Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pareizticīgie aizvadījuši Pūpolsvētdienu

Diāna Odumiņa

2016. gada 26. aprīlis 00:00

72
Pareizticīgie aizvadījuši Pūpolsvētdienu

Pareizticīgie pošas savām Lieldienām saskaņā ar veco (juliānisko) kalendāru. Stāmerienas Svētā  Aleksanda Ņevska baznīcā Zaļajā ceturtdienā, 28.aprīlī, pulksten 18.00 tradicionāli būs talka, kad ticīgie saposīs dievnamu svētkiem. Lielās piektdienas dievkalpojums notiks 29.aprīlī pulksten 19.00, bet Lieldienu dievkalpojums – 1.maijā pulksten 9.00. Uz svētku dievkalpojumu 1.maijā no Gulbenes īsi pirms tam parastajā maršrutā kursēs autobuss, kas uzņems visus, kuri vēlēsies doties uz baznīcu.
“Ļoti žēl, ka šoreiz man pareizticīgās baznīcas augstākā vadība neļauj Stāmerienā noturēt Lieldienu nakts dievkalpojumu. To vadīšu Viļakā. Savukārt Stāmerienā būs rīta dievkalpojums ar krustaceļu, ar grēksūdzi, ar dievgaldu, ar Lielās dienas svētīšanu. Starp citu, šādi dienas dievkalpojumi bija tradicionāli, kad Stāmerienas draudzi vadīja Tēvs Marks. Daudziem, iespējams, tas atvieglo dalību dievkalpojumā. Aicinu ticīgos baznīcā 1.maijā ierasties gavējot. Vēlams vismaz sešas stundas līdz dievkalpojuma sākumam atteikties no uztura lietošanas, vienīgi hroniskajiem pacientiem nav jāatsakās no zālēm, ūdens un var arī notiesāt rīta biezputru. Dievkalpojumā tiks svētīti ticīgo līdzi nestie kuļiči,” “Dzirkstelei” saka draudzes garīdznieks – Tēvs Aleksandrs Oļipovs.
Tradicionāli pēc Lieldienu dievkalpojuma draudzes locekļi vēl uzkavējas baznīcā pie kopēja svētku galda, nobaudot pa kuļiča gabaliņam un daloties svētku priekā neformālā noskaņā. Lieldienas ir atjaunotnes laiks, kad ticīgie jūt spēku pieplūdumu un garīgo pacēlumu līdz ar Jēzus Kristus augšāmcelšanās svētkiem.
Šobrīd pareizticīgajiem vēl turpinās lielais gavēnis. Sestdien, 23.aprīlī, Stāmerienā Tēvs Aleksandrs dievkalpojumā svētīja pūpolus, kurus dievkalpojuma dalībnieki pēc tam varēja no baznīcas nest uz mājām. Bija arī grēksūdze un dievgalds. Noslēgumā īpašā rituālā katrs draudzes dalībnieks, kurš to vēlējās, saņēma individuālu svētību. Tēvs Aleksandrs svaidīja viņus ar svētīto eļļu pie pieres, pie krūtīm un abām rokām.