Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ko darīt ar Ļeņina pieminekli?

Diāna Odumiņa

2016. gada 10. jūnijs 00:00

1542
Ko darīt ar Ļeņina  pieminekli?

Novada dome gaida ideju piedāvājumu

Kas gan šobrīd notiek ar Gulbenes Ļeņina pieminekli, kas pilsētas centrālajā skvērā (iepretim vietējās varas administratīvajai ēkai) tika demontēts 1991.gadā? Šo tēmu “Dzirksteles” redakciju aktualizē t rosinājis gulbenietis Alberts Timma.
Viņš stāsta, kā pirms 25 gadiem notika pieminekļa aizvākšana. A.Timma tolaik vadījis uzņēmumu, uz kura bāzes tika radīta SIA “RCI Gulbene”.
“Izskanēja doma, ka ņemtu jau nost (Ļeņina pieminekli – red.). Labprāt! Bet nav jau, kur likt! Es nodomāju - sēž ar mums Vasilijs Zagoruiko, kuram ir teritorija ar hektāriem zemes, bet nav, kur pieminekli nolikt! Es nevarēju izturēt. Pateicu – remontkantorim vietas pietiks! Vēlāk helikopters lidoja pāri Gulbenei. Runāja, ka “omonieši” atbraukuši skatīties, kur Ļeņins palicis,” stāsta A.Timma. Viņš ir pārliecināts, ka piemineklis joprojām atrodas turpat, kur savulaik ticis novietots glabāšanai. A.Timmam stāstīts, ka nenoskaidrots interesents it kā esot centies atlauzt glabātavu. “Droši vien bija iedomājies, ka piemineklis ir izgatavots no krāsainā metāla. Nekā! Tā ir tikai imitācija. Tas ir parasts metāls,” viņš saka. A.Timma “Dzirkstelē” izlasījis gulbenietes Gaidas Limmanes komentāru par Ļeņina pieminekļa glabāšanu un šajā sakarā saka tā: “Ja kāds domā, ka novākto pieminekli līdz šai dienai Gulbenē kāds glabā nostalģijas dēļ, tas ir absurds!”
SIA „RCI Gulbene” valdes priekšsēdētājs Sandis Brekte “Dzirkstelei” apliecina, ka demontētais Ļeņina piemineklis patiešām joprojām atrodas uzņēmuma teritorijā. “Mēs nezinām, kam īsti viņš (Ļeņina piemineklis – red.) pieder. Mēs viņu neaiztiekam, viņš mūs neaiztiek,” saka S.Brekte. Neviens, izņemot “Dzirksteli”, arī neesot interesējies par šo pieminekli. “Dzirkstelei” Gulbenes “ļeņinekli” nofotografēt neizdevās, jo piemineklis atrodas slēgtā glabātavā. Ko darīt ar šo monumentu? Varbūt to varētu izmantot līdzīgi kā Alūksnes pusē, kur Ļeņina galva ir viens no apskates objektiem bijušajā Zeltiņu raķešu bāzē. Bet varbūt vērā ņemama ir Liepājas pieredze, kur vietējais muzejs ar pilsētas pašvaldības atbalstu ir saņēmis divus bronzas zvanus, kas iegūti, Vācijā pārkausējot savulaik Liepājā demontēto Ļeņina pieminekli.
No gulbeniešiem idejas par Gulbenes Ļeņina pieminekļa izmantošanu nav saklausītas. To “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis. Viņš piesauc Lietuvas piemēru, kur Grūtas muzejparkā apskatei ir eksponēti padomju laika pieminekļi un atribūti - sākot ar Ļeņina un komunistiskās partijas biedru pieminekļiem un beidzot ar “sarkanajiem stūrīšiem”, karogiem. “Dodiet idejas, ko darīt! Pārkausēt, atdot lūžņos?” A.Apinītis rosina gulbeniešu iztēli un cer saņemt priekšlikumus. Taču viņš piekodina: “Netiks pieņemta ideja uzstādīt “ļeņinekli” vecajā vietā!”


Uzziņai!

◆ Gulbenē 1991.gadā tika demontēts tēlnieka Jāņa Zariņa veidotais Ļeņina piemineklis, kas pilsētas centrālajā skvērā tika uzstādīts 1970.gadā. Gulbenieši atceras, kā demontētais piemineklis atvērtā automašīnā guļošs vests projām un vēl uz atvadām “sveicinājis” tautu ar augšup pacelto roku. Pirms šā pieminekļa Gulbenē bija cits “ļeņineklis”. Tas tika uzstādīts tagadējā Jaunatnes parkā 1954.gadā un tika noņemts kādu brīdi pirms jaunā pieminekļa uzstādīšanas.