“Silmači” gatavojas lielajam pasākumam

Atbalstu sniedz vietējie Druvienas cilvēki
Druvienas “Silmačos” pēc nepilna mēneša sabrauks viesi no malu malām, lai līksmotu, svinētu vasaras saulgriežus un baudītu tradicionālo un neaizmirstamo Jāņu izrādi - Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos” Latvijas Nacionālā teātra izpildījumā, bet tikmēr tur vēl tiek steigti dažādi darbi. “Kopš pirmā Nacionālā teātra brīvdabas uzveduma “Silmačos” šogad aprit 30 gadi. Arī muzejs šogad svin 30 gadu jubileju. Prieks, ka vietējie Druvienas uzņēmumi un cilvēki atbalsta muzeju. Ar uzņēmuma “Imu” atbalstu, kas sarūpēja materiālus, tapa arī puķu kastes, kas izvietotas pie muzeja logiem. Tās izgatavoja un uzstādīja Jānis Tirziņš. Savukārt puķes mīļi atvēlēja vietējais Druvienas cilvēks Gatis Smala, kurš tagad dzīvo Iecavā. Šīs skaistās atraitnītes tika iestādītas gan puķu kastēs, gan arī pie “Silmaču” uzraksta. Vietējā galdniecība, kurā saimnieko Andris Zvejnieks, muzejam gatavo kājslauķi, lai viesi muzejā varētu ienākt tīrām kājām. Visi uzņēmēji ir tiešām ļoti atsaucīgi.”
Kad ar “Silmaču” muzeja vadītāju Sandru Āri tikāmies februārī, viņa atzina, ka sapnis par izrādes atgriešanos Druvienā beidzot ir piepildījies, bet nu būs jāsāk daudz strādāt, lai pienācīgi uzņemtu visus viesus, kas ieradīsies jūnijā. Tagad, ierodoties “Silmačos”, pārsteidz skatuves pārvērtības. Tai ir uzbūvēts otrais stāvs. S.Āre uzsver, ka izrādes režisorei Indrai Rogai ir modernāks skatījums, tādēļ skatītājus sagaida izmaiņas un pārsteigumi. “Kopš 1902.gadā ir uzrakstīta luga “Skroderdienas Silmačos”, ir aizritējis ļoti daudz gadu. Skatuves otrajā stāvā dzīvos “Silmaču” gariņi, kas no augšas vēros šodienas “Silmaču” saimes darbošanos,” stāsta S.Āre. Viņa atklāj, ka skatuves celtniecība sākusies jau aprīļa pēdējā nedēļā. “Pēc scenogrāfa Mārtiņa Vilkārša rasējumiem visus skatuves pārbūves darbus veica amatnieks Jānis Āre, kuram piepalīdzēja dēli. Tas prasīja vairāk nekā mēnesi ilgu darbu. Par kokmateriāliem un palīdzību ir jāpateicas arī vietējam uzņēmumam “Imu”,” stāsta S.Āre. Viņa piebilst, ka šobrīd šeit strādā arī Gulbenes labiekārtošanas iestādes darbinieki, kas būvē, piemēram, platformu muzikantiem. Viens no lielākajiem darbiem, kas vēl ir atlicis, ir uzlikt skatuvei grīdu. 4.jūnijā šeit jau norisināsies izrādes ģenerālmēģinājums, un tad jau visam ir jābūt kārtībā. “Viens no pēdējiem lielākajiem darbiem, protams, būs salikt solus. Skatītāji varēs sēdēt uz 30 gadus veciem soliem. Šeit ir paredzētas 4100 sēdvietas. Pārējie skatītāji varēs apmesties uz sedziņām turpat zālītē pļaviņās. Lielākais skatītāju pieplūdums bija 1989.gadā, kad bija 11 000 skatītāju, jo mums ciemos bija arī “Čikāgas piecīši” un pirmā Vispasaules latviešu ārstu kongresa dalībnieki,” stāsta S.Āre.
Darba ir daudz
S.Āre priecājas, ka ir sakārtota arī elektrība. Arī muzeja pagalmā tiks izvietota laterna, kas vakara stundās turpmāk radīs šeit gaismu. Viņu ļoti iepriecina arī Valmieras tehnikuma Rankas teritoriālās struktūrvienības audzēkņu izgatavotās tualetes, kas tika dāvātas muzejam. “Darba ir daudz, bet, ja ir daudz darbīgu roku, kas palīdz, tad jau arī darbi sokas raitāk,” saka S.Āre.
“Darbi jau šobrīd rit uz vienu pusi. Gandarījums par paveikto noteikti būs pēc tam. Kamēr vēl ir šis skrējiens, to tā neizjūt, taču prieks ir noteikti, ka šeit atkal notiks šī izrāde un cilvēki šeit pulcēsies. Domāju, ka liela daļa cilvēku šeit ieradīsies, tieši vēlēdamies izbaudīt šīs atmiņas,” saka Druvienas pagasta pārvaldes vadītājs Juris Graumanis.
Saņem dāvinājumus
Muzeja vadītāja stāsta, ka muzeju arī šopavasar apmeklē dažādi viesi, ekskursanti, tiek rīkoti dzimtas salidojumi, muzejs saņem arī dāvinājumus, no Ogres, piemēram, ir saņemta Pētera Ušpeļa darināta zaļā krūze ar 12 mazajām krūzītēm. “Nupat saņēmām arī interesantu svečturi, kas ir nācis no Mazsalacas. Muižkunga kalpone, kurai bija vairāk nekā 90 gadu, nomira, un cilvēki, kas viņu kopa, nolēma, ka šis svečturis varētu labi iederēties šeit muzejā,” stāsta S.Āre. Gulbenes novada pensionāru biedrības “Atspulgs 5” pārstāvji, viesojoties muzejā, uzdāvināja rododendru, kas tika iestādīts pie Imanta Ziedoņa uzstādītā “Silmaču” piemiņas akmens. “Kaut pavisam nedaudz, bet katrs vēlas kādu savu artavu šeit ielikt,” atzīst S.Āre.
Jāatgādina, ka 23.jūnijā uz pasākuma norises vietu Druvienā kursēs īpaši norīkots autobuss no Gulbenes. Izbraukšana paredzēta pulksten 16.00 no Gulbenes, atgriešanās – pulksten 24.00 no Druvienas. Maršruts: Gulbenes kultūras centrs-Galgauska-Tirza-Druviena. Biļetes cena vienā virzienā ir 2 eiro, turp un atpakaļ - 4 eiro. Biļetes var iegādāties iepriekš Gulbenes autoostā vai uz vietas autobusā. Interesenti ir aicināti pieteikties braucienam līdz 20.jūnija pulksten 16.00 pa tālruni 26557582 vai 64497729.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"