Dzirkstele.lv ARHĪVS

Skaistie un smaržīgie ziedi

Malda Ilgaža

2016. gada 30. jūnijs 00:00

573
Skaistie un smaržīgie ziedi

Daukstu pagasta zemnieku saimniecībā “Pļavnieki” vecāku Ingrīdas un Guntara Sebru zemes mīlestību ir pārmantojuši arī visi viņu pieci bērni. Īpaši meitas Gundega un Ieva, kuras atšķirībā no vecākiem, kuri iekopuši augļu dārzu, kā arī lielās siltumnīcās audzē tomātus, gurķus, lokus, salātus, redīsus, dilles un vēl citas kultūras, audzēs puķzirnīšus, jo skaisti un smaržīgi ziedi patīkot un arī piestāvot sievietēm. “Ieva ir sponsore, bet es – galvenā puķuzirņu aprūpētāja,” saka Gundega, kura kopā ar māsu šo ziedu daudzveidību piedāvā arī gulbeniešiem.

Puķzirnītis - trīsdienītis
Gundega Jelgavā studē Lauksaimniecības universitātē, lai iegūtu agronoma diplomu. Viņa stāsta, ka puķzirnīšu audzēšanai sākumā pavisam nelielā apjomā pirmā pievērsusies Ieva. Šis ir otrais gads, kad puķzirnīši vienā no siltumnīcām tiek audzēti jau salīdzinoši lielākā platībā. “Lielāko daļu tā laika, kad zied puķuzirņi, par tiem gādāju es, jo mājās esmu daudz biežāk nekā Ieva, kura pēc profesijas ir elektroinženiere. Viņa strādā Rīgā ar dažādiem projektiem,” stāsta Gundega.
Sākumā abas māsas pievērsušās rožu audzēšanai. Diemžēl tām lielu kaitējumu nodarījušas ūdensžurkas, tāpēc rožu stādījumu nācies atjaunot.
“Aptuveni pāris gadus ieturējām pauzi un rozes to cienītājiem nepārdevām, bet vēlāk bija grūti atkal ieiet tirdzniecības apritē. Nolēmām - ja reiz iznīka, tad iznīka. Rozes nav domātas mums, tāpēc nolēmām, ka audzēsim kaut ko citu. Ieva ierosināja, ka rožu vietā varētu audzēt puķzirnīšus, jo tie ir smaržīgi, gaisīgi, ar dažādu krāsu toņu ziediem. Vienīgais mīnuss ir tas, ka vāzē tie stāvēs tikai trīs dienas,” skaidro Gundega.
Viņa sēšanai iegādājas tikai profesionālās puķzirnīšu sēklas. Pirmajā to audzēšanas gadā pirkta gan profesionālā, gan veikalos nopērkamā puķzirnīšu sēkla, jo audzētājas uzskatījušas, ka starp augiem nebūs lielas atšķirības, tomēr praktiskā pieredze šo uzskatu mainījusi. Izrādījies, ka ar veikalā nopirktajiem puķzirnīšiem nācies nedaudz vilties, jo tie visi nesadīguši, ziedi bijuši salīdzinoši mazāki, mazāks bijis arī ziedkāts, tāpēc no tiem bijis daudz grūtāk veidot pušķus. No profesionālajām sēklām iegūst tikai lielziedu puķzirnīšus. To garais ziedkāts ļauj no ziediem veidot dažādas virtenes, oāzes, kā arī dažādi eksperimentēt.

Romantiskie toņi un bites
Lai puķzirnīši izceltos ar krāsu toņu daudzveidību, meitenes, pērkot to sēklas, izvēlas gan konkrētus toņus, gan arī sēklu maisījumu, lai ziedēšanas laikā katrs zieds būtu kā pārsteigums. “Iepriekš nekad nevar uzminēt, kurš krāsu tonis konkrētajā gadā būs pircēju vispieprasītākais. Man pašai personīgi patīk visi toņi, lai gan puķu pušķī labprātāk izvēlos maigos toņus, jo tie man šķiet romantiskāki. Sarkanā krāsa pušķos ir nosacīti,” Gundega atklāj gaumi. Viņa smejas, ka puķzirnīšu smarža nav atkarīga no tā, kādu mēslojumu saņem augs. Pirms sēšanas augsne tiekot bagātināta ar organisko mēslojumu, bet ziedēšanas laikā puķzirnīši saņem papildmēslojumu, jo ziedi no auga prasa lielu enerģiju. “Uzskatu, ka visvienkāršākā puķe vēlas, lai par to gādā. Ja tam laiku nevar atlicināt, tad labāk audzēt tikai zāli. Ja es papildus studijām strādātu, būtu grūti tikt galā ar puķuzirņiem, jo laiku paņem ziedu novākšana, pušķu veidošana, kā arī dažādu citādu pasūtījumu izpilde. Šogad esmu nonākusi laika trūkumā, tāpēc ir labi, ka palīgā nāk arī mamma. Esmu iesaistījusies vēl vienā jaunā avantūrā. Saimniecībā ir  arī desmit bišu saimes. Universitātē bija nodarbības biškopībā. Pasniedzēja, kura vadīja šīs nodarbības, prata pārliecināt par šīs nozares nozīmīgumu. Manam vectēvam arī bija bites, domāju, kāpēc lai es nepamēģinātu,” stāsta Gundega. Rudenī viņa apmeklējusi biškopības kursus, tāpēc vecāki bilduši, ja jau reiz meita mācās kursos, tad jāpārbauda, cik drosmīga viņa būs pie bišu stropiem. “Ai, teorija par biškopību ir nieks salīdzinājumā ar to, kāda pasaule paveras tad, kad tiek atvērts strops. Tas ir jauns kosmoss! Šķiet, it kā es zinu, kas jādara, bet tad skatos uz mazajiem, niknajiem kukainīšiem un domāju, ar ko sākt. Ah!” izsaucas Gundega. Viņai palīdz arī Ieva. Gundega smejas, ka vecākā māsa Elīna un brālis Jānis, kurš savulaik pievērsies ķirbju audzēšanai, esot pilsētnieki. “Kad sviedīšu pirmo medu, tad jau abi būs klāt.”

Jo vairāk vāc, jo vairāk ziedēs
Puķzirnīšus vāc vairākos klājienos, jo tad ir iespējams ne tikai atbrīvoties no pelēkās puves, ja tāda piemeklējusi stādījumu, bet arī ievērojami pagarināt ziedēšanas laiku. “Divas dienas pēc ziedu klājiena novākšanas atveras atkal jauni ziedi. Griežot ziedus, tiek pagarināts puķuzirņa mūžs. Ir tā, ka cilvēki dārzā iestāda puķuzirņus, tie skaisti zied. Kas zieds ir noziedējis, aizmetas sēklu pāksts. Visa auga enerģija tiek atdota sēklu briedināšanai. Sak, papriecājies par ziediem, tagad vairāk neziedēšu! Ja puķuzirņi ir sākuši ziedēt jūnijā, tad, regulāri nogriežot ziedus, tie atkal no jauna raisīsies līdz pat augustam. Regulāri izgriežu vecos ziedus, neļaujot veidoties pākstīm. Tā ir arī ar citām puķēm,” Gundega dalās pieredzē. Viņa pārliecinājusies, ka puķzirnīšiem tāpat kā jebkuram citam kultūraugam pirmajā gadā ir sevi jāpierāda ziedu tirgū. “Redzot, ka arī Gulbenes tirgū puķuzirņu ir pavisam maz, tos iesējām vairāk. Sākotnēji iesaistījos projektā “Laukiem būt!”. Uz to mani pamudināja draudzene Diāna Supe. Izrādījās, ka tas ir interesants pasākums, jo bija iespēja pieredzes apmaiņā paviesoties daudzās citās saimniecībās. Es vienmēr izmēģinu piedzīvot un izmēģināt kaut ko jaunu. Tā arī audzēju puķuzirņus. Pagaidām tapšanas stadijā man ir arī cidoniju lauks. Vēl pilnībā ir jāierīko lauks, kā arī cidoniju stādi ir ļoti mazi. Tas ir nākotnes jautājums. Zemes mums saimniecībā pietiek, tāpēc domāju arī par garšaugu un ārstniecības augu audzēšanu, lai bitēm būtu dažādi nektāraugi, piemēram, varētu audzēt piparmētras,” prāto Gundega.
Viņa domā par projekta rakstīšanu arī jauno zemnieku atbalstam. Kādiem mērķiem tas būs domāts, meitene pagaidām vēl neatklāj. Viņa priecājas, ka vecāki atbalstot visas viņas avantūras, ļaujot arī kļūdīties. “Kā tad es pati sapratīšu, kas ir domāts man, kas nav? Tētis dažkārt gan visu mazliet dramatizē, bet vecākiem jau tas piestāv.“ Gundega pieļauj, ka nākotnē varētu dot savu artavu vecāku izveidotās saimniecības attīstībai, piemēram, domājot par dārzeņu un citu augu pārstrādi, to papildinot arī ar tūristu piesaisti. “Pavasarī mēs veidojām augļu kokiem vainagus. Es rosināju, ka jāveido desmit cilvēku grupa, kas vēlas apgūt šo darbu. Ieguvēji būs gan šie cilvēki, gan arī mēs paši,” prāto Gundega, kura šobrīd ir praksē Augu aizsardzības dienesta Gulbenes filiālē. ◆

Fakti

◆ Pēc nogriešanas puķzirnīši vāzē vai pušķī ziedēs tikai trīs dienas. 
◆ Puķzirnīši slimībām nepadodas. To ienaidnieks ir tikai pelēkā puve, ko var pamanīt tikai uz ziediem.    
◆ Jo vairāk nogriezīs ziedus, neļaujot veidoties pākstīm, jo puķzirnītis ilgāk ziedēs.