Dzirkstele.lv ARHĪVS

"Dzīvespriekam": Rudens karaliene – sarkanā biete

2010. gada 21. decembris 18:19

3754
"Dzīvespriekam": Rudens karaliene – sarkanā biete

Dārzeņu uzturvērtības ziņā bietes ieņem trešo vietu - tūlīt aiz kāpostiem un burkāniem. Tāpēc tās pamatoti var saukt par rudens karalienēm. Tikpat daudzveidīgs kā vitamīnu klāsts, ko satur bietes, ir arī to lietojums ēdienu gatavošanā. Klasiskā «siļķe kažokā», borščs un vinegrets ir izturējuši laika pārbaudi, radot jaunus recepšu atvasinājumus.

 

Veselīgas visu gadu
Uztura speciālisti aprēķinājuši, ka cilvēkam gadā ieteicams apēst 16 kilo­gramu biešu. Atšķirībā no daudziem citiem dārzeņiem tās savu vērtību saglabā visu gadu. Satur minerālvielas - kāliju, nātriju, kalciju, magniju, fosforu, jodu, dzelzi; vitamīnus - B grupas, C, P, PP -, folijskābi, šķiedrvielas, pektīnvielas, cukuru un citas bioloģiski aktīvas vielas, tostarp antioksidantus. Bietes nav ieteicams glabāt nomizotas, jo tad mazinās to vērtība - skābeklis noārda C vitamīnu.

Kā dabūt mīkstas
Ilgi jāvāra - tāda ir biežākā aizbildināšanās, lai bietes neiekļautu ēdienkartē. Pavasarī tiešām paies stunda, kamēr tās izvārīsies, taču rudenī būs gatavas jau pēc pusstundas. Bietes jāliek karstā ūdeni un jāvāra bez sāls. Tiklīdz gatavas, jānolej karstais ūdens un jāuzlej auksts. Bietes būs garšīgākas un vērtīgākas, ja tās vārīs nemizotas un nesagrieztas, miza ļaus vārīšanās laikā labāk saglabāties vitamīniem. Šo dārzeni var cept arī cepeškrāsnī. Ņem aptuveni vienāda izmēra bietes, lai vienā laikā būtu gatavas. Kārtīgi nomazgā un katru ietin folijā. Liek uz pannas un cep stundu aptuveni 200 grādu temperatūrā. Gatavas iztin no folijas un lieto pēc nepieciešamības - zupai, salātiem. Ja nu galīgi netīk bietes ne vārīt, ne cept, var nopirkt jau vārītas.

Piešķir jaunu garšu
Ja biešu zupa apnikusi, tai var piešķirt jaunu garšas niansi - ar frikadelēm, vārītām olām vai citiem dārzeņiem.


Ja vāra ar frikadelēm, gatavošanas veids ir kā frikadeļu zupai. Vāra kartupeļus, tad ielaiž katlā frikadeles un noslēgumā pieliek vārītas, rīvētas bietes. Šādi zupa būs gatava jau 15 minūtēs. Ja pievieno olu, to šķīvī ieliek īsi pirms pasniegšanas. Arī salātus var dažādot, pievienojot atšķirīgus produktus - sieru, olu, pupiņas, riekstus.

 

Dārzeņu vinegrets
Nepieciešams: 5 vārīti kartupeļi, vārīts burkāns, vārīta biete, marinēts gurķis, glāze skābētu kāpostu, sīpols, tējkarote sinepju, 4 ēdamkarotes eļļas, 2 ēdamkarotes galda etiķa, sāls, cukurs.
Pagatavošana. Kartupeļus, burkānu, gurķi un bieti sagriež mazos, vienādos kubiciņos. Sasmalcina kāpostu un sīpolu. Gatavo mērci no eļļas, etiķa, sinepēm, sāls, cukura. Sasmalcinātos dārzeņus pārlej ar mērci un samaisa.

 

Biešu rasoļņiks ziemai
Nepieciešams: 1,5 kilogrami nevārītu biešu, 500 gramu burkānu, 500 gramu kāpostu, 500 gramu sīpolu, 100 gramu ķiploku, 130 gramu paprikas, 50 gramu sāls, 150 gramu cukura, 150 gramu galda etiķa, 150 gramu eļļas.


Pagatavošana. Burkānus, bietes sarīvē uz rupjās rīves. Kāpostus, sīpolus, tomātus, papriku, ķiploku sagriež strēmelītēs. Visu liek katlā un sautē 40 minūtes. Sapilda burkās un uzliek vāciņus. No šāda daudzuma dārzeņu sanāk aptuveni trīs litri konservu. Ziemā var vārīt zupu vai ēst pie otrā ēdiena kā salātus. Var gatavot bez ķiplokiem