Dzirkstele.lv ARHĪVS

"Dzīvespriekam": Sasildīt ne tikai dvēseli

2010. gada 21. decembris 18:14

1584
"Dzīvespriekam": Sasildīt ne tikai dvēseli

Lai nomazgātos dušā, pietiek ar 50 litriem ūdens. Vannā jāsalej savi 200 - 300 litri. Taču ar dažiem pilieniem aromātiskas eļļas vai pāris saujām jūras sāls vannošanos var pārvērst par īpašu notikumu.

 

Uzrunā šūnas
Aromātiskās vannas iedarbojas visaptveroši - siltums tiek teju vai katrai ādas šūnai plus deguns parūpējas, lai smarža skartu arī dvēseli.


Jāņem vērā, ka ūdens temperatūra nedrīkst būt pārāk augsta, pietiks ar 37 - 38 grādiem. Karstāka vanna nozīmē lielāku slodzi un mazāk patikas, turklāt smaržvielas ātrāk izgaros.


Ja vēlas atcerēties vasaru ar liepziedu vai kumelīšu tējas aromātu, ņem 250 gramu ziedu uz pusotru litru ūdens, vāra 10 minūtes. Nokāš un lej vannā. Izteikti nomierinoša iedarbība būs vīgriežu vannai, savukārt piparmētra uzmundrinās.

 

Nesteigties ne pirms, ne pēc
Svarīga ir mierīga atmosfēra pirms procedūras un vismaz 20 minūtes pēc, turklāt telpai jābūt pietiekami siltai, lai nebūtu krasa kontrasta. Pirms vannas var ādā mazliet «iemasēt» medu. Ja apkures sezonu saimnieks vēl nav sācis un kontrasti nav jūsu norūdīšanās procedūru klāstā, noslaucīties un saģērbties nepieciešams bez īpašas kavēšanās.


Labākais sāls, ko pievienot vannai, ir jūras sāls, kas nenoslogos ādu ar papildu ķimikālijām «krāsai un garšai», toties gādās par bioloģiski aktīvām vielām. Līdzīgi kā kumelīšu tēja, jūras sāls mazinās iekaisuma procesus gan ādā, gan locītavās. Cik daudz sāls nepieciešams kādam ūdens daudzumam, parasti norādīts uz iepakojuma. To ber zem tekoša ūdens un izšķīdina. Savukārt aromātiskās vannas bumbas izšķīdīs pašas - tās vienkārši palaiž ūdenī. Vesela bumba vannai var būt par stipru, iesākumā izmēģiniet pusi. Rūpnieciski ražotās nav ieteicamas sievietēm, kurām ir īpaši jutīga maksts mikroflora.
Aromātiskajā vannā nemazgājas ar ziepēm, toties pēc tās var noberzties ar raupju dvieli.

 

Mazliet piesardzības
Ja ir nodoms izmantot aromātiskās eļļas, jāņem vērā, ka tās var izraisīt alerģisku reakciju. Epilepsijas slimniekiem un grūtniecēm, bērniem līdz gada vecumam pirms aromātterapijas (vannas, aroma­lampas) vajadzētu konsultēties ar ārstu.

 

Pirms ēteriskās eļļas sākt izmantot ārstnieciskos nolūkos, nepieciešams izdarīt proves pārbaudes, vai organismam nav pretējas reakcijas. Pilienu eļļas sajauc ar augu eļļu un ieziež tuvu padusei vai elkoņa iekšpusē. Ja neveidojas alerģiska reakcija, šo eļļu var lietot. Ja āda kļūst sarkana, ēteriskās eļļas maisījumu nomazgā ar to pašu augu eļļu - tas ir efektīvāk nekā ūdens un ziepes.


Vannoties nav ieteicams sēnīšslimību gadījumā, cukura diabēta pacientiem, tiem, kuriem ir vēnu saslimšanas. Diezgan tradicionāls atgādinājums - ja jums ir kāda hroniska kaite, aprunājieties ar ārstu, pirms mēģināt kādas īpašas procedūras savai labsajūtai vai veselībai.