Apkārtmērs – 6 metri!

Simtgadīgu liepu vēlas iekļaut dižkoku reģistrā
Daudzas latvju sētas var lepoties ar dižiem kokiem, kurus saimnieks stādījis: piedzimstot dēlam – ozolu, bet meitai – liepu. Beļavas pagasta “Arņu” pagalmā pie mājas aug ozols, bet nedaudz tālāk – iespaidīga vecuma un apjoma liepa, kuras četru žuburu apkārtmērs pārsniedz 6 metrus.
Dižkoku mērīt var jebkurš
“Pirms kāda laika skatījos televīzijas pārraidi, kurā tika minēta liepa pie mūsu mājas, kuru neviens neesot pieteicis kā dižkoku. Tāpēc domāju, ka to vajadzētu pieteikt. Esmu dzimusi gulbeniete. Kad vēl biju meitene, nācu šurp pie radiem un vienmēr priecājos par liepu, kas jau tad bija liela. Tiesa, zari tolaik nebija līdz pašai zemei kā tagad. Sargāju, lai neviens nelauztu zarus, liepziedus tējai lasot,” stāsta “Arņos” dzīvojošā Erna Krigerte.
Viņai šogad palika 85 gadi, tātad liepa noteikti ir vecāka par simt gadiem. Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldē “Dzirkstele” noskaidroja, ka “Arņu” liepa pagaidām nav reģistrēta dižkoku sarakstā. Tajā ir iekļauta cita liepa, kas aug pie “Kļaviņu” mājām. “Lai varētu reģistrēt dižkoku, ir jānoskaidro tā apkārtmērs krūšu augstumā. To var izdarīt gan eksperts, gan jebkurš cilvēks, lai pēc tam nosūtītu pieteikumu Dabas aizsardzības pārvaldei,” informē Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris vides aizsardzības jautājumos Andris Barkāns. Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese Pabērza informē, ka var rīkoties arī vienkāršāk, brīvā formā informāciju nosūtot uz pārvaldes elektronisko pastu, vai arī piezvanīt, norādot tā koordinātes, lai varētu koku atrast un uzmērīt. “Dzirkstele” apņemas nosūtīt Dabas pārvaldei informāciju par liepu pie “Arņiem”.
Saraksts pildās gausi
Latvijā aizsargājamo dižkoku saraksts arvien pildās gausi. Dabas aizsardzības eksperti uzskata, ka kopumā valstī varētu būt 20 tūkstoši dažādu sugu dižkoku, bet patlaban apzināti un aizsargājami ir tikai piektā daļa. Tādēļ nereti gadās, ka dižkoki tiek likvidēti vai apdraudēti, tos nepareizi apsaimniekojot. Lai dižkoku reģistrācija ritētu raitāk, noderīga ir iedzīvotāju un entuziastu palīdzība. Pašlaik aizsargājamo dižkoku sarakstā dominē ozols un liepa, kā arī priedes, vīksnas, gobas, kļavas, bet pavisam maz ir egļu. Līdz šim maz uzmanības pievērsts pīlādzim, iespējams, uzskatot, ka šī suga nevar ietilpt dižkoku sarakstā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"