Nav svarīga tikai peļņa vien!

Uldis Misiņš ir gatavs atbildēt uz visiem jautājumiem
Lizuma sabiedrība ir sacēlusi vētru ūdens glāzē, uzzinot par pašmāju SIA „Avoti SWF” ideju veidot vairāk nekā 20 miljonus eiro vērto koģenerācijas staciju un kokskaidu granulu ražotni. Iecerei ir gan savi piekritēji, gan kritizētāji, kuri uzsver, ka ražošanas teritorija atrodas pārāk tuvu pagasta centram. SIA „Avoti SWF” direktors Uldis Misiņš „Dzirkstelei” apliecina – viņš izturas ar cieņu pret visiem viedokļiem un aicina uz dialogu.
- Kāpēc līdzās SIA „Avoti SWF” vēl ir vajadzīga arī kokskaidu granulu ražotne?
- Tas ir saistīts ar visu resursu ekonomisku izmantošanu. Lai saražotu mēbeles kubikmetra apjomā, ir jāizmanto divi kubikmetri dēļu. Daļu atgriezumu un skaidas sadedzinām savā katlumājā, lai nodrošinātu ražotni ar siltumu, daļu – pārdodam. Bet kāpēc mums rīkoties tik izšķērdīgi, kāpēc „vizināt” skaidas, ja paši uz vietas varam ražošanā izmantot pilnīgi visu koksni un papildus radīt vēl vienu eksportējamu produktu – kokskaidu granulas. Tāds ir mūsu uzstādījums – izmantot un pārstrādāt visu līdz pēdējam, piedāvājot beigās pircējam. Lizuma kokskaidu granulu ražotne apjomu ziņā būs mazāka par Gulbenes tuvumā esošo SIA „Latgran”. Lizumā gadā plānots saražot 108 120 tonnas granulu. Tāda ir ražotnes tehnoloģiski aprēķinātā jauda. Ražošanas vajadzībām iepirksim 160 000 kubikmetrus malkas. Pārējās izejvielas veidos koka atgriezumi no SIA „Avoti SWF” ražošanas, kā arī koka skaidas un šķelda vēl no citām Gulbenes un tuvējo novadu kokzāģētavām.
- Jūsu uzņēmuma teritorijā jau top arī koģenerācijas stacija!
- Koģenerācijas stacijā var sadedzināt sasmalcinātus zarus, skujas un tā saražot elektrību un siltumu. Stacijā kā kurināmo izmantosim vislētākos pārpalikumus no koksnes, kā arī daudz tāda materiāla, kas šodien tiek atstāts sapūdēšanai mežā. Mēs labprāt stacijā pieņemsim sadedzināšanai celmus, ja vien būs kāds, kas tos savāc un atved. Varam izmantot visu koka mizu, no kuras atbrīvojas kokzāģētavās. Daudzi uztraucas un saka: „Jūs baļķus dedzināsit!” Kādas muļķības! Mēs neesam tik bagāti, lai tā rīkotos. Koģenerācijas stacijā izmantosim pašu lētāko kurināmo. Viss šķietami nevajadzīgais tiks savākts un izmantots. Saražotā siltuma pietiks gan SIA „Avoti SWF” vajadzībām mēbeļu ražošanā, gan pagasta sildīšanai, gan mazvērtīgās koksnes kaltēšanai, lai pēc tam to izmantotu granulu ražošanai. Gribu precizēt – SIA “Avoti SWF” investēs kokskaidu granulu ražotnes izveidē 12 miljonus eiro, bet 11 miljonus koģenerācijas stacijas izveidē investē SIA “Eko NRG”, kurā esmu līdzīpašnieks.
- Ir cilvēki, kuri Lizumā uzskata, ka bērnudārzs pagastā ir vajadzīgs tikai Misiņa kungam!
- Mani bērni ir izauguši lieli un mazbērnu vēl nav. SIA „Avoti SWF” darbinieku bērniem gan vajag. Ir bijis tā, ka gada laikā mūsu darbiniekiem piedzimt 20 un pat vairāk bērnu. Bet ne jau tikai mūsu uzņēmuma darbiniekiem dzimst bērni. Ir pagastā vēl citi lielie darba devēji. Tāpēc droši var sacīt – bērnudārzs ir vajadzīgs Lizumam. Labi, ka ne tikai es, bet vēl citi to saprot. Paldies Lizuma vidusskolas direktorei Irēnai Ābeltiņai! Ar pašvaldību esam runājuši par bērnudārza nepieciešamību. Un ne tikai par to. Lizumā būtu jābūvē arī dzīvojamās mājas. Pašvaldība to negrib darīt. Tāpēc meklējam variantus, kā piesaistīt investīcijas. Varu apgalvot – arī šajā ziņā Lizumā būs attīstība.
- Kāpēc SIA „Avoti SWF” ražošanu paplašina tik pietuvināti pagasta centram?
- Visiem ir zināms, ka uzņēmums neizveidojās tukšā vietā. Tas radās uz kolhoza bijušo mehānisko darbnīcu, noliktavu, laukumu bāzes. Protams, arī tālākā būvniecība un attīstība var notikt tikai tur, kur ir atbilstoša infrastruktūra. Par infrastruktūras radīšanu un sakārtošanu, savukārt, tradicionāli gādā pašvaldība. Uzņēmējs vienmēr raudzīsies uz šādu teritoriju ar interesi. Tas ir likumsakarīgi un savstarpēji izdevīgi, jo uzņēmējdarbība – tās ir darba vietas, tie ir nodokļi, tā ir ekonomiskā attīstība. Pašvaldība ir ieinteresēta, lai tas viss būtu. Lizumā nevienam nebūtu izdevīgi, ja koģenerācijas stacija tiktu uzbūvēta kaut kur tālu mežā. Šāda stacija taču ir lēta siltuma nodrošinātāja iedzīvotājiem! Jā, mēs ar nostalģiju varam raudzīties uz citiem novada skaistajiem dabas stūrīšiem – Druvienu, Mālmuižu, Tirzu. Brīnišķīgi, ka mums ir šādi tīrradņi! Bet tas nenozīmē, ka varam un drīkstam apturēt zinātniski tehnisko progresu savā Lizuma pagastā. Starp citu, starp SIA „Avoti SWF” darbiniekiem ir daudz druvēniešu, tirzmaliešu. Pavisam mūsu uzņēmumā šobrīd divās maiņās strādā vairāk nekā 365 cilvēki. Gadā eksportam saražojam koka mēbeles kopsummā par 30 miljoniem eiro. Tās ir dažāda veida plauktu sistēmas un mēbeles 3 līdz 10 gadus veciem bērniem.
- Vai pie jums strādā izlases darbinieki?
- Puse no visiem – noteikti. Tie ir tādi cilvēki, kopā ar kuriem varam iet caur uguni un ūdeni. Ar viņiem problēmu nebūs. Nākamie 25 procenti darbinieku ir tādi, kuriem ir nepieciešams atbalsts, stimuls attīstībai, izaugsmei. Un tad ir aptuveni 25 procenti tādu darbinieku, kuri diemžēl pēc algas dienas vai kāda cita iemesla dēļ var neatnākt uz darbu. Kad taujāju pēc iemesla, atbilde skan tā: „Man bija problēmas.” Es tad parasti atbildu: „Bet ja nu man algas izmaksas dienā rastos „problēmas”?” Ja kāds uz darbu atnāk „aizdomīgā izskatā”, lūdzam iepūst alkometrā. Ir atsevišķi gadījumi, kad tas ir bijis reizē un vietā. Taču cenšamies palīdzēt cilvēkiem. Ja izdodas pārliecināt par nepieciešamību ārstēties no atkarības, uzņēmums palīdz to darīt. Ir tādi, kas pēc tam ir teikuši paldies. Ir arī daļa tādu darbinieku, kuriem grūti strādāt fizisku darbu astoņas stundas dienā. Pietrūkst fiziska spēka un morālas izturības! Tāpēc uzņēmumā ar īpašu cieņu raugāmies uz tiem darbiniekiem, kuri brīvajā laikā sporto, attīsta spēku, izturību, psiholoģisko noturību. Lai popularizētu veselīgu dzīvesveidu, 2.jūlijā Lizumā rīkosim sporta spēles SIA „Avoti SWF” darbiniekiem kopā ar viņu ģimenēm. Pasākuma rīkošanu uzticēsim profesionāļu kompānijai. Būs dažādas atrakcijas gan pieaugušajiem, gan bērniem. Viss notiks Lizuma stadionā un parkā. Bērnu drošībai un viņu interešu respektēšanai tiks algoti pieci prasmīgi cilvēki. Gribam, lai visiem par šo kopā būšanu būtu patiess prieks.
- Vai uzņēmumā esat izjutuši ekonomiskās krīzes gadus?
- SIA „Avoti SWF” krīze nekad nav bijusi. Laika periodā, par kuru jūs runājat, uzņēmumam bija ļoti labi peļņas rādītāji. Tas tāpēc, ka sadarbības partneri mums ir dažādās pasaules malās. Ja vienā vietā mūsu produkcijas pārdošanas apjoms krītas, citur tas savukārt ir stabils un pat palielinās. Savu produkciju pārdodam ārpus Latvijas visos kontinentos, izņemot Dienvidameriku un Antarktīdu, jo tur pingvīniem mūsu mēbeles nevajag. Šodien SIA „Avoti SWF” ir devītais lielākais uzņēmums Vidzemē, Baltijā lielākais masīvo koka mēbeļu ražotājs, kā arī viens no respektējamākajiem šāda veida uzņēmumiem Eiropā. Mēs nevaram atļauties strādāt „pa roku galam”.
- Pasakiet vienkāršiem vārdiem – kas ir SIA „Avoti SWF”?
- Tas ir ģimenes uzņēmums! Juridiski īpašnieks ir viens – es. Tāpat arī topošajai kokskaidu granulu ražotnei, bet koģenerācijas stacijā esmu daļu īpašnieks. Taču faktiski šajā biznesā ir arī mana dzīvesbiedre Aida un dēli Jānis un Pēteris. Bērnus neesmu mudinājis par katru cenu nākt strādāt uz SIA „Avoti SWF”. Tā dēliem bija pašu izvēle, lai gan viņi tika saņēmuši vēl citus un pat labākus piedāvājumus no ārzemju firmām. Tomēr neesmu arī atturējis savus bērnus nākt strādāt kopā ar vecākiem. Meita Zanda nav pievienojusies ģimenes uzņēmumam, viņa ir juriste un strādā Lielbritānijā. Abi ar Aidu pēc izglītības esam lauksaimnieki, sapazināmies, strādājot kolhozā. Var teikt, ka mūsu vienīgais darba devējs ir bijis kādreizējais lauksaimniecības ministrs Jānis Dūklavs. Pēc tam sākām paši sevi nodrošināt ar darbu un lēnām attīstījām kopīgo biznesu. Mūsu darbs ir kļuvis par mūsu dzīvesveidu. Mēs nedomājam apstāties. Tā nav vienkārši naudas pelnīšana. Neviens no mums nestrādā tikai tāpēc. Tas ir sava veida azarts. Kopš es vadu šo uzņēmumu, 22 gadu laikā slimības dēļ darbu esmu kavējis tikai pusotru dienu. Ir interesanti! Nav iemesla slimot.
- Uzskatāt sevi par lizumnieti?
- Protams! Lizumā es kā uzņēmējs esmu ilgāk nekā 20 gadus. Taču mana dzimtā puse ir Jaunpiebalgā. Vienlaikus esmu arī oficiāls Gulbenes iedzīvotājs kopš 2000.gada un tur arī kā privātpersona maksāju nodokļus. Piemēram, 2015.gadā es kā privātpersona nodokļos esmu samaksājis 51 738,29 eiro. Tomēr sevi uzskatu pa daļai kā Lizuma, pa daļai kā Jaunpiebalgas cilvēku. Lizumnieši ir lepni un aktīvi cilvēki. Tur iedarbojas gan vēsturiskā atmiņa vēl no baronu laikiem, no kolhoza laikiem, gan sava nozīme ir pagasta šodienai, uzņēmējdarbības daudzveidībai un stabilitātei Lizumā. Ir cilvēki, kas iet pa priekšu, un ir sekotāji. Tā notiek attīstība.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"