Dārznieka gudrības pūrā

Daukstu zemnieku saimniecības “Vāveres” īpašnieces Kristīnes Gangnusas bizness - siltumnīcas
Kārdinošas zemenes, kas cita pēc citas steidz sārtoties, podi ar dažādos toņos krāšņi ziedošām nokarenajām petūnijām, lizantēm un lobēlijām, garumā stiepjas dažādu šķirņu tomāti un paprika, ar katru dienu spēkā pieņemas kabaču un gurķu stādi. Par to visu ikdienā gādā Daukstu pagasta zemnieku saimniecības “Vāveres” īpašniece 24 gadus vecā Kristīne Gangnusa, kura ir apjomīgas siltumnīcas pavēlniece.
Kristīne neiztiek arī bez palīgiem. Tie ir viņas vecāki, kuriem pašiem ir sava zemnieku saimniecība ar līdzīgu nosaukumu - “Vāverītes”, vecmāmiņa Anna, kura vislabāk jūtas tirgū, pircējiem piedāvājot saimniecībā izaudzēto produkciju, kā arī Kristīnes dzīvesdraugs Mairis un divus gadus vecais dēliņš Kristers, kurš ir pats pirmais sārto zemeņu degustētājs.
“Manai zemnieku saimniecībai šis ir trešais darbības gads. Pirmajā gadā bijām domājuši saimniecībā izveidot granulu cehu, kur granulas tiktu ražotas no salmiem, bet viss neizdevās tā, kā bijām iecerējuši. Tad maijvaboļu kāpuri sāka iznīcināt lauka zemeņu platības. Mums radās ideja par zemeņu audzēšanu siltumnīcā, tāpēc uzbūvējām šo siltumnīcu, kas ir septiņus metrus plata un divdesmit metrus gara. Pagājušajā gadā siltumnīcā iesējām pārlieku daudz tomātu, tāpēc šogad, saprotot savu pērnā gada kļūdu, daudz vairāk piedomājām, ko un kā audzēt,” stāsta Kristīne. Pieredze rodas tikai tad, ja kaut kas tiek mainīts un eksperimentēts, tāpēc jaunā zemniece var neskopoties ar uzslavu gan veselīgajiem tomātu stādiem, gan krāšņajām puķēm podos, par zemenēm nemaz nerunājot.
Siltumnīcas platību izplāno
Sev parocīgā vietā Kristīne novietojusi siltumnīcas grāmatvedību, lai būtu zināms, kādas šķirnes tiks audzētas, cik sēklu iesēts, cik stādu varēs no tām iegūt. “Mums agri pavasarī siltumnīca bija pilna ar lociņiem un salātiem. Loki jau ir apēsti un pārdoti. Kad atbrīvosies viena siltumnīcas puse, to atvēlēsim gurķu audzēšanai, jo stādi pagaidām vēl atrodas podiņos. Būs arī tomāti, jo pavasarī absolūti visus tomātu stādus pārdot neizdodas. Katru gadu esam nolēmuši izmēģināt jaunas tomātu šķirnes. Piemēram, šogad izmēģināsim trīs dažādas aveņu tomātu šķirnes, jo mums pašiem šie tomāti ļoti garšo. Kura no šķirnēm būs labāka, to paturēsim. Pirmo gadu audzējam arī papriku,” stāsta Kristīne.
Viņa pārliecinājusies, ka šogad tirgū bijuši pieprasīti puķu dēsti. Jau šobrīd, domājot par nākamo gadu, saimniecībā ir plānots rudenī uzbūvēt vēl divas apjomīgas siltumnīcas, kam nebūs polikarbonāta, bet gan plēves pārsegums. Vienā no šīm siltumnīcām ir iecerēts audzēt dažādu krāsu atraitnītes, pēc kurām tirgū vienmēr ir liels pieprasījums. “Atraitnītēm polikarbonāta siltumnīcā ir par karstu, tāpēc tām piemērota ir siltumnīca ar vēsāku gaisa temperatūru. Siltumnīcā sākam rosīties februāra beigās. Šoruden siltumnīcā plānojam ierīkot kārtīgu apkuri, lai varētu iestādīt arī tulpes agrai uzziedināšanai. Vēl jāpadomā arī par apgaismojumu tumšajos vakaros,” Kristīne dalās savos plānos. Viņai nav lauksaimnieka izglītības, tāpēc galvenās dārznieka gudrības tiek smeltas no vecmammas un mammas zināšanu pūra. Galvenokārt tās saistoties ar zemeņu audzēšanu. Siltumnīcas celiņus Kristīne šogad apzināti izklājusi ar salmiem, kas pasargā no smilts un kūdras putekļiem.
Iepērk saldētus stādus
Zemenes, kas šobrīd jau ienākas siltumnīcā, audzētas no stādiem, kas saldētā veidā pasūtīti no Holandes, jo no šādiem stādiem audzētām zemenēm ogas ienākas salīdzinoši agrāk. Lasot zemenes pārdošanai, ogas tiek nevis noplūktas, bet nogrieztas, lai tās netiktu saspiestas, jo siltumnīcā ienākušās zemeņogas ir mīkstākas. “Pagājušajā gadā eksperimentējām, kāda augsne vislabāk patīk zemenēm, līdz sapratām, kura kūdra ir vislabākā. Kad siltumnīcā audzētajām zemenēm ogu raža būs beigusies, tās izstādīsim tīrumā. Pavasarī tiks pirkti atkal jauni stādi. Rudenī no laukā augušajām zemenēm tiek ņemti stādi, stādīti siltumnīcā, lai tos pavasarī varētu pārdot pircējiem.
Saimniecībā pagaidām vēl nelielā platībā tiek audzētas arī krūmmellenes. To platību arī ir plānots palielināt. Kristīne stāsta, ka jau esot izveidojies šo ogu cienītāju pulks. “Pagaidām ar visu vēl tiekam galā pašu spēkiem. Ja cītīgi strādā, nopelnīt ir iespējams. Līdz šim esam iztikuši arī bez projektu rakstīšanas un Eiropas fondu līdzekļiem. Varbūt rudens pusē nāksies iesniegt projektu jau pieminētās apkures sistēmas ierīkošanai siltumnīcās. Ja siltumnīcu būs vairāk, iespējams, nāksies algot arī palīgus,” bilst Kristīne. Pamazām tiek pētītas tirgus iespējas ne tikai Gulbenē, bet arī Alūksnē un Lejasciemā. Izzināts arī pircēju pieprasījums, jo ir cilvēki, kas jau ielāgojuši, ka saimniecība “Vāveres” atrodas gandrīz pašā Staru centrā, tāpēc stādus brauc iegādāties uz vietas.
Kristīne bilst, ka nekad neesot domājusi, ka varētu veidot savu zemnieku saimniecību, būvēt siltumnīcas un audzēt dažādus stādus un puķes. “Mācījos Valmierā Vidzemes augstskolā, kur biju apņēmusies savu profesiju saistīt ar tūrismu. Sapratu, ka šī izvēle tomēr nav domāta man, tāpēc iestājos Juridiskajā koledžā un izskolojos par jurista palīgu. Šajā amatā strādājusi gan netiku. Tagad augstskolā “Turība” studēju par juriskonsulti. Esmu izvēlējusies e-studijas, kas manā un jebkura jaunieša situācijā, kad ir arī jāstrādā, ir visideālākais variants. Mājās, kad ir laiks, visu apgūstu un augstskolā tikai nokārtoju eksāmenus. Protams, ir jādisciplinē sevi mācīties,” stāsta Kristīne. Ja būs nepieciešams, viņa ir gatava iegūt arī lauksaimnieces izglītību.
Kristīne iesaka
◆ Izpiķējot tomātu, paprikas un puķu dēstus, ieteicams tos stādīt kūdras, melnzemes un biohumusa maisījumā.
◆ Polikarbonāta siltumnīcā zemeņu raža ienāksies daudz ātrāk nekā siltumnīcā ar plēves pārsegumu.
◆ Petūnijām vecie ziedi obligāti nav jāizrauj. To var darīt, ja puķes īpašniekam tie nepatīk. Lai tās ilgāk un krāšņāk ziedētu, petūnijas mēslo ar kristalonu.
◆ Kamēr tomātu stādi ir mazi, ūdeni lej visam stādam. Kad tas paaudzies, tad tikai uz saknēm. Polikarbonāta siltumnīcā tomātus laista katru otro dienu.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"