Dzirkstele.lv ARHĪVS

Cīnās šuvēju dēļ

Diāna Odumiņa

2016. gada 13. maijs 00:00

1221
Cīnās šuvēju dēļ

Gulbene šūšanas uzņēmumiem kļuvusi par “līgavu” pilsētu

Vēl nesen šķita, ka pēc vācu SIA “Nienhaus&Lotz Lettland” darbības pārtraukšanas šopavasar 170 uzņēmuma darbinieki ir nonākuši gandrīz vai bezcerīgā situācijā, jo Gulbenē uz vietas nav nevienas citas firmas, kas var piedāvāt darbu tik daudzām šuvējām. Taču tagad tā nemaz vairs neizskatās.
Paredzams, ka nākamnedēļ Gulbenē darbu sāks sieviešu mēteļu un kostīmu šūšanas Krāslavas firmas “Nemo” Gulbenes filiāle. Tā piedāvā darbu apmēram 40 šuvējām. Gulbenietes ar atplestām rokām gaida arī specializētā apģērba šūšanas SIA “Krontex M”, kura meklē 30 darbiniekus, kuri būtu ar mieru ikdienā braukt uz darbu Madonā. Taču ar šo firmu Gulbenē saistās sliktas atmiņas, jo arī te bija izveidota minētā uzņēmuma filiāle, kas pameta Gulbeni, paliekot parādā darbiniekiem nesamaksāto algu. Nākamnedēļ tās Gulbenes šuvējas, kuras ir ar mieru atstāt mājas un ģimenes, lai strādātu Valmierā, dosies izlūkos uz akciju sabiedrību “Valmieras stikla šķiedra”.
Bet vakar, 12.maijā, Gulbenē no Mārupes bija ieradušies armijas apģērba šūšanas uzņēmuma - SIA “SRC Brasa” - pārstāvji, lai tiktos ar darba meklētājām šuvējām. Viņi redzot, ka būs atsaucība, varot ar darbu uz vietas Gulbenē jaunradītā filiālē nodrošināt 40, maksimums 70, šuvējas.

Aktīvie “nienhauzieši”
Nebija domāts, ka uz Gulbenes novada domes telpās noorganizēto tikšanos ar SIA “SRC Brasa” pārstāvjiem ieradīsies liels skaits darba meklētāju, taču faktiski sapulcējās gandrīz visi SIA “Nienhaus&Lotz Lettland” bijušie darbinieki – vairāk nekā 100 cilvēku. “Jūs esat superaktīvi,” “nienhauziešus” uzslavēja Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāles vadītājs Vladimirs Lituņenko. Bet SIA “SRC Brasa” izpilddirektors Oļegs Krauja šuvējas uzrunāja ar vārdiem: “Labdien, godātās Gulbenes “līgavas”!” Viņš lika saprast, ka šajā jokā ir liela daļa patiesības, jo nu patiešām vairāki uzņēmumi savā starpā konkurē un cenšas pie sevis pārvilināt Gulbenes šuvējas, cerēdami, ka ilggadējā pieredze garantēs augstu darba ražīgumu.
“Mūsu specializācija ir karavīru formas tērps, apģērbs policistiem, drošības dienestu darbiniekiem. Šujam specializēto apģērbu, sākot no trikotāžas un beidzot ar ziemas drēbēm. Šujam arī tā saucamās līmētās drēbes. Šujam speciālo ekipējumu – bruņuvestes, patronu somas, jostas, mugursomas.  Latvijas armijai šujam no sava kopējā darba apjoma tikai apmēram 30 procentus, 70 procenti domāti ārzemēm. Šujam arī specializēto apģērbu mežstrādniekiem,” stāstīja O.Krauja. 

Pievilina ar labu pašreklāmu
O.Krauja ironizēja, ka būs nedaudz dīvaini, ja gan “Nemo”, gan “SRC Brasa” ražotnes Gulbenē atradīsies vienā teritorijā – no SIA “RCI Gulbene” īrētās telpās. Tas nozīmē, ka bijušajiem kolēģiem joprojām uz darbu būs pa ceļam, taču katrs ies pa savām durvīm. SIA “SRC Brasa” piedāvātie nosacījumi izdevīgi ar to, ka tur darbam neesot sezonāls raksturs. “Mēs strādājam visu gadu. Tā ir būtiska atšķirība no firmām, kas ražo ikdienas apģērbu,” sacīja viņš.
Gulbenietes daudz un tieši jautāja par šūšanas normām, darba dienas ilgumu, pusdienas pārtraukumu, virsstundām un vai tādā gadījumā tiek garantēta dubulta samaksa. O.Krauja sacīja, ka minimālā alga tiek garantēta katram neatkarīgi no tā, vai cilvēks izpilda normu. Virsstundas uzņēmumā neatbalstot, esot noteikts darba laiks atbilstoši Darba likumam. Iesākumā Gulbenes šuvējām SIA “SRC Brasa” piedāvāšot trīs mēnešu pārbaudes laiku, par kuru tiks nodrošināta samaksa. “Mums nav vajadzīgi gludinātāji. Mums ir vajadzīgi pārsvarā tikai šuvēji. Piegriešanu mēs veicam Rīgā. Mūs interesē arī tehnologi,” sacīja O.Krauja.
SIA “SRC Brasa” rūpnieciskajā šūšanā strādā jau ilgāk nekā 10 gadus. Uzņēmumam pagaidām ir trīs ražotnes, no kurām divas ir Rīgā un viena Viļakā, kas tur atvērta pagājušā gada septembrī. 2015.gadā uzņēmums nodokļos valsts budžetā ir iemaksājis 197 650 eiro. Sociālās apdrošināšanas iemaksas par darbiniekiem ir veiktas 117 940 eiro.