Dzirkstele.lv ARHĪVS

Heinrihs palicis bez Marisas

Diāna Odumiņa

2016. gada 7. aprīlis 00:00

1364
Heinrihs palicis bez Marisas

Gulbenieši gaida strūklakas iedarbināšanu un gulbju ielaišanu Spārītes parkā

Viens no diviem Gulbenes Spārītes parku pagājušajā vasarā greznot sākušajiem dzīvajiem melnajiem gulbjiem ziemošanas vietā kādā zemnieku saimniecībā ir gājis bojā.
“Diemžēl tā ir taisnība - Marisa  nepārdzīvoja ziemu. Gulbis Heinrihs šobrīd ir palicis viens,” “Dzirkstelei” apstiprina Gulbenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Krevica.

Bojāejas iemesls – barošana ar maizi
Marisai Rīgā esot veikta sekcija, lai noskaidrotu nāves cēloņus. Sekcijas rezultāti uzrādījuši pelējumu kuņģī. “Kā tas tur radies, nav skaidrs, ļoti iespējams - maizes ēšanas rezultātā. Atgādināšu, ka šos gulbjus nedrīkst barot ar maizi!” informē G.Krevica.
Gulbja Marisa bojāeja ir rūgta pieredze, kas jāņem vērā turpmāk, ja vēlamies, lai Gulbeni arī turpmāk krāšņo melnie gulbji. “Vēl nav noteikts konkrēts datums, kad Heinrihs varētu atgriezties Spārītes parkā, bet tas varētu notikt jau šomēnes. Visticamāk, Heinrihs nepaliks viens. Meklēsim viņam draudzeni,” stāsta G.Krevica.
Kad atkal varēs priecāties par Spārītes parkā iežogotajā Svētezeriņā peldošajiem melnajiem gulbjiem, no novada iedzīvotājiem un novada viesiem būs atkarīga šo putnu veselība un dzīvība. Informācija par atļauto pārtiku ir izvietota visapkārt dīķa teritorijai, kurā ir gulbju vasaras mītne. 
Jau rakstījām, ka melnos gulbjus gulbeniešiem uzdāvinājis Malēniešu klubs no Cēsīm. Pašvaldība tiem iekārtojusi drošu vasaras mītni Spārītes parkā par aptuveni 3200 eiro. Gulbenes melnajiem gulbjiem vārdi doti par godu Vecgulbenes baronu Volfu mīlas pārim.  Kā zināms, barons Heinrihs zaudēja savu jauno sievu Marisu smagas slimības rezultātā un turpmāko dzīvi pavadīja sērās. Rādās, ka arī Gulbenē šo cēlo putnu liktenis ir tikpat dramatisks kā Cēsīs. Tur traģiski pagājušajā vasarā pirms saulgriežiem aprāvās bez savas Odīlijas palikušā melnā gulbja Zigfrīda publiskā dzīve. Putns bija kļuvis par vientuļnieku un iesācis doties pastaigās uz pilsētu, līdz beidzot viņš vienkārši izgaisa bez pēdām. Gulbenē melnajiem gulbjiem būs viņu otrā sezona, bet Cēsīs – jau desmitā.

Strūklaku iedarbinās pēc 1.maija
Gulbenieši interesējas, kad atsāks darboties strūklaka pilsētas centrā. “Parasti tas notiek maija sākumā. Bet tas ir arī atkarīgs no gaisa temperatūras - ja tā būs stabila un naktīs vairs nenoslīdēs zem 0 grādiem – strūklaku iedarbinās drīz,” saka G.Krevica. Pilsētas pārvaldes komunālinženieris Jānis Krastiņš “Dzirkstelei” skaidro, ka pirms 1.maija strūklaka nekad nav iedarbināta. Pagaidām tā vēl nav pārbaudīta un iztīrīta, jo visu laiku ir bijis auksts laiks un zeme ir sasalusi.
Strūklaka, kas izmaksāja aptuveni 100 000 latus (ziedojumi un pašvaldības budžeta nauda), tika atklāta 2008.gadā Gulbenes Pilsētas svētku laikā un tās autors ir Ivars Vecāns. Strūklakas nosaukumam izmantoti vārdi no komponista Imanta Kalniņa dziesmas, kurā pirmie vārdi ir “Pakur, pakur...”. Strūklakas kompozīcija atgādina degošu ugunskuru, tā sastāv no divām stilizētām metāla liesmām, sešām centrālajām un 45 mazākām ūdens strūklām. Nakts stundās strūklaka tiek izgaismota.