balti un violeti burkāni
I.Zviedre stāsta, ka šogad piedāvājumā ir salīdzinoši vairāk sēklu, kas ir uz lentēm, lai pēc sadīgšanas nevajadzētu noņemties ar retināšanu. Uz lentēm ir gan redīsu, gan gurķu sēklas, ko papildina dilles, pētersīļi. Ir arī dažāda sajaukuma sēklas, kur lentes garums ir desmit metri. “Ļoti plašs ir puķu klāsts. Asteru un puķzirnīšu krāsu gamma vien nebeidz pārsteigt. To ir vairāki desmiti, tāpat samtenes un citas populārās puķes. Ir arī plaša cukurzirņu, mazo sīpoliņu un burkānu izvēle. Var izaudzēt ne tikai pierastos oranžos, bet arī baltus un violetus burkānus, pupiņu krāsas pat ne uzskaitīt, salāti ir ne tikai galviņu, bet arī ar dažādu krāsu lapām. Kur tad vēl mazās zemenītes un vesels dažādu garšaugu stends! Cilvēki garšaugos labi orientējas un veikalā ierodas, skaidri zinot, ko vēlas,” stāsta “Dārza bodītes” pārdevēja. Viņa novērojusi, ka cilvēki kļuvuši aizvien drosmīgāki un ir gatavi izmēģināt kaut ko jaunu. “Cena sēklām, salīdzinot ar iepriekšējiem pavasariem, būtiski nav mainījusies. Katrā tirdzniecības vietā kādas sēklas ir lētākas, citas dārgākas. Profesionālās sēklas vienmēr ir dārgākas. Pērkot sēklas, nedrīkst aizmirst paskatīties, cik gramu sēklu ir paciņā,” iesaka I.Zviedre.
Sēklu stendus aplūkoja arī stādu audzētāja Aija Gātere no Gulbenes, kura par savām mīļākajām puķēm sauc asteres un cinnijas. “Es izvēlos tās asteru šķirnes, kam ir stingrs kāts un arī zieds. Galvenokārt tās ir peoniju asteres. Sēklas pērku veikalā, kur izvēle ir ārkārtīgi plaša. Vispirms asteres iesēju traukos, tad izpiķēju un stādu vagās,””Dzirkstelei” sacīja A.Gātere.