Dzirkstele.lv ARHĪVS

Teātri spēlē no sirds

Malda Ilgaža

2016. gada 19. aprīlis 00:00

471
Teātri spēlē no sirds

Druvienas pamatskolas teātra pulciņš skatē saņem augstāko novērtējumu

Druvienas pamatskolas teātra pulciņa dalībnieki visu dara no sirds. Uzskatāmi viņi to apliecināja novada skolu teātru skatē, saņemot augstāko novērtējumu par lugu “Pieci mazi cilvēciņi”, kas būtībā ir luga par pieciem pirkstiņiem. “Mani aktieri visu izdarīja, cik labi vien varēja,” viņus uzliela teātra pulciņa vadītāja skolotāja Jolanta Zirne, kura skatuves mīlestību un māku nebaidīties no publikas bērniem māca jau divpadsmit gadus.
“Skolēnu teātrī izaugušas vairākas paaudzes. Savulaik Druvienas kultūras namā darbojās bērnu teātris, kur tikām iestudējuši dažādas izrādes. Paši pirmie aktieri šodien jau ir iesaistījušies citos kolektīvos, piemēram, Lizuma amatierteātrī “Daiva” darbojas Baiba Kostigova. Viņa man nesen stāstīja, ka ir bijusi Brālītis manis režisētajā izrādē, bet tagad viņiem ir pašiem sava izrāde par Brālīti un Karlsonu, kurš dzīvo uz jumta. Strādājot ar skolēnu teātri, visus šos gadus mani vada doma: “Ja kaut ko daru, tad daru no sirds un kārtīgi, lai izrāde nav tikai vienkāršs priekšnesums.” Mums ir bijuši pat mūzikli. Mācību gadā iestudējam divus darbus. Arī šogad mums bija divas izrādes. Uz Ziemassvētkiem iestudējām kamerizrādi, ko rādījām skolas zālē. Arī aktieru sastāvs tajā bija skaitliski mazāks,” stāsta J.Zirne.

Jābūt spēles priekam
Skates izrādē “Pieci mazi cilvēciņi” darbojas desmit teātra pulciņa dalībnieki. Režisore stāsta, ka bērnu, kuri grib spēlēt teātri, būtu krietni vairāk. Tomēr daudz ko nosaka izvēlētais dramaturģiskais materiāls. “Ja izdodas atrast labu lugu, tad, kā saka, izrāde labi aiziet. Man ir būtiski, lai izrāde skolēniem būtu saprotama. Pirmām kārtām, lai tā būtu saprotama tiem, kas darbojas lugā. Protams, mēs veidojam skates izrādes, bet nedomāju, ka tas ir galvenais rādītājs. Vienmēr uzsveru, ka galvenais rādītājs ir spēles prieks. Ne mēģinājumu procesā, ne izrādes procesā nekad nevajag domāt, kā citi vērtēs lugu un spēli. Tas jau būs skatītāju viedoklis un vērtējums. Jauno aktieru uzdevums ir darboties konkrētajā lugas tēlā ar prieku, tik labi, cik vien ir iespējams. Tā ir tā meistarība, kā es saku, atklikšķināt vaļā bērnus. Konkrētajā skates izrādē daudzi bērni pārsteidzoši atraisījās. Bija tādi, kuri salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu lomām it kā no jauna uzplauka tieši “Piecos mazos cilvēciņos”,” priecājas J.Zirne.
Lai varētu salīdzināt spēli, visas skolēnu teātra izrādes tiek ierakstītas, lai pēc tam pašiem būtu iespējams noskatīties video un salīdzināt spēli. J.Zirne atzīst, ka savās skatuviskajās prasmēs  skolēnu teātra dalībnieki pamazām attīstās un aug. Teātra pulciņā galvenokārt darbojas skolēni, sākot ar 5.klasi.
Svarīgs – vecāku novērtējums
Režisore novērojusi, ka bērnam ļoti svarīgs ir vecāku novērtējums. “Pirms skates, lai iespēlētos, mums Druvienā bija pirmizrāde. Viena no lugas galvenās varones atveidotājām bija tik pacilāta, laimīga un priecīga, ka mamma ar tēti speciāli ir atbraukuši no Virānes, lai noskatītos izrādi,” piebilst Jolanta. 
Konkrētajai izrādei bijusi piesaistīta tērpu māksliniece Una Gruņiere – vietējā Druvienas meitene un pamatskolas absolvente, kura savulaik arī pati ir spēlējusi teātri. Una ir beigusi stila un mākslas vidusskolas tērpu dizaina nodaļu. Viņa izrādei speciāli šuvusi tērpus. 
“Jau esam uzrakstījuši pieteikumu un nosūtījuši videomateriālu valsts skatei. Vispirms notiek iestudējumu videoskate. Tad labākās izrādes tiks uzaicinātas uz teātru festivālu. Pagājušajā gadā, kad notika 5. teātru festivāls, mēs bijām Rīgā ar dzejas izrādi “Miega muižas sapņu dārzs”. Piedalījāmies arī literāro uzvedumu finālskatē. Šogad mēs ceram un ļoti gribam ar savu izrādi aizbraukt uz Valmieru. Ceram, ka saņemsim uzaicinājumu. Droši vien lugu spēlēsim arī Mātes dienas koncertā,” apņēmīgi piebilst J.Zirne.