Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kaķu sterilizācijai atvēl 2000 eiro

Diāna Odumiņa

2016. gada 8. aprīlis 00:00

304
Kaķu sterilizācijai  atvēl 2000 eiro

Atgādinājums: suņi ne tikai jāčipo, bet arī jāreģistrē!

Gulbenes novada dome piešķīrusi dzīvnieku aizsardzības biedrībai “Ķepaiņu draugu klubs” 2000 eiro, lai pašvaldības teritorijā varētu veikt kaķu sterilizāciju/kastrāciju. “Dzirksteli” par to informē biedrības vadītāja Ira Žeigure.

Akcija – tikai sadarbībā ar biedrību
Biedrība gaida dzīvnieku draugu priekšlikumus un ieteikumus, kā labāk veikt šo uzdevumu, ņemot vērā, ka pakalpojums netiks sniegts visiem pēc kārtas. I.Žeigure saka, ka akcija notiks, pakļaujoties zināmiem kritērijiem. Tiks palīdzēts trūcīgajiem dzīvnieku īpašniekiem, senioriem, daudzbērnu ģimenēm, kurām mājās ir kaķis, kā arī cilvēkiem, kuri no labas gribas ir uzņēmušies rūpes par vairākiem klaiņojošiem kaķiem, tos pieradinājuši un grib apturēt šo dzīvnieku neregulētu vairošanos. Par pašvaldības līdzekļiem varētu tikt sterilizēti/kastrēti daudzdzīvokļu māju kaķi, kuri it kā nevienam nepieder, taču par kuriem iedzīvotāji rūpējas, baro un ir pieradinājuši.
“Tiks izskatīts jebkurš jautājums, lūgums, piedāvājums, situācija. Ja netiksim skaidrībā biedrībā, konsultēsimies pilsētas un pagastu pārvaldēs, jautāsim pēc padoma pie sociālajiem darbiniekiem,” stāsta I.Žeigure.
Kad dzīvnieka īpašnieks vai labvēlis būs vienojies biedrībā par dzīvnieka sterilizācijas/kastrācijas apmaksu no pašvaldības līdzekļiem, tālāk viņam pašam pēc savas iniciatīvas būs jākārto dzīvnieka operēšana pie veterinārārstes Elitas Lesiņas vai Ilzes Mezītes. Biedrība par padarīto darbu samaksās šim speciālistam.
Līdz 31.maijam paredzēts šajā akcijā izmantot pirmos 1000 eiro un tikpat – laika posmā no 1.jūnija līdz 31.decembrim.
 
Jāsadarbojas ar Lauksaimniecības datu centru
I.Žeigure atgādina, ka ar 1.jūniju spēkā stāsies Ministru kabineta noteikumu prasība par suņu obligāto čipošanu ar mikročipiem. Taču ar to vien vēl ir par maz - visiem suņiem jābūt reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra (LDC) dzīvnieku reģistrā. Pirmreizējā reģistrācija ir maksas pakalpojums (7,11 eiro par vienu dzīvnieku – saskaņā LDC publiskoto informāciju) un to var veikt klātienē (LDC Ziemeļaustrumu reģiona birojā Gulbenē, Ābeļu ielā 8) vai elektroniski neklātienē (vairāk informācijas - Lauksaimniecības datu centra mājaslapā (www.ldc.gov.lv).
“Čipošanai jēga ir tikai vienlaikus ar reģistrāciju, jo tad var noskaidrot saimnieku, ja suns ir bijis aizbēdzis un steidzami tam jāpalīdz. Ja varam to izdarīt uz vietas, ātri un paši dzīvnieku aizsardzības biedrībā, nav vairs vajadzīga ne pašvaldības policijas, ne dzīvnieku patversmes palīdzība,” saka I.Žeigure. Viņas praksē jau ir bijuši vairāki gadījumi, kad biedrībā nonākuši noklīduši šķirnes suņi, kas izrādījās čipoti, taču nebija reģistrēti. “Ļoti žēl! Ja suņa nav reģistrā, nevaram operatīvi noskaidrot saimnieku,” klāsta I.Žeigure.
Viņa stāsta, ka vairums veterinārārstu ir gatavi ne tikai čipot suņus, bet arī ir iegādājušies nepieciešamo aprīkojumu mikročipu informācijas nolasīšanai no čipotajiem dzīvniekiem. Taču ārstiem tāpat kā ikvienam interesentam publiski ir iespējama tikai daļēja piekļuve valsts vienotajam dzīvnieku reģistram. LDC mājaslapā, ievadot suņa čipa numuru, ikviens var iegūt minimālu priekšstatu par šo dzīvnieku. Var uzzināt, vai suns vispār ir reģistrēts un kurā novadā. Par saimnieku publiski informācija nav pieejama. Šāda informācija ir pieejama tikai LDC darbiniekiem, kā arī amatpersonām pašvaldībā.