Dzirkstele.lv ARHĪVS

Mēris iztukšo mežus

Mēris  iztukšo mežus

Āfrikas cūku mēris izplatās aizvien vairāk un plašākās teritorijās

Stradu pagastā pagājušajā nedēļā tika atrasti sešu meža cūku līķi. Tika izsaukts Pārtikas un veterinārais dienests, kas noņēma analīzes, lai veiktu pārbaudi, vai cūkas nav inficējušās ar Āfrikas cūku mēri. Paredzams, ka atbildes būs nākamnedēļ. 
Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes inspektore Maija Drozdova atzīst, ka Stradu pagastā nobeigušās meža cūkas nav vēl reģistrētas kopējā informācijā. PVD mājaslapā redzams, ka laikā no 18. līdz 22.jūlijam trīs beigtas meža cūkas ir atrastas Litenes, pa vienai – Lizuma un Rankas pagastā. Paraugi slimības konstatēšanai netiek ņemti no visām sešām vienā vietā Stradu pagastā atrastajām meža cūkām, jo šādās situācijās parasti tiek konstatēts, ka visas ir mirušas no Āfrikas cūku mēra. “Cik izmeklējumi ir veikti, neviena atbilde nav bijusi negatīva. Tomēr ne visas cūkas ir kritušas nesen, dažas atrod ogotāji un sēņotāji pēc smakas,” norāda M.Drozdova. Viņa atzīst, ka meža cūku ir krietni mazāk, tāpēc arī mednieki mazāk nes nomedīto cūku paraugus.
Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris medību jautājumos Laimonis Kļaviņš stāsta, ja pērn un gada sākumā varēja runāt par to, ka ir vietas, kur nav slimu cūku, tagad viennozīmīgi var teikt, ka mēris ir visur – gan Gulbenes novadā, gan visā virsmežniecības teritorijā. “Un tas bija prognozējams, ka saasinājums būs vasarā, jo siltais laiks veicina mēra izplatību,” norāda L.Kļaviņš.
“Dzirkstele” jau rakstīja, ka jūlija sākumā Āfrikas cūku mēris konstatēts vienai meža cūkai Rankas pagastā.
Mednieki “Dzirkstelei” stāsta, ka meži no cūkām esot tukši. Mednieks no SIA ”A.G.Ezernieki” Andris Graumanis, kurš medī Druvienas pusē, stāsta, ka viņu teritorijā meža cūku patiešām nav. Pirms neilga laika arī viņi atraduši beigtas cūkas. Arī mednieku kluba “Lāčauss” pārstāvis Ainārs Garais “Dzirkstelei” atzīst, ka meži ir izteikti tukši no cūkām. Viņš domā, ka tās apmirušas no cūku mēra. Beigtas cūkas šogad neesot nācies atrast, bet pērn tādas ir bijušas. Arī daļa nomedīto meža cūku esot bijušas slimas. To, noņemot analīzes, atklājis Pārtikas un veterinārais dienests.
Par to, ka meža cūku palicis maz, priecājas zemnieki. Stradu pagasta zemnieku saimniecības “Rubeņi” saimnieks Aivars Pabērzs stāsta, ka viņam vasarāji šogad netika postīti. “Salīdzinot ar citiem gadiem, meža cūku pēdas redzu reti. Strādnieki, kuri zāģē mežā kokus, man stāstīja, ka ir manījuši beigtas meža cūkas. To dzirdot, paliek vieglāk ap sirdi. Ja nevar citādāk risināt, tad lai viņas nomirst,” saka A.Pabērzs.

Citi nemaz nepaziņo
Lai arī meža cūku palicis ļoti maz, L.Kļaviņš ir pārliecināts, ka aizliegt cūku medības nedrīkst. “Tas būtu vissliktākais, ko var izdarīt.  Ir jāmedī. Ir jau vēl kādi cūku bari saglabājušies. Ja ieies kviešos, zemniekiem būs postījumi. Mednieki palīdz mazināt cūku mēra draudus,” viņš uzsver.
L.Kļaviņš atklāj, ka par beigtajām cūkām paziņo apzinīgi ogotāji vai sēņotāji, bet viņš pieļauj, ka ir pilsoņi, kas neziņo, atrodot mežā kritušu cūku, un paiet tai garām. “Divu nedēļu laikā no kritušā dzīvnieka nekas pāri nepaliek - daba ir padarījusi savu,” saka L.Kļaviņš.

Cūku mēris - aiz Daugavas
Tagad cūku mēris jau ir aiz Daugavas otrā pusē. Ziņu aģentūra “Leta” vēsta, ka Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori laikā no 18. līdz 22.jūlijam konstatējuši 32 jaunus Āfrikas cūku mēra gadījumus meža cūku populācijā, turklāt pirmoreiz slimība konstatēta Siguldas, Jaunjelgavas un Ķeguma novadā. Jau vēstīts, ka šovasar Lietuvā, Igaunijā un Polijā pirmo reizi Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām, tādēļ palielinās draudi arī Latvijā, tāpēc dienests ir palielinājis pārbaužu skaitu mājas cūku novietnēs. “Dienests mani apciemo nedēļā reizi. Ar to nav nekādu problēmu,” “Dzirkstelei” atzīst cūku audzētājs A.Pabērzs.
Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim meža cūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.