Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vēlas lielāku atsaucību

Malda Ilgaža

2016. gada 8. aprīlis 00:00

64
Vēlas lielāku atsaucību

No pieņemšanas darbā darba devējus attur sociālais nodoklis

Lai gan valstī pieaug reģistrēto darba vakanču skaits, Gulbenes novadā darba devēji ir salīdzinoši mazāk aktīvi - šāds secinājums izskanēja seminārā “Satiec savu darbinieku!”, kas šonedēļ notika Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiālē. Aģentūra, piedaloties Eiropas Savienības dalībvalstu nodarbinātības dienestu kopējās aktivitātēs, šonedēļ organizēja Darba devēju dienu, kurā piedalījās desmit darba devēji.
“Vairāk darba vakanču tiek pieteikts vasarā, mazāk ziemā. Aģentūra konkurences veidā pamazām izcīna savu vietu vakanču tirgū. Uzņēmējiem ir iespējams sev piemērotākos darbiniekus atlasīt, izmantojot aģentūras datu bāzi. Mums filiālē ir prakse, ka veidojam darba meklētāju grupu, ar kuriem tiekas darba devējs, kuram ir vajadzīgi darbinieki. Darba devējs pats aprunājas ar katru grupas dalībnieku, tam ziedojot savu laiku. Šāda pieredze ir bijusi sadarbībā, piemēram, ar LMT un citiem. Strādājam arī ar subsidētajām darba vietām,” stāsta aģentūras Gulbenes filiāles nodarbinātības organizatore Sandra Cīrule.

Gatavi piedāvāt darbu
Plānots, ka subsidētajām darba vietām varēs sākt pieteikties jūnijā. Gulbenes novadā šogad ir paredzētas darba vietas deviņiem bezdarbniekiem un vēl diviem bezdarbniekiem ar invaliditāti. Uzņēmējs Zintis Akmentiņš interesējās, kā rīkoties gadījumā, ja uzņēmums labprāt pieņemtu darbā cilvēku, bet bezdarbniekam ir liels nodokļu parāds. Vai to var darīt? Vai tas neradīs problēmas saistībā ar Valsts ieņēmumu dienestu? S.Cīrule bilda, ka pieņemt darbā var, bet tas darba devējam ir apgrūtinājums. 
Gulbenes novada domes deputāts, uzņēmējs Māris Brencis no Rankas pagasta SIA “Vecpāpani” atzina, ka par lielāku vai mazāku problēmu uzskata sociālo nodokli, kas Latvijā nav mazs. “Lielā mērā no bezdarbnieka pieņemšanas darbā mani kā uzņēmēju attur fakts, ka par viņu ir jāmaksā sociālais nodoklis. Tomēr esmu savā uzņēmumā apmācījis trīs augļkopjus. Esmu apmācījis arī  dzirdes invalīdu. Tas nebija viegli, jo visu vajadzēja uzrakstīt. Par prioritāru uzskatu darba iespēju piedāvāšanu tieši invalīdiem, kuri ir darbspējīgā vecumā. Es arī jūtos vainīgs, ka novadā darba devēju atsaucība nav tā labākā, tāpēc apsveru iespēju kādam piedāvāt darbu savā uzņēmumā,” saka M.Brencis.   

Jādod iespējas skolēnu darbam
Tika akcentētas arī skolēnu darba iespējas vasaras brīvdienās. S.Cīrule informēja, ka darbam vasarā vēl ir iespējams pieteikties, jo šobrīd ir noslēgti līgumi tikai ar 26 skolēniem un 3 darba devējiem, lai gan Gulbenes novadā ir paredzēts, ka varētu nodarbināt 53 skolēnus. “Darba devēji aģentūrā piesaka darba vietas jau par konkrētiem skolēniem. Parasti vispirms tiek pieņemti konkrētā uzņēmuma darbinieku bērni. Tieši pašvaldības ir tās, kuras skolēniem piedāvā lielāku darba vietu skaitu. Piemēram, Gulbenes novada dome ir izveidojusi 17 darba vietas tieši skolēniem,” stāsta S.Cīrule.
Gulbenes novada uzņēmējdarbības speciāliste Liena Kazaka mudināja analizēt tos mērķus, kas ir katra uzņēmuma interesēs. “Uzņēmēju viedoklis ir būtisks ne tikai saistībā ar biznesa inkubatoru, bet uzņēmējdarbību novadā kopumā. Tāpēc aicināsim uzņēmējus aizpildīt aptaujas anketu, tajā izsakot savus ierosinājumus un nosakot prioritātes, lai uzņēmumi novadā varētu attīstīties,” norādīja   L.Kazaka.